Тема: Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини та з основою на –р в орудному відмінку однини.
Мета: Ознайомити учнів з правописом закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини та з основою на –р в орудному відмінку однини. Формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду. Розвивати пізнавальну самостійність, зв’язне мовлення. Поглиблювати знання учнів про професії та їх значення в житті людини. Виховувати повагу до праці та сумлінне ставлення до навчання.
Обладнання: таблиця слів, малюнки професій, блок-схеми , підручник, завдання для роботи в парах, мікрофон.
Тип уроку: комбінований.
Час уроку: 40 хвилин.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Знайомство з учнями.
- Доброго ранку,сонечко ясне! Доброго ранку, земле прекрасне! Доброго ранку, дітки уважні! Доброго ранку,гості поважні!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Спостереження над мовним матеріалом.
Подивіться на дошку, прочитайте написані слова ланцюжком.
цеглина земля колія
каска пшениця олія
клавіатура сукня
мишка спідниця
( цеглина – будівельне штучне каміння у вигляді прямокутників, каска – головний захисний убір для голови, колія – слід від колеса на дорозі)
До якої частини мови належать всі ці слова?(іменники)
Який рід вони мають? (жіночий рід)
Пригадайте, на яке питання відповідають іменники в орудному відмінку? (ким? чим?)
Прочитайте іменники першого стовпчика.
Яке закінчення вони мають. (а)
Змініть їх, утворивши форму орудного відмінка.
Цеглина – цеглиною, каска - каскою,клавіатура – клавіатурою, мишка – мишкою.
Яке закінчення вони мають після зміни за відмінком? (ою)
Прочитайте іменники другого стовпчика.
Яке закінчення вони мають. (я)
Змініть їх, утворивши форму орудного відмінка.
Земля-землею, пшениця – пшеницею, сукня - сукнею, спідниця - спідницею.
Яке закінчення вони мають після зміни за відмінком? (ею)
Прочитайте іменники третього стовпчика.
Яке закінчення вони мають. (а)
Змініть їх, утворивши форму орудного відмінка.
Колія-колією,олія - олією.
Яке закінчення вони мають після зміни за відмінком? (єю)
Отже, які закінчення мають іменники жіночого роду на –а,-я в орудному відмінку однини ? (ою,ею,єю)
2.Робота з блок-схемою.
[pic]
Давайте пригадаємо, коли в іменниках пишемо закінчення –ою, -ею, -єю.
- Коли іменник жіночого роду орудного відмінку мають закінчення -ою?
- Коли іменник жіночого роду орудного відмінку мають закінчення -ею?
- Коли іменник жіночого роду орудного відмінку мають закінчення - єю?
3.Мозковий штурм.
- Скориставшись схемою та своїми знаннями усно поставте подані іменники в орудний відмінок .
Вишня, стежка, пісня,слива, межа,мрія.
(Слова написані на картках . Учні чітко називають закінчення.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Асоціативна вправа.
- Прочитайте перші два слова першого стовпчика. Людині, якої професії для роботи потрібні ці предмети? (будівельник)
(виставляю під словами зображення професії)
Людина яка складає комп’ютерні програми.
Той хто оре поле.
Прочитайте наступні два слова. Людина, якої професії розкроює матеріал для пошиття даних речей? (кравець)
Прочитайте останні два слова. Людина, якої професії зустрічається з ними кожного дня? (програміст)
Прочитайте назви професій. Визначте їх рід.
( тема записана на дошці)
Мотивація навчальної діяльності.
Очікування результатів.(записано на дошці)
Записувати іменники чоловічого роду у формі орудного відмінку і визначати їх закінчення.
Розвивати зв’язне мовлення
Поглиблювати знання про професії та їх значення в житті людини.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Інтерактивна технологія
1.1Спостереження над мовним матеріалом.
- Відкрийте зошити, відступіть лінійку від попередньої роботи, запишіть 15 листопада (яка орфограма в слові п'ятнадцять ?), класна робота.
- Прочитайте ще раз назви професій, записаних у першому стовпчику. Пригадайте , якого вони роду?
До дошки …
ОЦІНКА
До дошки …
- Запишіть іменники другого стовпчика в орудному відмінку, визначте їх основу і закінчення.
ОЦІНКА
До дошки …
ОЦІНКА
Колективне ознайомлення з правилом.
Прес-конференція.
Зверніть увагу, які закінчення мають іменники чоловічого роду однини?
(відкриваю першу частину схеми)
Отже, іменники чоловічого роду з основою на твердий приголосний мають закінчення –ом.
Яким звуком закінчується основа слів другого стовпчика? (м’який приголосний)[
Які закінчення мають іменники чоловічого роду з основою на м’який приголосний? ( -ем)
(відкриваю другу частину схеми)
Отже, іменники чоловічого роду з основою на м’який приголосний мають закінчення –ем.
Яким звуком закінчується основа сліва третього стовпчика? (м’який приголосний [й])
Яке закінчення має іменник з основою на [й]?
(відкриваю третю частину схеми)
-єм.
[pic]
1.3Каліграфічна хвилинка
- Запишемо в зошит каліграфічну хвилинку, яка складається з закінчень іменників чоловічого роду орудного відмінку.
- Які це закінчення?
Пишемо охайно, чисто, дотримуючись правил з’єднання літер.
(сама записую на дошці)
Робота з підручником.
2.1 Робота над правилом.
