Қырдан келген жас қазақ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Күні: 17.09.2016ж

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сынып: 3 «В»

Мұғалім: Агжигитова.Б.А.

Сабақтың тақырыбы: М.Дулатов

«Қырдан келген жас қазақ»


Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Шоқан Уәлиханов туралы және әңгіменің

авторы М.Дулатов туралы түсінік беру. Мәтінді

мәнерлеп оқып, мазмұнын өз сөзімен айтуға

дағдыландыру. Оқушылардың оқу – білімге

қызығушылығын арттыру, байланыстырып сөйлеу

тілін, оқу техникасын, сөздік қорын молайту.


Күтілетін нәтиже: Оқушылар:

-Мәтіннің авторымен және кейіпкерімен танысады.

-Мәтінді өздері оқып, әңгімелейді.

-Ой – пікірлерін еркін жеткізе алады,

-Сыни тұрғыдан ойлай біледі.


Көрнекілігі: оқулық, суреттер, кесте.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, СТО әдістері

Барысы:

1











































2










3
















4








5













6










7














8














9

Кіріспе бөлім










































Ой қозғау









Сурет-пен жұмыс














Оқулық-пен жұмыс






Миға шабуыл












Интер-вью әдісі









ЖИГСО әдісі













Топтық жұмыс













Қоры-тынды бөлім




1.Ұйымдастыру кезеңі





2.Психологиялық

дайындық





3.Топқа бөлу



-Ұлы Абай атамыздың қандай өлеңдерін білесіңдер?








-Ы.Алтынсариннің қандай да бір өлеңінің шумағын білесіңдер ма?






-А.Байтұрсынұлының бір өлеңін жатқа білесіңдер ме?








-Өте тамаша балалар!


Өткен сабақты пысықтау

- Үй тапсырмасы Абай-дың «Адам болам десеңіз» өлеңі

-Сұрақ-жауап:

-Абай Құнанбаев кім?

-Қай жылдары өмір

сүрген?

-Абайдың шығарма-

шылығы


-Жыл мезгілдеріне байланысты қандай өлеңдерін білеміз?

-Адам баласы білімді болу үшін не қажет?


-Ғылымға, білімді болуға кедергі келтіретін нелер?


-Ғылым мен ғалымның айырмашылығы қандай?


Поэзия минуты

-Абайдың өлеңдерін жатқа айту.


Жаңа сабақ

Автормен таныстыру.

-М.Дулатовтың өмірімен, шығармашылығымен таныстыру.





Мәтінмен жұмыс

-Балалар, мәтінде кім

туралы айтылған?

-Ш.Уәлиханов кім?

-Шоқанның өмірімен таныстыру.




-Мәтінді әр топқа бөліп оқыту.

-Оқушылар өздері бір-біріне түсіндіреді.


Сергіту сәті





Шығармашылық тапсырма

Күннің суретін тақтаға іліп, ортасына Шоқан деп жазып, күн сәулесіне мәтіндегі қызыл түспен жазылған сөздерді жазу.



Дәптермен жұмыс

-Мәтіндегі естерінде қалған сөздерді жазып, оқушылар оқиды.


Топтық тапсырма

Сұрақ-жауап:

1-топ:

-Шоқан кім?

-Қайда оқуға түсті?

2-топ:

-Шоқанның ұстаздары

-Шоқанның досы кім?

3-топ:

-Шоқан ең әуелі қай ұлтты жақсы көрді?

-Шоқанның алға қойған мақсаты?


Кері байланыс

-Нені білдім?

-Нені білемін?

-Нені білгім келеді?


Бағалау

Үй тапсырмасы:




-Сәлемдесу, түгендеу,

-Сабаққа дайындығын тексеру.

-Назарларын сабаққа аудару.


Ана тілім – айдыным,

Ана тілім – ай – күнім.

Ана тілім болмаса,

Керегі не байлықтың.


1-топ: «Абай ата»

2-топ: «Ыбырай ата»

3-топ: «Ахмет ата»


1-топ:

Әсемпаз болма әрнеге,

Өнерпаз болсаң арқалан.

Сен де бір кірпіш

дүниеге,

Кетігін тап та, бар

қалан.


2-топ:

Кел, балалар, оқылық,

Оқығанды көңілге

Ықыласпен тоқылық.

Оқысаңыз балалар

Шамнан шырақ жағылар.


3-топ:

-Балалар, оқуға бар,

жатпа қарап

Жуынып, киініңдер

шапшаңырақ.

Шақырды тауық мана,

әлдеқашан

Қарап тұр терезеден күн жылтырап










-Қазақтың ұлы ақыны

-1845ж-1904ж өмір

сүрген

-45 қарасөзі, аударма-лары, 8 мыңға жуық өлеңі бар.

-Жазғытұрым, Жаз, Күз, Қыс.


-5 асыл қасиеттерді бойына сіңіре білу керек.

-5 дұшпаннан бойын аулақ ұстау керек.


-Ғылым-оқу,білім.

-Ғалым-оқымысты адам.


-Әр топтан оқушылар айтады.



[pic]



[pic]








«Мен қазақпын» әнінің ырғағына билеу.




[pic]





Көп жазған оқушы , аз жазған оқушы оқиды.






-Осы сұрақтар легі бойынша әр оқушы стикерге жазып жабыстырып іледі.









Өз ойларын стикерге жазып, кестеге ілу.



Стикер арқылы бағалау.

Мәтінді оқып, мазмұндау.


Ынта-лан-дыру









Топ аттары





























Интер-активті тақта



Абай суреті




Жыл мезгіл-дері





















Сурет










Шоқан суреті





Оқу-лық









Плакат















Плакат

Стикер











Кесте





Стикер