3-сынып Математика
Сабақтың тақырыбы: Өтілген материалды бекіту
Сабақтың мақсаты: Санды 10-ға, 100-ге көбейту немесе бөлу дағдыларын жетілдіру,
фигураның ауданын табу, санның квадратын көбейтіндімен
алмастыруға жаттықтыру.
Күтілетін нәтиже:
Санды 10-ға, 100-ге көбейту немесе бөлудің тиімді тәсілін меңгереді.
Әртүрлі фигураның ауданын табуға жаттығады.
Санның квадратын есептеу дағдысы қалыптасады.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдісі: «Сын тұрғысынан ойлау» технологиясы
Пәнаралық байланыс: дүниетану
Көрнекілігі: нақты заттар, сызба иллюстрация, слайдтар.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру бөлімі
І. Қызығушылықты ояту
Қатардағы сандар жұбына қарап, жасырын санды тап.
250 - 25 540 - ? ? - 110 720 - ?
37 – 370 ? – 630 360 -? ? - 890
450 - ? 220- ? ? - 480 910 - ?
ІІ. Мағынаны тану. Тапсырма ауызша орындалады.
а)
b
ә)
Есеп.
Картоп – 100 кг
Пияз - ?, 2 есе артық ?
Шешуі: 100 + 100 ∙ 2 = 300
Жауабы: барлығы 300 кг көкөніс әкелінді.
«... есе артық (кем)» тіркестерін пайдаланып, сурет бойынша 3 есеп құрастыр.
м
Шешуі: 4 ∙ 5 = 20 м Шешуі: 20 - 4 = 16
Жауабы: 2-ші орамда 20 м мата бар. Ж: 2-ші орамда 16 м мата артық.
Бақшаның ауданы мен қоршаудың ұзындығын тап.
а)
50 м 70 м
10 м 10 м
Р = (10 + 50) ∙ 2 = 120 (м) Р = (10 + 70) ∙ 2 = 160 (м)
S = 50 ∙ 10 = 500 (м2) S = 70 ∙ 10 = 700 (м2)
Топтық жұмыс.
10 • (77 + 23) : 10 = 100 10 • (32 + 68) : 10 =100 100 • (2 + 6) : 100 =8
10 • (888-880) : 10 = 8 10 • (45-40) : 10 = 5 100 ∙ (4 + 5) : 100 = 9
Топтық жұмыс.
Санның квадратын көбейттіндімен алмастыр және оны есепте.
(102 + 102) : 10 = 20 52+92+82 = 170 92 –(32+72) = 23
(72 + 92) + 290 = 420 500 – (102 + 82) = 336 (19+92) ∙ 7 = 700
62 + (82 - 64) = 36 12 + 102 : 10 = 11 10 ∙ (102- 52 ) =750
ІІІ. Қорытындылау.
Санды 10-ға, 100-ге көбейткенде оң жақтан сонша нөл жалғанады.
Санды 10-ға, 100-ге бөлгенде сонша нөлі түсіп қалады.
IV.Үйге тапсырма. №8, 7-бет.