9 санын қосу және азайту ашық сабақ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Қайталау

Сабақтың мақсаты: 1. 9 санын қосу кестесін және азайтудың сәйкес

жағдайын тиянақтай түсу.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы

Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу

ә) дайындығын қадағалау

б) Психологиялық дайындық

Амансың ба алтын күн?

Амансың ба көк аспан?

Амансың ба достарым?

Сендерді көрсем қуанамын !

Балаларды топқа бөлу

І топ- Үшбұрыштар

ІІ топ- Шаршылыр

ІІІ топ- Тік төртбұрыштар

Әр топқа бағалау парағы үлестіріледі. Әр топ басшысын сайлайды

II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

83 - беттегі №6 есепті тексеру.

Мақсат қою

Бүгінгі сабақтың мақсаты – 9 санын қосуды, азайтуды қайталау.

ІІІ. Сабақты бекіту:

Ой қозғау. Топтық тапсырма:

Кел, ойнайық ! Сөз құрастыр. Жауаптарын өсу ретімен орналастыр.




Қоқиқаз. Бірінші тапқан топты мадақтау

1. Дәптермен жұмыс.

Көркем жазу: 185 186


2.Оқулықпен жұмыс.

1 есеп. Теңдеулерді шешу.

І-топ ІІ-топ ІІ-топ

Х + 9= 18 18 – х = 9 х - 9= 9

Х = 18 - 9 х = 18 - 9 х = 9 + 9

х = 9 х = 9 х = 18

9 + 9= 18 18 – 9 = 9 18 - 9= 9

18 =18 9 = 9 9 = 9



2. Топтық тапсырма:

Топтарға үлестірме түрінде таратылып беріледі

І-топ 9+ а; мұндағы а=80; 9 9+80=89 9+9=18

ІІ-топ а - 9; мұндағы а=89; 18 89- 9=80 18-9=9

ІІІ-топ а+8; мұндағы а=89; 18 89- 9=80 18-9=9


ІҮ. Сергіту сәті .

Балалар сергіту сәтін орындайды


3. Жұптық жұмыс

Әкелінді – 18м

1 қиды -7м Әкелінді – 18м

2 қиды – сонша Қиып алды- 7м

Қалды - ? Қалды -?

Шешуі: 18-(7+7)= 4 Шешуі: 18-7=9

Жаубы: қалды 4м Жауабы: қалды 9м


5. «Аққала құрау» ойыны арқылы есепті шығару


4+7>13-6 6+7<8+8 18-9=14-5

5+6>14-8 15-9>11-7 12-6<8+4


Ү. Сабақты қорыту:

1.Сұрақ – жауап арқылы

2.Шығармашылық тапсырма:

І-топ. Екі балада 10 алмұрт болды.Біреуі 1 алмұрт, екіншісі 3 алмұрт жегенде,олардың қалған алмұрттарының саны бірдей болды.Әуелде әр балада неше алмұрт болды?

  1. ші балада 4-алма болды

  2. ші балада 6-алма болды

ІІ-топ.Анасы үш ұлына 9 дәптер сатып алып,бөліп берді.Ортаншысына қарағанда кіші ұлына ол 1 дәптер кем, ал үлкен ұлына 1 дәптер артық берді. Сонда әр ұлына неше дәптер берді? Кіші ұлына-2, ортаншысына-3

үлкен ұлына- 4 дәптерден бөліп берді

ІІІ-топ.4 бала екі доңғалақты және үш доңғалақты велосипедтер теуіп жүр. Егер велосипедтердің барлық доңғалақтарының саны 9 болса, екі доңғалақты велосипед нешеу?Үш доңғалақты велосипед ше?

Екі доңғалақты велосипедті 3 бала, үш доңғалақты велосипедті 1 бала теуіп жүр.

VI.Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды балдық жүйемен бағалау

VII. Үйге тапсырма беру: 103 бет №4