Сыныбы: 1 «Б»
Сабақтың тақырыбы.: Заттың атын білдіретін сөздер. Жазғытұрым
Сабақтың мақсаты.: 1. Заттың атын білідретін сөздер туралы түсінік қалыптастыру. Заттың атын білдіретін сөздерді сөйлем ішінен табуға үйрету.
2. Табиғаттың көктемгі ерекшеліктерін аңғарта отырып, бақылау жасауға баулу.
3. Табиғатты сүюге тәрбиелеу.
3. Оқу, жазу сауаттылығын дамыту.
Көрнекілігі: «Көктем» суреттері, әр түрлі заттар.
Сабақ типі. Аралас сабақ.
Әдісі: Сұрақ-жауап, СТО,
Сабақ барысы :
І. Ұйымдастыру кезеңі
IІ. Мақсат қою кезеңі
ІІІ. Жаңа сабаққа дайындық
ІҮ.Жаңа сабақ:
Ү. Топтық жұмыс
ҮІ. Сергіту сәті
ҮІІ. Сабақты бекіту
ҮІІІ. Бағалау
ІХ. Үйге тапсырма:
Психологиялық дайындық
«5»болсын алар бағамыз.
Біліммен бақыт табамыз
Өнерменен өрістеп
Өсе берсін санамыз
Мақсатымыз білім алу,
Міндетіміз еңбек ету
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың сабаққа дайындығы тексеру, олардың назарын сабаққа аудару.
Тақырыпты хабарлау
Мақсатын хабарлау
Сөздерге дұрыс сұрақ қоя білу керек.
Сөздерді құрамына қарай ажырата білу керек.
1.Сөздерді орналастыр.
Кім? Не?
Керекті сөздер: Аю, бүркіт, сүт, өзен, ұшқыш, тігінші, келді, қызыл
2. Суреттерді орнына қой. (Ауызша)
Не? Кімдер? Нелер?
-Балалар бұлар нелер? (заттар)
- Бұл заттар нені білдіреді? (заттың атын)
- Осы заттарды біз не істейміз? (ұстаймыз, қолданамыз)
- Әрбір заттың атауы бірдей ме? (жоқ)
- Сендердің жеке – жеке атауларын бар? Мысалы:......
- Ал жалпы сендерді қалай атауға болады? (Оқушылар)
- Неге оқушылар? Неге оқушы емес?
- Ендеше балалар қандай ереже шығаруға болады?
3 - тапсырма
Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз.
Кім? Кімдер? Не? Нелер? деген сұрақтарға жауап береді.
4 – тапсырма.
83-жаттығу
1.Әр топқа постер беру
2.«Көктем» бейнесі (видио)
3. Қызықты ұйқастар
1.Овощи – көкөніс, а фрукт –
2. Огурцы – қияр, а граната –
3. Самолет – ұшақ, а ракета –
4. Жизнь – өмір, а космос –
5. Жди – күт, а посуда –
6. Зеркало – айна, а природа –
7. Девочка – қыз, а мальчик –
8. Птица – құс, а роза –
9. Сонце – күн, а жарко –
10. Рыба – балық, а масло –
-Ендеше балалар І. Жансүгіровтің «Жазғытұрым» өлеңімен танысамыз
І. Жансүгіров (бейне)
-Балалар 1 жылда неше мезгіл бар?
-Қазір қандай мезгіл?
-Қандай мезгіл келе жатыр?
- Балалар үлкен кісілер Көктем мезгілін басқаша Жазғытұрым деп те атайды. Яғни Көктем басқаша омоним сөз Жазғытұрым
3. Оқулықпен жұмыс «Жазғытұрым»
1.Өзім оқимын.
2. Хормен оқытамын.
3. Әр топтан оқытамын
5 – тапсырма
Осы өлеңнен Кімдер? Не? деген сұраққа жауап беретін сөздерді жазыңдар.
6-тапырма
84-жаттығу
Не? сұрағына жауап беретін сөздерді көп нүктенің орнына қойыңдар.
Топтық жұмыс
1)Көктем туралы сурет салу
2) Бес жолды өлең
Не?
Не істеді?
Қандай?
Мағыналас сөз:
Сөйлем:
-Балалар қазір бізде көктем мезгілі келе жатыр. Қауіпсіздік ережені сақтауымыз керек. Биыл қар екі есе көп түсті. Жақында жаңбыр жауып жердің беті көк тайғақ болды. Өзенде мұз еріп, көлдің суы көбейеді. Сулар тасиды. Сондықтан да өзен жаққа баруға болмайды. Сонымен балалар табиғаттың тосын мінезінен әрдайым сақ болайық. «Сақтықта қорлық жоқ», «Сақтансаң сақтармын» деген нақыл сөздерді жадымызда ұстайық!
Ең көп жинаған бағалауларды атап өтіп бағалау.
«Жазғытұрым» өлеңін жаттау
Мүмкіндік деңгей