Күні: 11.11.2016 ж Пән аты: Әдебиет Сыныбы: 5 «Б»,«В» Сабақтың тақырыбы: Жұмбақтар,жаңылтпаштар Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: оқушыларға жұмбақтар,жаңылтпаштар туралы әдеби білім беру, білігін тереңдету, салыстыру, ажырата білу мен оқу, талдау машықтарын қалыптастыру. 2.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу. 3.Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлауын,ой дәлдігін дамыту,сөйлеу мәдениетін жетілдіру, түрлі амал – тәсілдер арқылы іздендіре отырып шығармашылыққа баулу. Сабақтың типі: аралас сабағы. Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілі: баяндау, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, әңгімелеу. Сабақтың көрнекілігі: қосымша әдебиеттер,суреттер Пәнаралық байланыс: орыс тілі, тарих. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу. 2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру. 3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 1. мақал – мәтелдерді жаттау 2. Мақал – мәтелдер туралы түсінік. ІІІ. Білім тексеру: Оқушыларды іздендіре отырып кестені толтыру. Мақал – мәтелдер Тақырыптары 1 Денсаулық – зор байлық ..... 2.Өнер – білім 3.Досы көпті жау алмайды,...... 4.Еңбек 5.Ата көрген оқ жонар,..... 6.Ынтымақ, бірлік 7.Ерді намыс өлтіреді,.... ІV. Жаңа сабаққа дайындық 1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу 2.Сабақ мақсатын түсіндіру V. Жаңа тақырыпты түсіндіру: Жұмбақ – ауыз әдебиетінің ертеден келе жатқан түрі. Ол адамдардың бір нәрселердің белгілерін екінші нәрсенің белгілері арқылы жұмбақтап айту өнері. Жұмбақ мақал – мәтел сияқты тақпақтап, ұйқастырып айтылады. жұмбақтар өте ертеден келе жатқанмен, әр уақытта халық оның жаңа түрлерін ойлап шығарып отырған. М.Әуезов «Жұмбақ адамның дүниетану жолындағы ойының, қиялының шамасын білдіреді» деген. Жұмбақ болатын заттар: аспан әлемі, жыл мезгілдері, қоршаған табиғат, тұрмыстық заттар,мал, жан – жануарлар, адам оның дене мүшелері, еңбек құралдары,т.б. әр түрлі заттар мен құбылыстар, білім өнер ұғымдары. Жұмбақтар соған байланысты тақырыбы жағынан да сан алуан. Өздерің де кез келген нәрсені жұмбақтап, ұйқасын келтіріп құрастыруларыңа болады. VІ. Түсінік тексеру: Жұмбақ дегеніміз не? Жаңылтпаш деген не? Жұмбақтар қалай пайда болған? Жұмбақ болатын заттар нелер? Жұмбақтардың тақырыбы қандай болады? Жұмбақтарды қалай құрастыруға болады? Жаңылтпаштардың тақырыбы қандай болады? Жаңылтпаштарды қалай құрастыруға болады? VІІ. Жаңа сабақты бекіту: 1. Оқулықпен жұмыс. Жұмбақтарды оқып, олардың тақырыбын, нені танытатындығын айтыңдар. Жұмбақтың қысқа да, ұзын да болатынын, оны біреу айтып, енді біреу шешу керектігін ескеріңдер. Жұмбақ болған нәрселерді екінші бір затқа теңеп ұқсатып, қарама – қарсы қойып айтқан сөздерге мысал келтіріңдер. Өздерің жұмбақ,жаңылтпаш құрастырыңдар. VІІІ.Сабақты қорыту: 1.Бағалау Үй тапсырмасын беру. Жұмбақ,жаңылтпаш туралы түсінік 2.50-55 – беттегі тапсырмаларды орындау.
Тексерілді: 11.11.2016 ж
Сабақ барысы:
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу Қандай тапсырма берілді?
5 минут
ІІ. Топқа бөлу
ІІІ. Тапсырма№1
ІV. Тапсырма№2
V. Тапсырма №3
V. Тапсырма №4
1. «Мен кіммін?» ойыны арқылы оқушы көңілін көтеру.
2. 1-ден 5-ке дейін санау арқылы топқа бөлу. Топ ережесін шығару.
Мәтінді ЖИГСО бойынша меңгеру.
«Ортадағы қаламсап» стратегиясы.
1. «Әдебиет» сөзінің мағынасы қандай?
2. Сөздің асыл болуы неден?
3. Ауыз әдебиеті қалай пайда болды?
4. Әдебиет пәнін оқығанда біз нені үйренеміз?
5. «Әдебиет» сөзінің мән – мағынасына түсінік берген кім?
І топқа Ауыз әдебиеті түрлері және жазба әдебиеттен айырмашылығы туралы флипчартқа жазып шығуды тапсыру.
ІІ топқа Халық ауыз әдебиетін топтастырып жаз.
ІІІ топқа 5 минуттық эссе. «Әдебиет – сөз өнері» тақырыбында эссе жазуды тапсырылады.
Топтар бірін-бірі формативті бағалайды.
«Ыстық орындық» стратегиясы. Тақырып бойынша топ сұрағын даярлау.
V. Рефлексия
2 минут
Сабақ туралы пікірлерін стикерге жазып қалдырады.
VІ. Үй жұмысы
1 минут
«Кітап сенің жан досың» тақырыбында ойтолғау жазу тапсырылады.
Тексерілді: 02.09.2016ж
5- сынып
Қазақ тілі
Ғ.Қыдырова
Сабақтың тақырыбы:
Тұрмыс-салт жырлары. Салт өлеңдері мен бата-тілек жырлары
Сілтеме
Білім стандарты, сабақ жоспары, Ә.Дайыр, Қ.Айтқалиев, Ш.Беркімбаева, Г.Құрманай 5-сынып Әдебиет оқулығы
Жалпы мақсаттар
Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, негізгі мәселелерге көңіл бөлуге үйрету. Ауыз әдебиетінің түрлері туралы түсінік қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Салт өлеңдері мен бата-тілек өлеңдерінің мәнін ашу.
Оқыту нәтижесі
Тұрмыс – салт жырлары туралы ұғымдар қалыптасады. Сыни ойлауы дамиды. Тақырыпты, берілген тапсырманы түсініп талдайды, алған білімдерін өмірмен байланыстырады. Салт өлеңдері мен бата-тілек өлеңдерінің мәнін ,мағынасын ашады
Негізгі идеялар
Теориялық білімді практикамен ұштастыру,ойларын тиянақты жеткізе білу.
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Рөльдік ойын, «Екі жақты күнделік»
постер,маркер, стикер, оқулық, жазу дәптері,т.б.
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары:
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) Амандасу
ә) Сынып оқушыларын түгендеу.
б ) Сынып оқушыларын түрлі жемістер суреті арқылы топтастыру.
в) Сергіту сәті
ІІ.Жаңа сабақ
1-тапсырма (ортақ)
Тақырыпты өздеріне ашқызу, (10-11-беттегі теориялық мәліметтерді оқушылардың өз бетінше оқуына 5 минут уақыт беріледі, сол бойынша оқушыларды алдымен сөйлету)
2-тапсырма
Тұрмыс-салт жырларының түрлерін топтастыру
Бесік жыры тұсаукесер жыры жар-жар
тойбастар
беташар
бата-тілек
жоқтау наурыз жыры
3-тапсырма ортақ
Екі жақты күнделік Үзінді Ойтұжырым
Қаз баса ғой, қарағым, Құтты болсын қадамың
Өмірге аяқ баса бер,
Асулардан аса бер
Өмірде жолың болсын, сәттілік жолдасың болсын деген ойды білдіреді.
4-тапсырма ортақ
Рөлдік ойын «Бата беру»
1-топ. Салт өлеңдер мен бата-тілек жырларын салыстыру
2-топ. Бесік жыры мен тұсаукесер
3-топ. Беташар, бата-тілек
4-топ. Сахналық қойылым.
Кері байланыс
Формативті бағалау- берілген стикерге оқушылар бүгінгі сабақтың өту барысына өз көзқарасын білдіреді.
Сабақты талдау
Бағалау
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
мерзімдік қысқа мерзімдік жоспары
6.09 Әдебиет
5-а сынып
Сабақ тақырыбы:
Ауыз әдебиеті. Төрт түлік малға байланысты айтылатын өлең жырлар.
Жалпы мақсат:
тұрмыс – салт жырлары , төрт түлік малға байланысты туралы әдеби білім алады, дүниетанымдары кеңейеді, мәнерлеп оқу дағдылары дамиды.
Сілтеме:
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
Ұлттық салт-дәстүрді ұғады
Сын тұрғысынан ойлауға үйренеді.
Шығармашылық қабілеттері өседі.
Негізгі идеялар:
Топта біріге жұмыс жасау арқылы оқушылар бірін-бірі оқытады. ЖАДА жүзеге асады.
Сабақта қолданылатын материалдар:
1.А-3 флипчарты
2.Стикерлер
3. Мәтін үзінділері жазылған парақтар
4. Роwer point таныстырылымы
5. Маркерлер, қаламдар
6. 5-сынып қазақ әдебиеті
Оқыту әдістері:
Жаңа әдістер
СТО
АКТ
Оқыту үшін бағалау
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Диалогтік оқу
Ойтолғау
Тапсырмалар:
Оқу, бірін-бірі бағалау, постер қорғау, ауыз әдебиеті үлгілерінен көрініс қою.
