Урок математики Доля. Знаходжанне долі ліку

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тэма:Доля. Знаходжанне долі ліку

Мэта:

Фарміраваць у вучняў паняцце долі колькасці, знаходжанне долі ліку запісваць дробавыя колькасці.

Пашыраць кругагляд навучэнцаў.

Развіваць самастойнасць, творчае мысленне.

Выхоўваць культуру зносін, уменне слухаць адзін аднаго.



Ход урока


1. Арганізацыйны момант

Скажам "Добры дзень" рукамі

Скажам "Добры дзень" вачама

Скажам "Добры дзень" мы ротам,

Стане радасней навокал.

Усміхніцеся, пажадайце поспехаў адзін аднаму.


2. Мэта дзецям


Паважаныя рабяты! Я хачу паведаміць вам, што кожны ўрок матэматыкі для вас незвычайны таму, што кожны раз, калі вы адкрываеце нейкую таямніцу. Матэматыка навука таямніц: таямніца лікаў, дзеянняў, выразаў, задач і г. д.


Сёння я прапаную нам правесці ўрок-даследаванне. А што значыць даследаваць?


А вось як тлумачальны слоўнік дае значэнне слова даследаваць – падвергнуць навуковаму вывучэнню, высвятленню!


Сёння нам з вамі трэба высветліць............. Дапамагаць нам пры даследаванні будуць навуковыя кнігі: падручнік, карткі.


Даследаваць тэму мы будзем па этапах.(Этапы запісаныя на дошцы ў выглядзе плана.) Дадатак 1


"Зарадка для розуму і цела "


Гульня ў парах. "Ты мне, я табе". Кідаючы мяч адзін аднаму кажуць прыклад з табліцы. на 2,3

У Гасцях у школе ў кацянят Палічы

У адной вялікай кватэры

Чатыры коткі жылі.

Усе вечара балбаталі,

І маркі збіралі.

У іх 12 марак было,

Паколькі кожная котка

Сабе паклала? (12:4 = 3)


3 кацяняці адвячоркам

Зазірнулі да котцы ў дом –

Звяжы-ка нам носочкі

З воўны, што ў клубочках.

Дапамажыце злічыць,

Колькі ёй трэба звязаць. (4 ·3 = 12)


Зварыла ім котка

27 рыбешек.

Па 3 хапіла ўсім.

Колькі кацянят рыбак з'ядуць? (27:3 = 9)


У кожнай мамы-коткі

Па 3 маленькія крошкі.

Колькі ўсяго кацянят

У двары сядзяць,

Калі котак 8? (3· 8 = 24)


Вось яшчэ адна задачка.

У лесе на ўскрайку

Стаіць хатка.

У ёй жывуць 8 кацянят,

Кожны выхоўвае 3 мышанятаў.

Колькі мышак у гэтых шалунишек? (3·8 = 24)


3 кацяняці ў лес пайшлі,

І па 6 грыбоў яны знайшлі.

Палічыце, хто гатовы,

Колькі знойдзена грыбоў? (6·3 = 18)


Зазірнулі ў клас кацяняты,

Там за партамі звераняты.

За кожнай партай па два:

Па 2 лісяню, па 2 зайчанё.

Колькі ж за ўсё лялек,

Калі ў класе 8 парт? (2·8 = 16)


Даручыў настаўнік Ваську

Подровнять усе крэслы ў класе

Колькі крэселка раўняць,

Вам прыйдзецца злічыць.

Калі ў класе ў кацянят

8 парт за ўсё стаяць,

Па 2 крэсла ля стала –

Вось такая задача! (2·8 = 16)


16 сшыткаў Мурзік ўзяў,

Ён звяркі іх раздаў.

Кожны атрымаў па 2,

Колькі зверяток

Настаўнік вучыў? (16:2 = 8)

Першы выснову:


Чаму вы хутка кідалі мячы адзін аднаму?

Важна ведаць табліцу?


