Сабақтың жоспары
Поурочныйплан
The plan of the lesson
Күні/Дата/ Date:24.04.2015
Топ/Группа/ Group: 2 «Г»
Пән/ Предмет/ Subject:Английскийязык
Сабақтың тақырыбы/ Тема занятия/ Theme:«My room».
Сабақтың үлгісі / Тип занятия/ Type of the lesson: Урок.
Сабақтың түрі/Вид занятия/ Kind of the lesson: Комбинированный урок.
Мақсат/Цель занятия/Aim: Fixing obtained lexical and grammatical skills on «My room», working out and skills for their application.
Мақсаты/ Цели занятия/ Objectives
Білімдік / образовательная/ educational:
-To consolidate passed grammar, namely, the use of turnover There is / there are;
-Continue to shape students' communication skills as part of the speech situation "My Room".
Дамытушылық/ развивающая/ developing:
-To develop in students the skills monologue and dialogue speech and the ability;
-To systematize the knowledge of the subject.
Тәрбиелік/ воспитательная/ bringing-up:.
To instill in students an interest in the English language;
Respect for the culture and traditions of the countries studied language, nurture teamwork and listening to each.
Көрнекі құралдар/ Оборудование/ Resources: themed pictures, lexical table sets didactic handouts, overhead projector, computer.
Сабақтың барысы/ План занятия/ Plan
Literature/Әдебиет/Литература: интернет ресурсы
Stage Contents
Time
1.Greeting
Psychological training
Good morning, children.
I am glad to see you today.
Howareyou? (7-8 учеников).
Я хочу вам сегодня пожелать, чтобы вы получили только положительные оценки. Но для начала повернитесь и улыбнитесь своему соседу самой широкой улыбкой. Улыбнитесь соседу спереди, улыбнитесь соседу взади вас и начнём работать.
Ok, the theme of our lesson is My room.Todaywewilldoexercises, read and play the different games.
3-4
2.Warm – up:
Ok, now I read these words and repeat after me.
Хорошо, сейчас я прочитаю эти слова, а вы будете повторять за мной, каждое слово повторяем по 3 раза.
[æ] – flat, cat;
[i:]– read,meet,see;
[O:] – wall, floor, door.( Repeat after me, спросить пару учеников для закрепления произношения и знаний)
Ok, well done. Now I read this poem and repeat after me. Who knows what my flat is? Кто знает, как переводится myflat? Welldone, правильно моя квартира.
«Our flat»
Our large family
Has a nice flat
We live there happily
With a kitten and a cat.
My sister and brother
All go to school
We help one another
It’s a good rule.
(читать по одной строчке, дети повторяют, спросить пару учеников, чтоб они повторили индивидуально)
9
3.Revision of the previous material
А давайте теперь вспомним те слова,которые мы учили.
Look at the blackboard, please.
Let`s see if you know the names of the rooms in the flat.
Посмотри те на доску пожалуйста.
Сейчас вам будут предоставлены картинки и вы должны сказать, как называются эти предметы на английском.
Ok, who knows what is it?
A kitchen, a bathroom, a living room, a bedroom, a shelf, a bed, window, sofa, armchair, lamp, carpet.
Welldone. Ребят, а вы знаете кто к нам пришел в гости?(Микки Маус).Верно, и он написал нам письмо. Давай те его прочтём и узнаем, что он хотел нам передать.
Dear boys and girls. My name is Mickey Mouse, and my girlfriend’s name is Minnie. We are from America. Our friend Hobbit told us about you. You can help us. We live in а new big house. Please, helpus. With love, Mickey and Minnie.
Ребят, давайте переведём его письмо, чтобы, узнать, что он хотел нам сказать. А я вам немного помогу (перевод). Ну что дети поможем Микки Маусу? Он просит нас помочь ему обставить и украсить его комнату.(Ватман на доске, расставить мебель в комнате, дети выходят по одному, клеят картинку и называют этот предмет.)
15
4.Physicaltraining
Вы устали?А сейчас давайте проведем физминутку?Excellent! Sit down, please girls and boys.(Физминутка на казахском)
13
5.Fixing of knowledge
1.Let`s check your knowledge one more. Complete the sentences.
We cook in the...kitchen
We sleep in the...bedroom
We watch TV in the...living - room
We wash our hands in the...bathroom
2.Lookattheblackboard. На доске изображена комната. Расскажите что вы видите на ней используя оборот Thereis/Thereare
3.Вставь нужные глаголы-связки: is или are?
There is a кровать in the спальне.
There are 2 картины on the стене.
There is a кот and 2 собаки in the холле
There are 3 стула and an кресло in the гостиной.
Thereisa цветок on the на стене.
6.Summary
Evaluation of the pupils with comments
Well done!
Giving homework And now open your diaries and write down your home task
Thank you for the work, you may be free. Good bye!
3-4
Teacher:
Methodologist: