РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ
МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
«НОВОПАВЛОВСКИЙ УЧЕБНО- ВОСПИТАТЕЛЬНЫЙ КОМПЛЕКС»
МУНИЦИПАЛЬНОГО ОБРАЗОВАНИЯ КРАСНОПЕРЕКОПСКИЙ РАЙОН
РЕСПУБЛИКИ КРЫМ
ПОДГОТОВИЛА И ПРОВЕЛА
УЧИТЕЛЬ НАЧАЛЬНЫХ КЛАССОВ
СТЕФАНЦОВА ЕЛЕНА ПЕТРОВНА
С. НОВОПАВЛОВКА
Тема. Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній.
Мета: ознайомити з новими поняттями: «рід іменників», «чоловічий рід», «жіночий рід», «середній рід». Вчити учнів усвідомлено розрізняти рід іменників. Продовжувати розширювати знання учнів про іменник як частину мови. Розвивати зв’язне мовлення, розширювати словниковий запас. Виховувати пізнавальний інтерес до роботи людей, що працюють над створенням газети. Виховувати повагу до людей праці.
Тип уроку: комбінований з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: сюжетні малюнки, таблиця «Іменник», картки з індивідуальними
завданнями.
Хід уроку:
Організаційний момент
Доброго дня, діти! У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Всі ми раді, що до нас в гості завітали наші друзі. Привітайтеся і подаруйте їм посмішку, побажайте доброго дня.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко в лад відповідати,
На уроці – не дрімати,
А знання мерщій хапати,
То ж гаразд, часу не гаєм
І урок вже починаєм.
Актуалізація знань, умінь і навичок учнів
2.1 Вступна бесіда
Діти, сьогодні на уроці ми будемо створювати газету. Як ви думаєте, для чого випускають газети?
Кожна газета дає людині певну інформацію. Найперша газета у світі нагадувала дошку оголошень, але таку дошку неможливо було перенести в інше місце. Найпершу друковану газету було випущено в Стародавньому Китаї близько 1300 років тому та у Стародавньому Римі і вони розповідали про події дня. Сьогодні над створенням газети працюють люди багатьох професій: журналісти, редактори, навіть ті, хто працює у друкарнях. І сьогодні ви також спробуєте бути ними. Отож, починаємо. Наша газета буде називатися «УРОК». То ж якими ми повинні бути, що у нас все вийшло?
Уважними.
Розумними.
Охайними.
Кмітливими.
А збирати інформацію ми будемо про іменник. Що ж таке іменник?
Завдання перше «Інтерв’ю».
- Перш ніж випустити газету, журналісти мають написати статтю, а для цього збирають матеріал. Дуже часто їм приходиться брати інтерв’ю у цікавих людей. Ось і ми зараз один у одного візьмемо інтерв’ю. Пограємо у гру «Мікрофон».
На які питання відповідають іменники?
Що ви знаєте про власні і загальні іменники?
З яким частинами мови дружить іменник? Чому?
Вибірковий диктант.
- Попрацюємо у редакції. Завдання: знайти і виписати іменники з вірша.
Встала весна.
Сонну землю чорну розбудила,
заквітчала її рястом,
барвінком укрила.
2.4 Індивідуальна робота.
- А деяким учням я даю редакційне завдання: в тлумачному словнику знайти
значення слова – ряст. (Індивідуальна робота)
Перевірка виконання
- Перевіримо завдання.
Весна, земля, ряст,барвінок.
У словах поясніть орфограми.
Задайте питання до слів.
Давайте спробуємо проекспериментувати: до даних слів підібрати слово або він, або вона, або воно.
Ви впізнали, вірш якого поета ми використали? (Тараса Шевченко)
Що таке ряст?
Ряст-це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, що цвіте рано навесні білими, жовтими, червонуватими або фіолетовими квіточками, зібраними в китиці. Ряст — одна з найперших весняних рослин, яка дуже поширена по листяних та мішаних лісах і заростях чагарників
Каліграфічна хвилинка.
Тарас Григорович Шевченко
Вивчення нового матеріалу
3.1 Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що іменники в українській мові мають рід. Навчимося визначати рід іменників, а допоможуть нам в цьому слова: він, мій, вона, моя, воно, моє.
3.2 Журналістське дослідження. Вправа «Передбачення»
- Поміркуйте разом. Кого так називають – осіб чоловічої чи жіночої статі?
Мама, сестра, вчителька, вихователька, учениця, українка.
Тато, брат, учитель, дідусь, спортсмен, учень, хлопчик.
Дитя, курча, слоненя, теля, каченя.
Які слова можна додати до цих слів? Який рід мають ці іменники?
Отже, якщо до іменників можна додати слова він, мій – це іменники чоловічого роду.
Якщо до іменників можна додати слова вона, моя – це іменники жіночого роду.
Якщо до іменників можна додати слова воно. Моє – це іменники – середнього роду.
3.3 Вивчення правила (Один учень зачитує вголос).
Називаємо іменники чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду.
3.4 Закріплення правила
- Подивіться на малюнки. Що на них зображено? Майже в кожній газеті є спортивна сторінка. Називаємо види спорту, визначаємо рід.
Футбол, гімнастика, плавання.
Чому багато людей займаються різними видами спорту?
А нам, щоб бути здоровими, треба зробити фізкультхвилинку.
4. Фізкультхвилинка
Наші ручки: раз, два, три!
Наші ніжки: раз, два, три!
На носок, на каблучок.
Руки вліво, руки вправо:
Ми танцюєм козачок.
Раз – присядем, два – присядем,
Гарний настрій. Добре всім.
Покружляли, повертілись
Й тихо всі за парти сіли.
Первинне закріплення знань учнів
- Добра порада: щоб гарно засвоїти знання про рід іменників, треба уявити собі півника, курочку та яєчко. Півник – тато, він, чоловічий рід, курочка - мама,вона, жіночий рід. А яєчко – воно, середній рід, поки ми не знаємо, хто з нього вилупиться.
5.1 Робота по варіантах
- 1 варіант - підкреслити іменники тільки чоловічого роду.
2 варіант - підкреслити іменники тільки чоловічого роду.
3 варіант - підкреслити іменники тільки середнього роду.
Після виконання – перевірка.
5.2 Колективна робота. Вправа «Анаграми»
- Прочитати слова, визначити рід і закінчення іменників.
Шняви, редево,тькоба,лькаля, якалин, терві, тяжит, никруш, олсе, діора, родна, зетага.
Чол. рід Жін.рід Сер.рід
батько вишня дерево
вітер лялька життя
рушник калина село
народ газета радіо
Підсумок уроку
Щоб перевірити, як ви засвоїли тему уроку, я пропоную вам залишити свій відгук у газету, тому що і така сторінка у газеті є.
Що таке іменник?
На які питання відповідає?
Як визначити рід іменників?
Давайте подивимось на нашу газету, яку ми створювали цілий урок. Чи сподобалась вона вам?
Чи легко створювати газету? Які якості мають бути у працівників, що працюють над створенням газети?
Рефлексія
Я запам’ятав (ла)…….
У мене вийшло……..
Я хочу себе похвалити за…..
Я буду працювати над …….
Домашнє завдання.
На цьому наш урок закінчений. Дякую за гарну роботу.
Ось і уроку кінець!
А хто слухав – молодець!