Ашық сабақ .Математика .Тақырыбы:«Санды 6-ға көбейту және бөлуді қайталау»

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Математика

Сыныбы: 3 «Ә» 1

Сабақтың тақырыбы: Санды 6-ға көбейту және бөлуді қайталау.

Сабақтың мақсаты : санды 6-ға көбейту және бөлуді қайталау жайлы түсінікті қалыптастыру,білімдерін бекіту.

Логикалық ойын ,жылдам есептеу дағдыларын, математикалық тілін дамыту.Екі амалмен шығарылатын есептерді шығаруға жаттықтыру.

Оқушыларды ұйымшылдыққа,ұқыптылыққа баулу.

Түрі: саяхат сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап, іздену.

Көрнекілігі: суреттер, кестелер,билеттер,үлестірмелі қағаз, интербелсенді тақта. Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.

-Сабаққа қажетті құралдарын әзірлеу

а)Психологиялық дайындық.

Сендерге табыс тілеймін,

Жарық пен жылу, денсаулық!

Бір – біріңе сендер де, тілеңдер тек жақсылық!

ә) Оқушыларды топқа бөлу,топ жетекшілерін сайлау.

1,2,3,4 санап, 1 деген санға тоқталған оқушылар 1-топқа, 2 деген санға тоқталған оқушылар 2-топқа отырады, 3 деген оқушылар, 3-топқа отырады, 4 деген санға тоқталған оқушылар 4-топқа отырады.

-Орналасып болсақ орнымызды табайық.

-Топ жетекшілерін сайлап алайық. Бағалау парақшасына бағалап отырамыз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру: 63беттегі №6 дәптерін жинап алайық та,ауызша бекіту.

ІІІ. Білімдерін тексеру.

Ауызша есеп сұрақтар

Сұрақ-жауап түрінде тапсырмаларды орындап « Астана » сөзін шығару.

Бестен кейінгі сан – Алты

Екі көбейту төрт – Сегіз

Үш жердегі үш – Тоғыз

Қырық + жиырма – Алпыс

Нөлді санға бөлгенде? Нөл

Қосуды қалай тексереміз? – Азайтумен

Ендеше балалар,бүгін біз сендермен Астананың көрікті жерлерінің бірнешеуіне саяхатқа барамыз.

Мақсат қою кезеңі: Санды 6- ға көбейту және бөлуд» қайталау туралы білімдерін тиянақтау. «Дауға салса алмастай қиған, сезімге салса қырандай қалқыған, ойға салса қорғасындай балқыған өмірдің кез - келген орайында әрі қару, әрі қалқан, әрі байрағы, әрі мәңгі жас, отты да ойнақы ана тілімнен артық қазақ үшін бұл дүниеде қымбат не бар екен»?- деп Президентіміз Н. Ә. Назарбаев айтқандай, қазақ үшін қымбат математика сабағы басталды.

* Бәсең дауыспен сөйлеу.
* Кезек сақтау .
* Дау - дамайға айналдырмау
* Тақырып төңірегінен ауытқымау

Дәптермен жұмыс ,күн реті,көркем жазу : 258 2

1. «Бәйтерек»тапсырмасы /Баған түрінде жазып, есепте және дұрыстығын тексер /

1-топ: 2-топ 3-топ 4-топ

359+467 =826 635-579=56 405+257=662 720-409=311

356+458 = 814 1000-873=127 655+246=901 800-456=344

561-209 =352 654+167= 821 702-215=487 657+149=806

888-619 =269 725+237= 962 909-168=741 259+456=715


[pic]

2. ,, Бейбітшілік пен келісім сарайы ,,-тапсырмасы / есептерді шығару/

1-топ

АВ кесіндісінің ұзындығы 5см, ал СД кесіндісінің ұзындығы 20см. Бір кесіндінің ұзындығы екіншісінен неше есе артық?

Ш.20см:5см = 4см

Ж: бір кесіндінің ұзындығы екіншісінен 4есе артық.

2-топ

АВ кесіндісінің ұзындығы 5см, ал СД кесіндісінің ұзындығы 20см.

СД кесіндісінің ұзындығы АВ кесіндісінің ұзындығынан неше сантиметрге артық?

Ш:20см-5см=15см

Ж: СД кесіндісінің ұзындығы АВ кесіндісінің ұзындығынан 15сантиметрге артық.

3-топ

Бір орамда 6 кітап, ал қорапта одан 4 есе артық кітап бар. Қорапта неше кітап бар? Ш: 6*4=24/кітап\

Ж.қорапта24 кітап бар.

4-топ

Бір орамда 4 кітап, ал қорапта одан 2 есе артық кітап бар.Осындай 5 қорапта неше кітап болады?

