|
Ана тілі пәні Бәйшешек.Баланың тапқырлығы.
Автор публикации: Масалимова Р.Е.
Дата публикации: 2016-11-02
Краткое описание: ...
Тексерілді: |
| Мұғалімі: |
| Пәні: | Ана тілі 1-сынып | ІҮ тоқсан | Сабақтың тақырыбы | Бәйшешек.Баланың тапқырлығы. | Сабақтың мақсаты | Жаңа тақырыпты түсіндіру, өмірде қолдана білуге үйрету. | Күтілетін нәтижелер | Жаңа тақырыпты түсіне біледі. Оқушыларға жаңа сөз үйрету арқылы білімі мен тілі дамиды. Өз беттерімен жұмыс жасай алады.
| Сабақ түрі | Аралас сабақ, топпен жұмыс. | Оқытуда қолданатын әдіс-тәсілдер | Түсіндіру, сұрақ- жауап, диалогтік оқыту, сыни ойлау стратегиялары, жеке, жұптық, топтық жұмыс, презентация, Екі жұлдыз, бір тілек,
| Керекті жабдықтар | Ана тілі, 1-сынып, 2012 «Алматыкітап» , сюжетті суреттер, Оқу құралдары туралы тірек сызба, постер, интер белсенді тақта, қарындаш, сызғыш, түрлі-түсті бояулар,суреттер. | Сабақ барысы | Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Кіріспе
| Оқушылардың зейінін сабаққа аздару. Психологиялық дайындық Үй тапсырмасын тексеру «Джексо» әдісі арқылы үй тапсырмалары сұралады. -Үйге не берілді? -Ара туралы не білеміз? -Ара адамды неге шағады? | Жұмыс істеуге дайындалады, топ ішінде өзара ынтымақтастық қарым-қатынас орнығады.
Сұрақтарға жауап береді, топ басшылары оқушылардың жауабын бағалап, талдау жұмысын жүргізеді | Тұсаукесер | Гүлдер, гүлдер, көп гүлдер, Қызыл гүлдер, көк гүлдер. Өсе берші нұрланып, Өсе берші ырғалып. | Гүлдер туралы тақпақ айтады | Негізгі бөлім
| 1.Кіріспе: Бүгінде ғылымға бәйшешектің 80-ге жуық түрі белгілі. Оның ең сирек кездесетін түрлері Орта және Оңтүстік Еуропада, Қырым, Кавказ жерлерінде, Кіші Азия аумағында кең таралған. Гүлдің 6 түрі қызыл кітапқа енгізілген. Біздің еліміздің Іле, Жетісу (Жоңғар), Теріскей Алатауларында, Ұзынқара (Кетпен) жотасында, Қаратауда өседі. [pic] Ел аузында гүлдің пайда болуы туралы небір әдемі аңыздар баршылық. Соның біріне құлақ түріңіз... Ерте заманда жер бетінде қатал қыс ұзақ аялдап, қақаған аяз кетпей тұрып алады. Солзаманда тау бөктеріндеорналасқанжертөледебіршағынотбасыөмірсүріпті. Отағасыжанұясынасырауүшінжұмысіздепжердүниенішарлапкетеді. Әйелі мен екіперзенті оны күтуменболады. Күндердіңкүніндеқаңтарайыныңаяғындаұл бала қаттынауқастаныпқалады. Әбденшарасытаусылғананатәуіптіңкөмегінежүгінгенекен. Тәуіпәйелоныңкеселініңсебебінанықтайды. Олсәбидіемдеуүшінжаңаөсіптұрғангүлдер мен жапырақтаркерекекендігінмәлімдейді. Анасы мен бауырыныңқайғысынашыдайалмағанәпкесіемшігекеректіөсімдіктердііздепжолғашығады. Қараса, айналаныңбәрімұзбеншырмалып, қалыңқарменкөмкерілген. Бойжеткенніңбойынүрейбилепалады да, не істерінбілмей, отырақалып, қаттыжылайды да, Құдайғажалбарынабастайды. Жүректеншыққаныстықжастарқардытесіп, жердіңтүбінежетеді де, нәзікгүлдерді - бәйшешектердіоятады. Оларқардыңқалыңқабатынтесіп, өздерінежолсалып, ақырындажербетінешығакеледі. Қыздыңжасытамғанжерлердіңбәріәдеміақгүлдерменәрленеді. Сұлубойжеткенолардытеріпалып, үйінеалыпбарады да, інісіаманқалады. Соданберібәйшешек - үкіліүміттің нышанысаналатынболғанекен. Жаңа сабақ Жаңа сабақты түсіндіру Мәтіндермен жұмыс. -Тізбектей оқиды. Сергіту сәті Топтық жұмыс 1-топқа:«Бәйшешек» сөзіне сөйлем құрап жаз. 2-топқа:«Қараторғай» сөзінен сөз шығарып жаз. 3-топқа:Гүлдердің аттарын жаз. 4-топқа:Құстардың аттарын жаз. Дәптермен жұмыс 253– жаттығу, 156-бет 254,256-жаттығулар |
Қосымша мәлімет алады
Мәтіндіоқиды,
Қимылмен жасап көрсетеді
топпен жұмыстанады
дәптермен жұмыстанады | Қорытынды
| Диалогтік оқыту әдісімен сұралады -Бүгінгі өткен мәтіндер не туралы? -Бәйшешек туралы не білеміз? -баланың тапқырлығы неден көрінді? Не білдік? Не үйрендік? Әліде білгім келеді? | Сұрақтарға жауап береді | Үйге тапсырма
| Бәйшешек. Өлеңін жаттау. Баланың тапқырлығы мәтінін оқу 155,156-беттер. | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. | Бағалау | «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады |
| Рефлексия
| Екі жұлдыз, бір тілек. |
|
|
|