Конспект уроку позакласного читання Добро твориться просто (4 клас)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Добро твориться просто

(Урок позакласного читання з використанням мультимедійних технологій та інтерактивної дошки)


Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю В. О. Сухомлинського; учити дітей висловлювати власне ставлення до прочитаного; удосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мовлення дійових осіб; поглиблювати знання правил по етикету; сприяти збагаченню словникового запасу учнів; розвивати увагу, кмітливість, логічне мислення, уміння зосереджено сприймати зміст тексту; виховувати почуття вдячності за зроблене добро, бажання своїми вчинками приносити радість людям, віру в силу добра.

Обладнання: мультимедійний екран, інтерактивна дошка, хрестоматія для учнів 1 – 4 класів «Невичерпне джерело», твори – роздуми учнів, малюнки дітей.


Хід уроку.

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Слайд 1-2

Ось дзвіночок пролунав,

Дзвінко пісню заспівав.

  • Чули, діти?

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

  • Починаємо урок позакласного читання.


Слайд 3.

Хай сьогодні в кожне серце

Наш урок додасть тепла.

А ми гостям усміхнімось,

Побажаємо добра.

Тож нехай на нашому уроці пануватиме атмосфера доброзичливості, щирості, тепла і взаєморозуміння.

Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. На сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими і вічними творами В. О. Сухомлинського.


Слайд 4.

  • А хто такий В. О. Сухомлинський?




  • Технологія «Мікрофон»

1 учень. Ще з 2 класу ми знаємо, що В. О. Сухомлинський народився в с. Василівка на Кіровоградщині. Зростав жвавим, допитливим хлопчиком, дуже любив малювати. Але в той час були дуже важкі часи, тому зошити, пензлик, фарби можна було придбати за лікарські рослини. За 1 склянку насіння давали 2 зошити. Маленький Василько ціле літо був у лісі.

2 учень. А мені матуся читала, що вже відомий нам Василь Сухомлинський так хотів малювати, що одного разу пішов із товаришами пішки у Кременчук, аж за 35 км.

3 учень. А я знаю про нього те, що він, коли навчався, приходив до школи раніше всіх і перед уроками допомагав товаришам виконувати завдання з математики.


Слайд 5.

Учитель. А коли виріс, вивчився, то став учителем, а тоді ще і директором школи. І пропрацював 35 років. Для дітей написав майже 1500 творів-мініатюр та казок. Він мав родину і двоє дітей.


Слайд 6.

Зверніть увагу на виставку книжок В. О. Сухомлинського.


Слайд 7.

  • В. Сухомлинському належать слова, що є провідною думкою сьогоднішнього уроку: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».

Слайд 8.

Девіз уроку.

Дорогою добра в житті ступай,

Образи вмій прощати і люте зло.

Бо ти – людина, завжди памятай.

Роби добро, щоб менше зла було!

О, памятай, Людино, не забудь,

Що кожне серце має добрим буть!


Слайд 9.

  • Сьогодні ми пройдемо дорогою добра. Це дорога, якою має йти кожна людина – від народження й до смерті. Не завжди легка, але саме вона допомагає прожити життя недаремно, щоб залишати по собі вічний слід. Адже, «людина народжується не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою, а для того, щоб лишити по собі слід вічний».

  • Добро має багато друзів. Спробуємо це довести і наприкінці уроку узнаємо, хто з нас має пройти цією дорогою.

Слайд 10.

  • Перевіка домашнього завдання – творів роздумів за темами (робота в групах):

  • «Що таке доброта?»

  • «Навіщо людям доброта?»

  • «Доброта – таке просте слово»

( Кожна група зачитує по одному твору і демонструє свої малюнки)


Слайд 11.

  • Кожна, діти, ваша добра справа – це маленьке сонечко, що робить наше життя світлішим.

  • Створення асоціативного куща «Доброта»

  • Що ж таке доброта?

с [pic] [pic] півпереживання чутливість уважність тепло

к [pic] [pic] [pic] [pic] раса щедрість

у [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] смішка доброта милосердя


привітність великодушність квіти ласка


  • Діти, бачите , скільки промінчиків випромінює таке маленьке слово!