"Вызначы тэму!"


Падумайце, што можа выказваць гэта дзеянне?


1 : 2 ?

Тэма нашага ўрока... Вось бяда, знікла тэма. Ніхто яе не бачыў? Прыйдзецца вам яе аднавіць. Давайце вырашым прыклады і адказы запішам у парадку ўзрастання (гляджу на дошку). Вось бяда, я забылася вам сказаць, што трэба размеркаваць па парадку. Ну, нічога, паспрабуем зараз аднавіць, я прадыктую матэматычны дыктант, а вы запішыце і рашыце.


Да ліку 80 дадаць 23

Чаму роўна сума лікаў 20 і 25

Чаму роўна дзель лікаў 12 і 4

Ад 70 адняць 13


Але што ж такое ДОЛІ?


"Новая тэма"


Яблык.


Якія думкі ў вас узнікаюць, калі вы глядзіце на дадзены прадмет? Вось вам задача.


8 яблыкаў трэба падзяліць паміж двума братамі. Колькі яблыкаў атрымае кожны брат? Як вы падзеліце гэтыя яблыкі?


Як называюцца лікі 8, 2, 4.


Цікава! Змогуць ці 2 брата падзяліць 1 яблык паміж сабой?


Што атрымаецца?


Палова.– гэта частка цэлага ліку.


Людзям часта даводзіцца дзяліць цэлае на долі.


Самая вядомая доля – гэта, вядома, палова.


Дзе можна пачуць слова з прыстаўкай "палова"?


Словы з прыстаўкай "палова" можна пачуць, бадай, кожны дзень: паўгадзіны, паўкілаграма, полбулки.


Кожны з братоў возьме сабе адну з дзвюх аднолькавых частак. На мове матэматыкі-гэта запісваюць так 1/2.


Што абазначае лік над рысай ?


Што абазначае лік пад рысай ?


Гэта дроб. Лік над рысай называецца лічнік, а пад рысай назоўнік. (гл. Тлумачальны слоўнік.)


Выснова: МАЛАЙЦЫ!


Фізкультхвілінка


Я гляджу, што вы стаміліся і таму ўсе ўсталі.

Ножкамі патупалі 1, 2, 3.

Ручкамі папляскалі 1, 2, 3

Мы паходзім на насках, а потым на пятках,

Усе праверылі выправу і звялі лапаткі.

Этап "Практычны"


Вазьміце 2 аднолькавых круга. Адзін падзеліце на 2 роўныя часткі.


Колькі доляй у цэлым крузе? Цэлы круг гэта 1, а палова ?. Падпішыце абедзве палоўкі.


Вазьміце яшчэ 1 круг. Падзяліце яго на 4 часткі. Якую частку ад цэлага круга складае 1 частку? Падпішыце іх .


Вазьміце 2 квадрата. Атрымаеце, падпішыце і пакажыце мне 1/2 квадрата, 1/4 . А яшчэ можна падзяліць круг і квадрат на часткі?


"Праца з кнігай"


с. 32,№1


"Праблемная "

2,с.33


2. Праца ў групах "Адгадай загадку"


Дадатак (Загадкі, Загадкі 1)


Выснова: З заданнем справіліся лёгка. Чаму?


Этап "Чаму роўная доля?"


Уявіце сабе, што кола – гэта смачны торт. Колькі каштуе торт?


Што даражэй – цэлы торт або яго частка?


Цэлы торт каштуе 18 р. 1/2 частка торта колькі будзе каштаваць? Больш ці менш?

Праца з календаром.


Колькі месяцаў у годзе?

Якую частку ад года складае 1 месяц?

Якую частку ад года складае лета?

Складзіце самі пытанне, выкарыстоўваючы каляндар.


"Вынік даследавання".


Чаму мы навучыліся на ўроку?

Што новага даведаліся?

Ці спадабаўся вам сённяшні ўрок? Чым?

Выстаўленне адзнак

Д.з.№5,6,с.33