Ақмола облысы Жарқайың ауданы «Өмірлік негізгі мектебі» КММ Мықтыбекова Зинат Қайыржанқызы ІІІ базалық деңгейдің сертификатталған бастауыш сынып мұғалімі
|
Пәннің аты: қазақ тілі | Уақыты:12.10.16ж | Сыныбы:2 | Мұғалім Мықтыбекова З.Қ. |
Сабақтың атауы | Дауыссыз қ мен ғ |
Мақсаты | Қ-ға аяқталған сөздің соңына ы дыбысын жалғағанда ғ дыбысына айлатынын оқып үйрену. |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар қ дыбысына аяқталған сөздерге ы дыбысын жалғағанда ғ дыбысына айналатынын біледі.Жаттығу жұмыстарын орындау барысында ережеге сүйене алады. |
Сілтеме | 2 сынып «Атамұра » қазақ тілі оқулығы |
Сабақ бойынша жазбалар |
Сабақтың бөлімдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Психологиялық ахуал | «Ыстық алақан» тренингі | Оқушылар ортаға шығып алақандарын қатты уқалап ібір-бірінің бетіне басады.осы лай бір-біріне жасай отырып, жүрек жылуын ыстық алақан арқылы жеткізеді. |
Үй жұмысын тексеру | Үйге берілген тапсырма бойынша оқушылардан жеке-жеке сұралады. | Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша бір-бірінің дәптерлерін алмасып88 қандай әріптерді қойғанын айтып , оқып шығады. |
Қызығушылықты ояту | Әріпті жұмбақ Жарайсыңдар, дұрыс таптыңдар.Олай болса бүгінгі сабақта дауыссыз қ мен ғ дыбыстарын бекіту сабағын өтеміз Қ- қатаң даыссыз дыбыс Ғ-ұяң дауыссыз дыбыс
АКТ-мен жұмыс Қ,ғ дыбыстарының емлесіне арналған видеоны көрсету
| 1.Қалада бар, үйде жоқ, Қайықта бар, су да жоқ. (Қ) 2.Ғарышта бар, аспанда жоқ, Ғайшада бар Айшада жоқ, (Ғ)
Оқушылар видеоны көре отырып, топта талқылайды. |
Мағынаны тану | Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу Көп нүктенің орнына қ немесе ғ әріптерінің тиістісін қойып, сөздерді көшіріп жазу. Сөздердің мағынасын түсіндіру, сөздерге бірнеше сөйлем құрап жазу. 2-жаттығу Жаңылтпашты жатқа жаз. Қарамен жазылған сөздегі ы әрпін алып тастап оқы.Қандай өзгерісті байқадың?
Сергіту сәті Би билеу 3-жаттығу Сурет бойынша әңгіме құрастыру.Қ дыбысына аяқталатын ұандай сөздер пайдаландың.Осы сөздерге ы дбысын қосып жаз. | Топырақ, шырақ, жолағы, жорық, қуыршағы, аяқ, балағы, лағы. Оқушылар осы сөздерге сөйлем құрастырып айтады.
Құлағы үсіп кетті, Үсіп ісіп кетті.
Осы жаттығуда оқышылар ережені еске түсіреді. Мұғалім көшбасшылығымен оқушылар қимыл жаттығуларын жасайды.
Орындығы, балығы, мысығы, жарығы. |
Сергіту сәті | Ойын: «Сөз тізбек» дидактикалық ойыны Себетке салынған жапырақтарға сөздер жазылған.Мұғалім күз мезгілі болғандықтан сары жапырақтарды жинап оқушыларға береді.
| Шарты: Жапырақтың сыртына жазылған сөзге бір оқушы «ы» дыбыстарын қосып айтып, артында тұрған оқушыға береді. Ол оқушы сол сөзбен сөйлем ойлайды. Мыс: сабақ - сабағы. Асан сабағына дайындалды. Орақ, ұршық, қабақ, жолақ, парақ. |
Қосымша /дарынды оқушыларға арналған тапсырма/ | «Жоғалған әріптер» Тара... + ы = Маса... + ы = Мысы... + ы = Тауы... + ы = Оқулы... + ы = Тырна... + ы = 1.Жыртқыш аң. 2.Суда жүзетін көлік 3.Сүттен жасалатын ащы тағам 4.Қыста жауады 5.Түлкі қандай жануар?
| Дарынды оқушылар берілген тапсырманы қосымша орындайды. |
Ой толғаныс | Бекіту ретінде 5-жаттығу, жұмбақты шешу.
| Қ дыбысына аяқталған сөздерді табу |
Үйге тапсырма | Оқушыларға үй жұмысы түсіндіріледі. 4-жаттығу, 49 бет | Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтары болса қояды. |
Бағалау | Критерий арқылы бағалау
Бағалау парағы Тапсырмалар
| Үй жұмысын орындауы | Жаттығу жұмыстарын қатесіз орындауы | Қосымша тапсырмалар бойынша | Бүгінгі сабақ бойынша белсенділігі | Қорытынды бағасы |
Оқушының аты-жөні |
Даулет |
|
|
|
|
|
Диас |
|
|
|
|
|
Асылжан |
|
|
|
|
|