Літературне читання
Тема. Казка Г. Демченко «Сонцевик-Чарівник і Холодний Вітер».
Мета. Ознайомити з казкою Г. Демченко «Сонцевик-Чарівник і Холодний Вітер», удосконалювати навички читання, вчити добирати заголовки до частин тексту, формувати уявлення про художні засоби опису, розвивати мовлення, пам'ять, мислення, комунікативні навички, збагачувати словниковий запас, виховувати любов до природи, повагу до праці людей.
Обладнання. Фото ( малюнки) осінніх пейзажів (вересень, жовтень, листопад),
П. Чайковський «Пори року», картки.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повторення вивченого
Фонетична розминка
Гном в гаю гуляв годину,
Назбирав грибів корзину.
Йшла Ганнуся в гастроном,
Крокував назустріч гном.
Ніс с грибами він корзину,
Дав Ганнусі половину.
Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Засвоєння нових знань
Вступна бесіда.
В школах дзвоник продзвенів,
Школярів дім знань зустрів.
В лісі виросли грибочки,
У опеньках всі пеньочки...
(Вересень)
Каплі з неба,
Дахів, стріх,
Дощ холодний,
Перший сніг,
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад)
Чарівник прийшов у ліс,
Фарби, пензлика приніс.
У діброві та садочку
стали жовтими листочки.
(Жовтень)
- Які зміни відбуваються у природі у вересні? Жовтні? Листопаді?
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Словникова робота
Городина – городні плоди та зелень, які є продуктами харчування (капуста, огірки, морква та ін.); овочі.
Борониш – обороняти, захищати кого-, що-небудь.
Скривдити – ображати
Побратим – названий брат, товариш.
Первинне сприйняття тексту
- Що казкового у цьому тексті?
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Читання казки по частинах з аналізом змісту.
І частина (читання сильним учнем)
- Яку роботу виконували люди?
- Куди скликав Сонцевик-Чарівник всіх людей?
- Зачитайте, чим багата осінь?
- За що авторка прославляє роботящі руки та рідну землю?
- Знайдіть у тексті назви осінніх квітів.
ІІ частина (хорове читання)
- Кого боронив Сонцевик-Чарівник?
- Куди полетів холодний Вітер?
ІІІ частина (самостійне читання напівголосно)
- Як поводився Мороз – Морозище?
- Що зробив Холодний Вітер?
- Куди подівся Сонцевик-Чарівник?
2. Добирання заголовків до частин
- Чому текст поділено на три частини?
- Доберіть заголовки до кожної частини?
3. Вибіркове читання. Робота з малюнком у підручнику с.40.
4. Читання 2 частини казки в особах.
5. Робота в парах за картками
- Поверніть пропущені слова у речення.
А Сонцевик-Чарівник скликає … на … свято врожаю. Одягнув Сонцевик-Чарівник … з … листя – став … проти вітру Холодного. Останні … в … край відлітають – не дам їх … . Як кожен гість, … поводився … . Далеко він …, аж у той край, де … … живуть.
Вибіркове читання
- Знайдіть у тексті слова з ь.
- Знайдіть слова, які неможна переносити з рядка на рядок.
- Знайдіть слова з буквою є.
- Знайдіть у тексті слова з трьох складів.
- Знайдіть у тексті слова, що означають кольори.
- Знайдіть і прочитайте питальні речення.
- Знайдіть і прочитайте окличні речення.
V.Підсумок уроку.
Самооцінка. (+, - )
Мені було цікаво.
Мені було сумно.
Я активно працював, піднімав руку.
Я виконував завдання без помилок.
Я уважно слухав відповіді товаришів.
Я не все зрозумів.
Деякі завдання я не зміг виконати.
Всі завдання були важкими для мене.
VI. Домашнє завдання С. 40 – 41 читати, переказувати.