Сабақтың жоспары
Ақмола облысы Қорғалжын ауданы
Амангелді орта мектебі
Мұғалім
Абдрахманова
Тұмар
Ақылбайқызы
Сынып
3
Пән
Математика
Сабақтың тақырыбы
Есептер шығару.
Сілтеме
Математика оқулығының әдістемесі,мұғалімге арналған нұсқаулық
Мақсаты
Көбейту мен бөлу амалдарына байланысты есептер шығаруға машықтану.
Міндеті
Сан құрамы туралы білімдерін анықтау;
Тақырыпты байланысты есептер шығарып машықтандыру;
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру;
Еңбектенуге, еңбекті бағалауға тәрбиелеу;
Меңгерген математикалық білімдерін нақтылы жағдайларға, практикалық есептерді шешуде қолдана білумен байланысты білік қалыптастыру;
Күтілетін нәтиже
Сабақтың
әдіс – тәсілдері
Тренинг,ЖИКСО, жеке, жұптық, топтық жұмыс.
Сабақтың барысы
Жоспар мазмұны Уақыт өлшемі
Мұғалім іс – әрекеті
Оқушы іс – әрекеті
ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі.
....... мин
Оқушыларды психологиялық дайындау. Өзін-өзі реттеу.
Жылы жүзбен оқушыларды қарсы алу, амандасу. Даярлықтарын қарау.
Біз ақылды баламыз,
Айтқан тілді аламыз.
Математика ғылымын,
Лезде қағып аламыз.
Барлығы бірге айтады.
Тренингтер жинағы,
Топқа бөлу
....... мин
-Ал, енді қане, оқушылар, мында тілек ағашы өсіп тұрған екен. Содан келіп бір-бірден жылы лебіз тілектеріңді білдіре отырып алма алақойыңдар.
Сандар жазылған алмалар арқылы 2топқа бөлінеді.
Оқушылар тілек ағашынан алмаларды алып, сол арқылы топтарға бөлінеді.
І топ – «Бірліктер»
ІІ топ – «Ондықтар»
Қағаз жолақтары, инт.тақта
Топ ережесін еске түсіру.
.......мин
Топ ережесін еске түсіру
Ережені еске түсіріп айтады.
инт.тақта
Бағалау парағын түсіндіру
.......мин
Бағалау парағын әр топқа беремін.
Бағалау парағымен танысады.
Бағалау парағы
Үй тапсырмасын тексеру.
.......мин
Тыңдап, тексеремін
Оқып береді. Қалғандары тексеріп отырады.
Дәптерлері
Қызығушылықты ояту
Блиц сұрақтар
1. Шаршы деп қандай фигураны атайды?
2. 1ғасырда нешежыл бар?
3. Үшбұрыш деген қандай фигура?
4. 1тәулікте неше сағат?
5. Масса бірліктерін ата
6. Түзу мен кесіндінің айырмасы қандай?
7. Жұп сандарды, тақ сандарды ата.
8. Бір таңбалы мен екі таңбалы сандардың айырмашылығы
9. 1 см артық па, әлде 1 дм артық па?
10. Әріпті өрнек деген не?
11. Санды өрнек деген не?
12. Ең кіші ондықты,ең үлкен ондықты ата.
13. Ең үлкен және ең кіші бір таңбалы сандарды ата.
14. 1 метрде неше см бар?
15. Азайтуды қай амалмен тексереді?
16.Көбейтуді қай амалмен тексереді?
17.Көбейту амалының компоненттерін ата.
18. Масса, оның бірліктерін ата.
19. Фигураның ауданын қалай табамыз?
20. Перииетрді қалай табамыз?
21. Санның квадратын қалай есептейміз?
Тез –тез жауап береді.
Блиц сұрақтар
Мағынаны тану.
Топпен жұмыс.
Оқулықпен жұмыс
.......мин
Есептер шығару.
.......мин
Күн ретін жазғызу.
№1. І-топ (а); ІІ-топ (ә)
а) 72:9*6=48(тг)
ә) 56:8=7(кг) 21:7=3(қ)
№3. Есепке байланысты суреттер беремін.
а) (12+9):3=7(д)
ә) 18:3=6(л) 18+6=24(л)
Күн ретін жазады.
Ауызша есеп құрайды, шешуін тақтаға, дәптерге жазады.
Топта талқылап, шығарып,жазып, қорғайды.
Флипчарт, суреттері, желім, маркерлер
Сергіту сәті
....... мин
Интеракт. тақтадан сергіту сәтін қосамын.
«Кішкентай үйректер биі» ролик.
Сергіту сәтін жасайды.
Интерактивті тақта, ролик
Жеке, жұптық жұмыс.
....... мин
ЖИКСО әдісі
.......мин
1-лер
2-лер
3-тер
Практикалық жұмыс
......мин
Көбейтуді еске түсіруге тапсырма.№5
(қағаз бетіне жазады, тақтаға іледі)
№6 ЖИКСО әдісі бойынша шығартамын
1,2,3 сандары жазылған кішкентай стикерлерді оқушылардың қолдарына жабыстырып шығамын.
(42 +82):10=8
(102 +92)+220=401
62 +(82 +136)=236
72 +92 +32=139
1*(102+72)=149
52+102+2=129
92-32+72=121
22+(1000-92)=936
10*(32-12)=80
№4
Берілген кесіндінің үштен бір бөлігіне тең кесінді сызғызу.
6см----------2см
9см----------3см
12см--------4см
өрнектер құрастырып, мәнін табады
1-лер жеке, 2-лер жеке, 3-тер жеке топ болып отырып, сәйкес теңдеуді шығарады. Кейін әрқайсысы өз тобына оралып есепті жазады.
А4; фломастер;
1,2,3 сандары жазылған кішкентай стикерлер математика оқулығы
(«Алматыкітап 2014»)
Сызғыш, қарындаш, дәптер математика оқулығы
(«Алматыкітап 2014»)
Ой толғаныс
Рефлексия
.....мин
-Оқушылар, қазір қай мезгіл? Топ атауларыңның қыс мезгілімен байланысын тауып көріңдерші, қане.
(1-желтоқсан,,16-желтоқсан, 1-қаңтар)
-Ендеше тақтаға назар салайық. Есепті айтамын.
Кері байланыс
-Бүгінгі сабақ ұнады ма?
-Шығаруға қиналған есептер болды ма?
(Стикер таратамын)
«Бір сөзбен» әдісі –
Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипатайтындай
3 сөзді таңдап жазады.
«Төзімсіздік, Ашу,
Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт,
Зерігу, Алаңдау, Білімділік, Сенімділік, Сенімсіздік, Рахаттану.»
Оқушылар тиімді тәсілмен есептеп жазады.
Өз ойларын стикерге жазып, «қоқыс» немесе «чемодан» тұсына жабыстырады.
Инт. тақта
«қоқыс шелегі», «чемодан» суреттері, кішкентай стикер
Бағалау
2 мин
1)Формативті бағалап отырамын.
2)Бағалау парағын оқытамын.
3)Суммативті бағалаймын.
Бағалау парағын талдайды.
Бағалау парағы
Үйге тапсырма
.......мин
-Үй тапсырмасын түсіндіріп, күнделіктеріне жазғызамын.
№8. 132-бет.
Сабақ аяқталды, сау болыңдар!
Күнделіктеріне жазып алады.
Оқушылар үзіліске шығады.
математика оқулығы
(«Алматыкітап 2014»),
интеракт. тақта