7 санына көбейту және бөлу

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


.

7-ге көбейту және болу Математика

Сабақтың тақырыбы:

Сабақтың мақсаты :7 ге көбейту және бөлу тәсілімен оқушыларды таныстыру.Санды есе арттыру артық ұғымдары жөнінде теңдеу құра білуге үйрету.

Сабақтың тәрбиелігі:ұқыптылыққа, ақыл –ой белсенділігін арттыруға, еңбекке халықтық педагогикалық негізде тәрбиелеу.

Сабақтың дамытушылығы:оқушылардың ақыл-ойын, байқағаштық қабілеттерін, өз бетімен жұмыс істей білуін, ізденушілігін дамытып,қиялын ұштау.

Сабақтың әдістері: оқулық, көрнекілік, ауызша, жазбаша шығармашылық.

Сабақтың түрі: жарыс сабақ.

Пән аралық байланысы:ана тілі, қазақ тілі,музыка.

Сабақтың көрнекілігі: көбейту кестесі ,

Есеп шарты, суреттер, қоржын.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Ертең қандай мереке?(Ертең тәуелсіздік күні)

2.Тәуелсіздік алғанымызға неше жыл толады?

3.Тәуелсіздік үшін күрескен қай батырларды білесіңдер? (Қайрат,Ләззат, Сабира)

Олай болса , қаламызда үлкен мереке,той болады.Бүгінгі сабаққа 2 топ болып , жарыса қатысамыз.

Үй тапсырмасы

3 а)Қалдықпен бөлуді орындау

19:6=(қалд1) 45:6=(қалд3) 46:6=7(қалд4) 26:6=4(қалд2) 34:6=5(қалд4)59:6=9(қалд5)

Ә)Қалдық бөлгіштен кіші болу керек.

Математикалық диктант

Неше көбейтуді өтеміз?

Жаңа сабақ.Кестемен жұмыс

7-ге көбейту және бөлу.7 санын 6-ға дейін көбейтуді білеміз бе?

7*6=42 63:7=9

7*7=7*6+7 7*7=49 49:7=7 8*7=8*6+8 8*7=56 56:7=7

-Сонымен қандай санды көбейту. Бөлумен таныстық?(7)

-Қазақ 7 санын қасиетті сан деп есептейді. иАта-бабаларымыз бұл сандарды қаситтеп келген . Ендеше, осы 7 саны туралы не білеміз, балалар?

-7ата ,7 қазына 7күн, 7 жұт 7 шелпек,7 теңге садақа.(Әр оқушы жеке-жеке атау)

Сергіту сәт

Оқулыппен жұмыс.

2 а)Әр тона -7 тері 63 тері ә) Әр тымаққа-2 тері

Тігілді -7тон Тігілді-7 тымақ

Қалғаны? Барлығы қашнша тері-?

Ш:63-7*7 =14 Ш: 2*7+12=26

Ж : Қалғаны 14 тері Ж:Барлығы 26 тері болған

1.Екі амалмен орындалады 1.Жұмсалған тері әр түрлі

2.Екеуі де тері туралы 2.Мәндері әр түрлі

3.Екеуі де 7киім 3.Бірінде белгісіз, бірінде

қалғаны белгісіз

3.Өрнектер құру мәндерін табу.

А)8*7=56 9*7=63 7*7=49 7*1=7 56:7=8 63:7=9 49:7=7 7:7=1 7*8=56 63:7=9 7:9=63 7:1=7 49:7=7 63:9=7 56: 8=7

Ә)70*7=490 80*7=560 90*7=630 10*7=70 7*7=490 7*80=560 7*90=630 7*10=70 490:7=70 560:7=80 630:7=90 70:7=10

Жақсы,балалар.Өзі аңқаулығымен елге танымал болған,аққөніл де аңқау, қазақ ертегісіндегі кейіпкер кім?( Қожанасыр).

-Ендеше осы атамыз сендер қалай 2 тоқсанды аяқтағалы «қоржын» тастап кетіпті.Соны көрейікші,ішінде не бар екенін.

Қожанасырдың тапсырмасы (ауызша)

4.8*7=56 9*7=63 7*7=49 7*1=7 56:7=8 63:7=9 49:7=7 7:7=1 7*8=56 63:7=9 7:9=63 7:1=7 49:7=7 63:9=7 56: 8=7

Шығармашылық жұмысты орындайық

Ш:(2+7)*7=63

Ж: Атасы 63 жаста.

Сабақты қорытындылау.

Сонымен,бүгін қандай санға көбейту, бөлумен таныстық? Мысал келтіру

Үйге тапсырма: №5