Сабақ тақырыбы: Бәрі менің өмірім, сен сыйлаған.Адам өміріне не қажет?
Сабақ мақсаты:
Оқушыларды адам өміріне қажетті жағдайларды қайдан алатынын білуге, табиғатты үнемі бақылау жасап онда болатын өзгерістерді өзі анықтайтындай санасын оята алу.
Табиғатты аялауға тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі:табиғаттагы су, тамақ, өсімдік, жануарлар суреттері.
Типі:жаңа сабақты меңгерту.
Сабақ барысы:
I ұйымдастыру кезеңі:
-Оқушылардың назарын сабаққа аударту
Шаттық шеңбері
II Кіріспе:
-Дүниетану пәні нені оқытады?
- Сыныпта осы пән жүрді ме ?
-Не туралы оқыдың, не білдің?
-Оқушылар пікірін тыңдау?
Ой қозғау:
Құстар
Табиғат
Күн Тіршілік
Жер Жа Жануарлар
Орман Ауа
Гүл Көл Ана
Табиғат
Өлі табиғат Тірі табиғат
Су, адам,
Ауа, өсімдік
Тау, жануарлар
Жер,
Топырақ
III Жаңа сабақ:
«Бәрі – менің өмірім сен сыйлаған» өлеңі Садықбек Хангелдин өлеңін оқудан басталады.
Суретпен жұмыс
- Суретші қазақ елінің табиғат байлығын қалай суреттеген?
- Теңізі бар, байқоңыр – ғарышқа ракета
- Зымыран ұшыру алаңы Астана – еліміздің Елордасы, Бәйтерек, егіс алаңы, Алматы – Апорт алмасы, биік таулар Алтай, Алатау
- Адам өміріне қажеттілігін әңгімелеу
3) Оқулықпен жұмыс
Қазақстан республикасы – Отанымыз!
Табиғаты көп 100- ден жер асты қазба тау етегінде ауыл
сұлу аса ұлт өкіл- байлықтары шаруашылығы түрлі
дері тату- тәтті алтын, мұнай, бидай,жидек:
орыс, татар, газ,темір, көмірге сұлы, арпа, тары,
неміс,өзбек, өте бай. алмұрт, күріш,мақта,
қырғыз, корей бүлдірген өседі.
т.б
Адам өміріне не қажет?
Су Тамақ Жарық Жылу Ауа
Адам тіршілігіне қажет тілек!?
ДОП МАШИНА КОМПЬЮТЕР
Адам денсаулығын көңіл-күйін көтеріледі ой-өрісін
жақсартады дамытады
IV Сергіту сәтті:
-алақай,алақай!
Күн шықты, күн шықты,
Жер үстіне нұр шықты.
(Қимылмен көрсету)
Ой қозғау
1 Сурет арқылы әңгіме құрау
2 Адам тілегіне қажетті тағы қандай жағдайларда білесің? Еіңе түсі.
V Сабақты бекіту
Тілек
Қажеттілік
VI Үйге тапсырма: 6 бет-9 бетті оқу мазмұның айту
Рефлексия
Бекітемін:______________
Оқу ісінің меңгерушісі: Б.Ергалиев
Сыныбы: 2
Пәні:Дүниетану
Сабақтың тақырыбы: 1 Адам және айналадағы дүние. Адамның айналадағы дүниемен қарым-қатынасы.
Адам және табиғат(ӨҚН)
Сабақтың мақсаты:Адам және айналадағы дүниелер туралы ұғындыру.
Адам табиғат жағдайына бейімделіп қана қоймай,
өздеріне қолайлы етіп қолдана білуді үйренді.
Табиғатты сүюге баулу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ақпараттық технология, топтық жұмыс.
Сабақтың құрал-жабдықтары: Интерактивті тақта,суреттер, тапсырмалар, сызба
Сабақтың барысы. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру Адм өз өміріне қажетті жағдайларды қайдан алады?
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
ІІІ. ЖАҢА САБАҚ
Адам және айналадағы дүние. Қоршаған орта және қазіргі тұрғын үй. (ӨҚН)
Айналадағы дүниелер:
*табиғат заттары
*табиғат құбылыстары
*адам
*адам қолымен жасалған дүниелер
ТАБИҒАТ ТІЛАШАРЫ
Жел,Аспан,Гүл,Ғарыш,Су,Дән,Ауа,Найзағай, Бекітемін:______________
Оқу ісінің меңгерушісі: Б.Ергалиев
Сыныбы: 2
Пәні:Дүниетану
Орман
ЕРЕЖЕЛЕР:
*Өзін-өзі ұстау ережесі: таңғы жаттығу жасап, мектептен кешікпеу
*Күн тәртібі: білім алуға, ата-анаға көмектесуге, ойынға және қыдыруға
уақытты жеткізе мөлшерлеу.
*қауіпсіздік ережесі: өрттен сақ бол!
судан сақ бол!
*жол жүру ережесі:көше қиылысында бағдаршамға қарау
*Өлеңді мәнерлеп оқып, мазмұнын әңгімелеу
ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ТАПСЫРМА:
Сурет бойынша әңгімелеу
ДӘПТЕРМЕН ЖҰМЫС: 7-бет
Адам айналадағы дүниені қалай танып біледі?
КІТАП + НАН+ ЕСІК+ ҚАРЫНДАШ+
ЖАНУАРЛАР+ ТАУ+
*БАҚЫЛАУ КҮНДЕЛІГІ:
№4—Көлікпен жүруге тыйым салынған
№5---жер асты өткелі
№3---Жаяу жүргінші жүруге тыйым салынған
№2---велосипед жолымен қиылысы
№1--- Жаяу жүргінші өткелі
*КҮН ТӘРТІБІ
Сағ7.00
Сағ 7.35
Сағ 8.00
Сағ 13.00
Сағ 17.00
Сағ 18.00
Сағ 20.00
Сағ 21.00-22.00
Сағ 22.00
*КҮЗ айлары: қыркүйек, қазан, қараша
ҚОРЫТЫНДЫЛАУ
ҮЙГЕ: Адам және айналадағы дүние (оқу)
Бақылау күнделігі 7-бет (№2-5 тапсырма)