Відкрийте підручник на сторінці 76. Прочитайте правило. Воно не закінчене. За допомогою блок-схеми доповніть його.
Читаємо правило (учень)
Давайте згадаємо, коли пишемо закінчення – ом? (звертаю увагу на схему)
Давайте згадаємо, коли пишемо закінчення –ем? (звертаю увагу на схему)
Коли пишемо закінчення -єм? ( звертаю увагу на схему)
Отже,іменники чоловічого роду в орудному відмінку з основою на твердий приголосний мають закінчення –ом, з основою на мякий приголосний та ж, ч, ш - мають закінчення –ем, з основою на й – мають закінчення –єм.
2.2.Тренувальна вправа. Вправа154
Прочитайте вірш. (вірш читає учень)
Про що ви дізналися з тексту вірша?
Люди, яких професій згадуються у вірші?
Знайдіть іменники чоловічого роду вжиті в орудному відмінку однини і поясніть їх закінчення.
До дошки…
(хлібом, світом, кропом, баклажаном, вітром, туманом) пишемо закінчення ом, тому що основа іменників закінчується на твердий приголосний.
ОЦІНКА
2.3. Фізхвилинка
Столярки – молодці,
Тешуть столики й стільці.
Пилочками чики-чики,
Молотками туки-туки.
Чик-тук-туки, Чик-тук-туки,
В нас до праці здібні руки.
2.4.Робота з правилом за вправою 160.
- Самостійно прочитайте твір написаний у вправі 160.
- Про які професії ви дізналися з учнівського твору?
- Розкажіть, ким ви мрієте стати у майбутньому? Чому?
До дошки…
Випишіть з тексту іменники чоловічого роду на –р в орудному відмінку однини. Визначте основу і закінчення.
(конструктором,інженером,комбайнером, архітектором,перукарем,лікарем,тренером)
ОЦІНКА
Яким звуком закінчується основа цих іменників?
Отже,які закінчення мають іменники чоловічого роду з основою на –р?
Щоб дізнатися, яке саме закінчення треба писати потрібно перевірити у орфографічному словнику.
( відкриваю останню схему)
[pic]
Отже, як перевірити написання закінчень іменників чоловічого роду з основою на –р?
Давайте, звернемось до правила у підручнику, та переконаємося, що ми зробили правильні висновки.
Один учень читає правило вголос, інші слідкують.
V.Закріплення і систематизація знань
1. Робота в парах.
- Попрацюємо в парах. Завдання та алгоритм його виконання у вас на парті.
Взяли в руки.
Подивіться. Кожна пара повинна скласти слова – назви професій, переставивши літери.
Наприклад: Дано слово – харку , змінюємо літери в словах і отримуємо, яку професію? Кухар. Так ви змінюєте кожне слово. Тепер це слова треба записати в зошит. Змінюєте слово кухар, поставивши його у форму орудного відмінка. Через тире записуєте це слова. потім з виділеним іменником ви складаєте речення і записуєте його. Давайте складемо речення зі словом кухар. Але зверніть увагу що речення ви складаєте тільки з одним виділеним іменником.
На роботу вам відведено 4 хвилини.
Алгоритм виконання завдання.
Утворюєте, переставивши літери, слова-назви професій.
Відмінюєте їх в орудному відмінку однини. ( О.в.- ким?, чим?)
Записуєте змінені іменники в зошит.
Виділяєте закінчення.
Складаєте речення з виділеним іменником.
Перевіряєте виконане завдання.
1 пара
карлі (лікар)
мілінерці (міліціонер)
шатарх (шахтар)
втельчи (вчитель)
2 пара
карлі (лікар)
мілінерці (міліціонер)
шатарх (шахтар)
втельчи (вчитель)
3 пара
карлі (лікар)
мілінерці (міліціонер)
шатарх (шахтар)
втельчи (вчитель)
4 пара
карлі (лікар)
мілінерці (міліціонер)
шатарх (шахтар)
втельчи (вчитель)
5 пара
саникдів (садівник)
бувельдіник (будівельник)
хліроббо (хлібороб)
шкорял (школяр)
6 пара
саникдів (садівник)
бувельдіник (будівельник)
хліроббо (хлібороб)
шкорял (школяр)
7 пара
саникдів (садівник)
бувельдіник (будівельник)
хліроббо (хлібороб)
шкорял (школяр)
ОЦІНКИ.
8 пара
саникдів (садівник)
бувельдіник (будівельник)
хліроббо (хлібороб)
шкорял (школяр)
Перевіряємо 1 пару, вони називають утворені слова і закінчення. Потім читають речення. Потім 2,3,4 пара читає своє речення. 8нтерн8яємо 5 пару, вони називають утворені слова і закінчення. Потім читають речення. Перевіряємо пари ,які залишились.
2.Вправа «Інтерв’ю».
Зараз уявіть себе учасниками телевізійної програми і дайте відповідь на питання кореспондента.
( з навчання в школі)
Учитель,лікар, чи геолог
Письменник, слюсар,чи кресляр
Всі називають головною
Одну професію – школяр.
VІ. Підсумок уроку.
Бесіда.
(повертаємось до дошки)
Відповідь починаємо так. Цей урок навчив мене…
Домашнє завдання.
Відкрили щоденники і записуємо домашнє завдання.
С.76,79 вивчити правило, с.81 впр.163.
- Наш урок закінчено, дякую вам за нього , ви дуже добре попрацювали. Подякуємо нашим гостям. До побачення .