Ш: 4*2=8\кітап\

8*5=40\кітап\

Ж: осындай 5 қорапта 40 кітап болады?

[pic]







3. ,, Нұр Астана мешіті ,, тапсырмасы –\Көбейту кестесі\ 3

Сергіту сәті ---- «Көктудың желбірегені» әні ,әуенімен ойнап тұрғанда

оқушылар тапсырманы орындайды./жылдамдықтарын бақылау/

1-топ

3-ке көбейту және бөлу кестесін толтыр.

2-топ

4-тің көбейту және бөлу кестесін толтыр.

3-топ

5-тің көбейту және бөлу кестесін толтыр.

4-топ

6-ның көбейту және бөлу кестесін толтыр.

[pic]

4. Дәптермен жұмыс.

,,Хан шатыры,, Сәйкестендіру.Өзара байланысты сандармен теңдіктер құрастыр.

/ Тақтада орында/ Барлық топқа

1 , 0, 3, 4, 5

6, 7, 8, 9

6, 4, 2

0, 1

12, 18,36,24,0

1,54,32,48,42



[pic]
















5. ,, Астана Арена стадионы ,, – тапсырмасы.\Өрнек құрып, мәнін табу\ 4

1-топ

2-топ

3-топ

4-топ


[pic]

ІV . Білімін тексеру:

6. ,, Цирк ,, - тапсырмасы. \Теңдеулерді шешу\


1-топ 2-топ 3-топ 4-топ

Х : 6 = 6 36 : Х= 6 Х *6 = 36 6 * Х= 36

Х = 6*6 Х =36 : 6 Х =36 : 6 Х= 36: 6

Х = 36 Х = 6 Х = 6 Х= 6

36: 6 = 6 36: 6 = 6 6 * 6 = 36 6 * 6 =36

6 = 6 6 = 6 36 = 36 36= 36


[pic]









V. Қорытынды: Шығармашылық жұмыс.

Ми гимнастикасы.Ширату.

1. Мемлекеттің бас қаласы-\Астана\,\Астана\,Astana\

2. Көбейткіштердің мәні- \көбейтінді\,\умножение\,\sum (сам)

3. Сәрсенбіден кейін үшінші күн-\сенбі\,\суббота\,\Saturday (camэдэй)

4. 1 килограмм мен 20 грамның қайсы ауыр-\1кг,\1kg \one – уан киллограм\

5. 4 мысық пен 3 тауықтың аяғы нешеу-\ 22 аяқ,\22 ног\,\22 itgs (туэнти ту лэгз)

6. «күн» мен «түн» немен аяқталады?- \«н» әріпіне\,на букву «н»\,\letter N-лэттэ эн)

7. Жер бетіндегі ең үлкен жануарды білесің бе?- \піл\,\слон\,\elephant (элифант)

8. Жемістің тәтті суы қалай айтылады?-\шырын\,\сок\,\juice\ (жус)

9. Бес тышқанның құлағы-\10\,\десять\,\ten\ (тэн)

10. Жеті сиырдың мүйізі-\14\,\четырнадцать\,\fourteen (фотин)

11. Дүйсенбі сөзіндегі әріптер саны-\8\,\восемь\,\eight (эйт)

12. Бағдаршамның көздері- \3\,\три\,\three (сри)

13. Екі қолындағы саусақ-\10\,\десять\,\ten (тэн)

14. Аптадағы күн саны -\7\,\семь\,\seven (сэвен)

15. Екі сабақтың арасындағы бос уақыт-\үзіліс\,\перемена\,\break (брик)

16. Шөптің түсі жасыл, ал теңіздің түсі ше?-\көк\,\синий\,\blue (блу)

17.Өрмекшінің аяғы нешеу?-\алтау\,\шесть\,\six (сикс)

18. «Шөл кемесі» атанған жануар-\түйе\,\верблюд\,\camel (кәмел)

19. Орман дәрігері-\тоқылдақ\,\дятел\,\woodpecker (вудпэкэ)

20. Екіге бөлінетін сан-\жұп\,\четное\

21. Цирктегі күлдіргіш әртіс-\сайқымазақ\,\клоун\,\clown (клаун)

22. Түтін шығатын қондырғы-\мұржа\,\труба\,\chimney (чимнэй)

23. Қыста болатын ызғарлы суық-\аяз\,\мороз\,\cold (коулд)

24. Қалың ағаш өсетін жерқалай аталады?-\орман\,\лес\,\fortst (форэст)

VІ. Үйге тапсырма: 64 бет №6

Оқушылардың білімдерін бағалау.

Рефлексия. / Өздерін – өздері бағалау /