Орындалатын тапсырмалар:
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу Қандай тапсырма берілді?
Сергіту
ІІ. Топқа бөлу
ІІІ. Тапсырма№1
ІV. Тапсырма№2
V. Тапсырма №3
«Қара жорға» биіне шақыру арқылы оқушы көңілін көтеру.
«Санамақ» арқылы топқа бөлу.
Төрт түлік туралы флипчартқа жазып шығуды тапсыру.
Бейнежазба тыңдау.
1. Қой — төрт түліктің ұсағы 2. Сиыр ірі қараға жатады. 3. Жылқы — төрт түліктің бірі. 4. Түйе – түлік басы. Түйе – көштің көлігі
1-топ. Шопан ата
2-топ. Ойсыл қара
3-топ. Зеңгі баба
4-топ. Қамбар ата
Әр топ жыр, мақал мәтел, тиым сөздер, жұмбақтар мен ертегі аңыздар айтады.
V. Рефлексия
2 минут
Сабақ туралы пікірлерін стикерге жазып қалдырады.
Бағалау
Топта бір-бірін бағалайды.
VІ. Үй жұмысы
1 минут
1Сөздікпен жұмыс.
2.Халқымның салт-дәстүрін,әдет –ғұрпын құрметтеймін
қысқа мерзімдік қысқа мерзімдік жоспары
8-10. 09 Қазақ әдебиеті
5а,ә- сыныбы
Сабақ тақырыбы:
Наурыз туралы өлеңдер
Жалпы мақсат:
Қазақтың наурыз мейрамы жөніндегі тағлымды түсінікпен сусындатып, ұлттық салт-дәстүрді құрметтейді.
Сілтеме:
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
1. Сын тұрғысынан ойлауға үйренеді.
2. Шығармашылық қабілеттері өседі.
3. Зерттейді, салыстырады, ой бөліседі
Негізгі идеялар:
Топта біріге жұмыс жасау арқылы оқушылар бірін-бірі оқытады.
ЖАДА жүзеге асады. Оқушылар жұптағы бірлескен әрекетке икемделеді.
Сабақта қолданылатын материалдар:
1. А-3 флипчарты
2. Стикерлер
4. Роwer point таныстырылымы
5. Маркерлер, қаламдар
6. 5-сынып қ әдебиет
Оқыту әдістері:
Жаңа әдістер
СТО
АКТ
Оқыту үшін бағалау
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3. Топтық жұмыс
Венн диаграммасы
Жуан және жіңішке сұрақтар, постер қорғату
Орындалатын тапсырмалар:
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу Қандай тапсырма берілді?
2 минут
ІІ. Топқа бөлу
ІІІ. Тапсырма№1
ІV. Тапсырма№2
V. Тапсырма №3
«Мен қазақпын» биіне шақыру арқылы оқушы көңілін көтеру
«Ұқсас қаламдар» ойыны арқылы топқа бөлу
1. Наурыз жыры туралы флипчартқа жазып шығуды тапсыру.
2.Жаңа тақырыпты оқулықтан оқыту.
3.Оқушылар тақырыптың мазмұны жайлы ой бөліседі.
Мұғалім әр топқа топтық тапсырма береді.
І топ: Наурыз думан,
ІІ топ: Қазақы дастархан
ІІІ топ: Наурыз айының табиғи ерекшелігі.
ІV топ: Наурыз — жыл басы
V. Рефлексия
2 минут
Сабақ туралы пікірлерін стикерге жазып қалдырады.
Бағалау
Топтарға бір-бірін бағалату
VІ. Үй жұмысы
1 минут
қысқа мерзімдік қысқа мерзімдік жоспары
13.09 Қазақ әдебиеті
5а,ә — сыныбы
Сабақ тақырыбы:
Мақал-мәтелдер
Жалпы мақсат:
Мақал-мәтелдерді күнделікті өмірде қолдануға үйренеді. Мақал мен мәтелдің айырмашылығын түсінеді.Сөз өнерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Сілтеме:
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
4. Сын тұрғысынан ойлауға үйренеді.
5. Шығармашылық қабілеттері өседі.
6. Зерттейді, салыстырады, ой бөліседі
7. Оқушылар топта бірге жұмыс жасап, көмектеседі.
Негізгі идеялар:
Топта біріге жұмыс жасау арқылы оқушылар бірін-бірі оқытады.
ЖАДА жүзеге асады. Оқушылар жұптағы бірлескен әрекетке икемделеді.