  • Словесне малювання змісту вірша.

Слайд 12.

  • З чим можна порівняти нам добру людину?

З чим порівняти нам добру людину?

З небом безмежним в погідну днину.

З сонцем, що сяє, всіх зігріває.

З ніжністю мами, що нас обнімає.

( На кожен рядок вірша змінюється малюнок на слайді)


Слайд 13.

  • З чим порівняти нам добру людину?

Із джерельцем, що дає нам водиці.

Спраглим вустам у жару притулиться.

З ніжним теплом і усмішкою тата

І з вітерцем, що злітає крилато.


Слайд 14.

  • З чим порівняти нам добру людину?

З хлібом духмяним, що з печі виймають.

З веснами ще, як сади зацвітають.

З теплим світанням, що ллє промінцями.

З чуйністю, ласкою й казкою мами.


Слайд 15.

  • На що ж схожа добра людина?

Добра людина схожа на ясне сонечко, тому, що вона вміє зігріти й освітити своєю любов’ю, турботою, щирістю, чутливістю, усмішкою, ласкою, щедрістю.

  • Таким був В. О. Сухомлинський.


Слайд 16.

  • Сьогодні на уроці читатимемо його оповідання «Протоптали стежку» і робитимемо висновки.

(У кожного на парті хрестоматія для учнів 1 – 4 класів «Невичерпне джерело»)


  • Фізхвилинка


ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Читання оповідання учнями, с. 31

2. Словникова робота.

3. Робота за питаннями:

  • Яку добру справу зробили діти?

  • Що відчувала бабуся, коли вийшла вранці на вулицю?

  • Зачитати кінцівку: «Спітнілі, втомлені, радісні діти йшли до школи…»

  • Чому їм було весело, радісно?

4. Робота над частинами тексту.


Слайд 17.

- Розставити події оповідання у правильному порядку.

  • Протоптали стежку від воріт до хати і від хати до воріт.

  • Намело кучугури снігу.

  • Раділи і діти.

  • Скрізь на подвірях видно було людей.

  • Зупинились діти біля бабусиного подвіря.




  • Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…»

  • Якщо людина має робити те, що я називаю, ви плескаєте в долоні, а якщо ні – нічого не робите.

  • Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.

  • Допомагати мамі мити посуд.

  • Не вмиватися.

  • Берегти рідну природу.

  • Шанувати працю інших людей.

  • Галасувати, коли хтось спить.

  • Бути вихованим, стриманим.

  • Обманювати, сваритися, хвалитися.

  • Насміхатися з чужого горя.

  • Не слухати батьків.

  • Бути добрим, ввічливим.

  • Бути працьовитим.

  • Красти.

  • Захищати слабшого.

  • Допомагати друзям в біді.

Слайд 18.

  • Інтерактивна гра «Збери прислівя»

Від теплого слова… добром платять.

Хто людям добра бажає… коле сердечко.

За добро… вік не прохолоне.

Гостре словечко… і лід розмерзається.

Раз добром налите серце… той собі має.


ІV. Домашнє завдання.

Слайд 19.

- Вивчити 3 прислівя про доброту.


V. Підсумок уроку. Рефлексія.

Слайд 20.

  • Чи важко робити добро?

  • А чи приємно?

  • Тож, добро твориться просто – ні за так,

Так, як цвіте і опадає мак,

Як хмарка вється і сміється пташка,

Як трудиться мурашка-горопашка.



Слайд 21.

  • Кожен із вас сьогодні на уроці зрозумів, якою має бути добра людина і чи важко робити добро. Кожен з вас в своєму житті хоча б інколи робив якесь добре діло. Я вважаю, що ви всі маєте право стати на Дорогу добра і пройти нею все життя. Зараз кожен з вас згадає якусь хоча б одну добру справу, підійде до Дороги Добра і перевіре, чи прийме вона вас. Адже по ній повинні йти тільки добрі і чесні люди.