10 санына қосу және азайту.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Ақтөбе облысы

Әйтеке би ауданы

Құмқұдық ауылы

Қарашатау орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі

Аргынбаева Жания Магазовна

Математика

Сабақтың тақырыбы: 10 санына қосу және азайту.

Мақсаты:

Білімділігі: оқушыларға 10-а ; өрнектерінің мәнін табу жолымен таныстыру, 10-нің қосу және азайту тәсілдерін қайталау.

Дамытушылығы: оқушылардың ойлау қабілетін, есте сақтауын, логикалық ой-өрісін, пәнге қызығушылығын, ауызша есептеу дағдысын дамыту.

Тәрбиелігі: алғырлыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Типі: жаңа тақырып, аралас сабақ

Түрі: тиянақтау, жинақтау.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, ойын жинақтау.

Көрнекілігі: компьютер, АҚТ, оқулық, кестелер, дидактикалық материалдар, сандар.

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Бәріміз сабаққа белсене қатысып, білімімізді көрсетейік.

Көркем жазу. 9 10

Оқып, білім аламыз,

Біз көңілді баламыз.

Математика пәнінде,

Тапқыр, алғыр боламыз.

Үй тапсырмасын тексеру.

2. С-2, Қ-5 Барлығы-? Неше гүл өсіп тұр. Шешуі : 5+3*8 Жауабы: барлығы 8гүл өсіп тұр.

9 санының құрамын еске түсіру.

-Балалар, бүгін бізге қонаққа сендердің сүйікті кейіпкерлерің Сайқымазақ кіріп келді

Сайқымазақ: Сәлеметсіңдер ме балалар! Көңіл күйлерің қалай?

Мұғалім: Балалар, Сайқымазақтың қолынан не көріп тұрмыз?

-Балалар, мына қолымдағы шардың ішінде сендерге берілген есептер бар. Ендеше, осы тапсырмаларды орындап көрейік.

Ойын шарты: оқушылар Сайқымазақтың қолындағы шарларды бір-бірлеп жарып, ішінен шыққан есептерді орындайық.

3+2*4+1 8+1*9-2 6+3*7+2 8-5*4+1

8-2+4=10 10-6+2=6 4+2+0=6 7-2+4=9

7*1*3=9 9-3+2=8 2+3+5=10 8-3+3=8

Қонаққа келген Сайқымазақты көңілді қарсы алады. Сайқымазақ алып келген тапсырмалар алғырлық пен қызығушылық танытады.

Математикалық диктант.

5пен 3-тің қосындысы. 7 мен 2-нің айырмасы. 1 мен 4-тің қосындысы. 9 бен 1-дің айырмасы.

Жаңа тақырып. №1.Кестені толтыру үшін қосу мен азайтудың компоненттерін қайталау арқылы кестені толтырайық.

Балалар, Сайқымазақтың қолында тағы не бар екенін. Сайқымазақтан сұрап көрейік.

Сайқымазақ: Иә, балалар. Менің қоржымның ішінде өткен тақырыптарды қайталауға арналған бірнеше тапсырмалар бар.

1.Көршілерін ата. *2* *3* *4* *9* берілген сандардың көршілерін атайды. Ауызша орындалады.

2.

Айырманың

мәні

1

3

5

2

4

6

8

10

7

9


Қосылғыш


5

2

6

4

6

5

4

7

2

Қосындының мәні

8

5

9

7

10

8

9

8

7

3. Ойлана жауап береді. Ойлау қабілеттері арттады.

6,8,10,9,7 сандарының құрамын жаз.

Оқулықпен жұмыс.№3.

Қарағай-6

Қайың-4

Аулады неше ағаш өсіп тұр-?

Шешуі: 6+4*10 Жауабы: Аулада 10 ағаш өсіп тұр.

Математикалық жұмбақ.

1.Мықты санмын орақпын, Ең жақсы бағамын. (5)

2.Оң қолымда 2 алма, сол қолымда 3 алма. Қане, бәрің қосқанда. Болады екен неше алма? 2+3*5

3.Алма бағы жайнаған, қызыл алма айналам. Алдым үзіп үшеуін, тағы да алдым екеуін. Алдым сонда нешеуін. (5)

4. Әсел бір сан ойлады. Одан 3-ті алғанда, 7 шықты. Әсел қандай сан ойлады? (10)

5. Бекбол бір сан ойлады. Оған 4-ті қосты, 10 шықты. Бекбол қандай сан ойлады? (6)

6. Стансыда 10 вагон тіркелген пойыздан бесінші және сегізінші вагондар ағытылды. Пойызда неше вагон қалды? (8)

7. Стансыда 10 вагон тіркелген пойыздан 2 вагон ағытылды.пойызда неше вагон қалды? (8)

8. Алтайда бар бес іні, Естайда бар екі іні. Қоссаң бес пен екіні, Неше екен шешуі? (Жетеу)

9. Тал басында тізіліп, жеті жапырақ тұр еді. Жел соқты да үзіліп, түсті оның екеуі. Тұр енді әлі ілініп, жапырақтың нешеуі? (Бесеуі)

Ойын: «Кім тапқыр?».

Мына сандарды пайдаланып қосуға 2 өрнек, азайтуға 2 өрнек құрастыру.

(5,3,2) (7,2,5) (4,5,9)

Сергіту сәті.

Ұзын құлақ сұр қоян,

Естіп қалып сыбдырды.

Ойлы-қырлы жерлермен,

Ынтып-ытқып жүгірді.

Қарап еді артына,

Қиығын сап көзінің,

Келе жатқан томпаңдап.

Көжегі екен өзінің. (Қимылмен көрсету)

Қорытындылау. Бағалау. Сыйлықтар тарату.

Үйге тапсырма беру. Түсіндіру. 167 бет №4. Сандардың құрамын көрсет:

5*3+2 5*4+1 5*1+4 5*2+3