Сабақта қолданылатын материалдар:
1. А-3 флипчарты
2. Стикерлер
4. Роwer point таныстырылымы
5. Маркерлер, қаламдар
6. 5-сынып қ әдебиет
Оқыту әдістері:
Жаңа әдістер
СТО
АКТ
Оқыту үшін бағалау
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3. Топтық жұмыс
4. Топтастыру,
5. Венн диаграммасы
6. Кім жылдам ойыны
Орындалатын тапсырмалар:
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу Қандай тапсырма берілді?
І. Топқа бөлу
Тапсырма№1
Тапсырма№2
Тапсырма №3
Тапсырма №4
Тапсырма №5
«Қызыл өрік» биіне шақыру арқылы оқушы көңілін көтеру
«Ұқсас қаламдар» ойыны арқылы топқа бөлу.
1. Ауыз әдебиеті дегеніміз не?
2. Ауыз әдебиетінің түрлерін ата?
3. Ауыз әдебиетіне тән ерекшеліктерді ата?
4.Тұрмыс –салт жырлары дегеніміз не?
5. Тұрмыс –салт жырларын ата?
6. Әдет ғұрыпқа байланысты өлең жырларды ата?
7.Жазба әдебиетінің негізін қалаушы кім?
8. Жазба әдебиетке тән ерекшеліктерді ата?
9. «Жаңа күн »сөзінің мағынасын түсіндір?
І. Қызығушылығын ояту
Сөзжұмбақ шешсек, бүгінгі күннің тақырыбы шығады.
1. Жазылуы бірдей, мағыналары әр түрлі сөздер.
2. Заттың атын білдіретін сөз табы.
3. Жылқы пірі.
4. Адамның түрлі көңіл-күйін білдіретін сөздер.
5. Жеке заттарға қойылатын сөздер.
6. Балаға ең қымбат — .
7. Білім беретін мекеме.
8. Бірнеше сөйлемнен құралатын негізгі ойды білдіреді.
9. Көркемдеп суреттеуде затты не құбылысты екінші затпен немесе құбылыспен салыстырып бейнелеу.
10. Сиыр пірі.
11. Сөздер мен сөйлемдерді байланыстыратын сөз табы.
Міне балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы. Мақал –мәтелдер — даналық көзі
Жаңа тақырыпты оқулықтан оқыту.Оқушылар тақырыптың мазмұны жайлы ой бөліседі.
ІІ. Мағынаны таныту
І топ Мақал –мәтелдердің зерттелуі, тәрбиелік мәні /зерттеу/
ІІ топ Мақал мен мәтелдің айырмашылығы /салыстыру/
ІІІ топ Мақал-мәтелдердің құрылымдық ерекшелігі /дәлелдеу/
ІІІ. Толғаныс сәті
І топ Жазылған әр сөзден жаңа сөз жасап тұрған әріптерді тап. Сол әріптерді жалғастырып жазғанда жасырынған мақал шығады. Сол не мақал?
Кім-өкім Ара-арқа
Желі-желін Су-ысу
Кен-кене Қобы-қобыз
Елік-ерлік Қылық-ықылық
Мал-амал Баға-балға
Мүше-мүшел Аяқ-таяқ
Ана-дана Кит-киіт
Жауабы: «Өнер алды — қызыл тіл»
ІІ топ Сәйкестендіру тесті.
1.Ердің сыншысы — …… отан
2.Оқу …… .. құдық қазғандай өлгені
3.Көп сөз-көмір, аз сөз-(не?) тәрбие
4. Өлімнен …… күшті
5. Атаңның баласы болма, бір рет
…………….. баласы бол инемен
6. Ер жігіттің екі сөйлегені- алтын
……………… балалы
7. Жеті рет өлшеп, ….. рет кес баласыз
8. ………. үй базар, ұят
…………… үй-мазар ел
9. …… отбасынан басталады. халқыңның
ІІІ топ Мына мақал-мәтелдерді аяқта
Ойнап сөйлесең де … Ер жігіт ел үшін туады, …. Атаңның баласы болма,….
Тоқсан ауыз сөздің… Жан қиналмай ….. Батыр туса — ел ырысы,
V. Рефлексия
Сабақ туралы пікірлерін стикерге жазып қалдырады. Қосу, алу, қызықты
Бағалау
Ауызша бағалау:
«Өте жақсы», «Жарайсың»
1.Топтық бағалау;
2.Критериалды бағалау
(Әр тапсырма бойынша бағалау критерилерін және дескрипторларын дайындау)
VІ. Үй жұмысы
Мақал мен мәтелдің айырмашылығы
І топ «Мақал-мәтел –ғасыр шежіресі» /эссе жазу/
ІІ топ Көркем шығармалардағы мақал-мәтелдердің қолданылуы
ІІІ топ Мақал –мәтелдердің тәрбиелік мәні