Начальный класс Осень Абай Кунанбаев

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Күз

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі:

Өлеңді мәнерлеп оқу,негізгі ойды ұғындыру,түсіндіру.

Ойын жүйелі жинақтап сөйлеуге үйрету.

2.Дамытушылығы:

Күзгі еңбек түрімен таныстыра отырып,оқушылардың

эстетикалық талғамын, ой-қиялдарын дамытуға

шығармашылық қабілеттерін қалыптастыруға үйрету.

3. Тәрбиелігі:

Туған жерін,табиғатты сүйе білуге үйрету.

Түрі: Аралас сабақ.

Әдісі: Сұрақ-жауап.

Көрнекілігі: Жыл мезгілдерінің суреттері,автор,күзгі ауа-райының

шартты белгілері,карточкалар.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушының зейінін сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық:

ІІ.Өткен сабақтағы Әнуарбек Дүйсенбиевтің Ақылшым-мұғалім өлеңін

жатқа сұрау.

ІІІ. Жаңа сабақ:

Кіріспе бөлімі.

Жұмбақ: Бұлттар төніп

Жерге шөгіп

Дымқыл тұман басады.

Шөп сарғайып

Өңі тайып

Дала сарғыш тартады.

Бұл қай кезде болады?

-Қазір қай мезгіл?

-Күз екенін қайдан білдіңдер?

-Неліктен жомарт күз дейміз?

-Күздің түсі қандай?

-Күзгі еңбек түрлерін ата?

-Күз қандай?

Күзгі ауа-райының шартты белгілерін тақтадан көрсету:

  1. (Бұлтты күн,жаңбыр, найзағай)

  2. (Жеміс-жидек түрлерін атау,оларды себетке салу.)

ІV.Оқулықпен жұмыс: Суретпен жұмыс:

-Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген?

-Оны недне аңғардың?

-Суретшінің көңіл күйі қандай?

-Ақын да өлеңде белгілі бір көңіл-күйін білдіре алады.Мысалы Абайдың «Күз» деген өлеңін оқып көрейік.

«Ой шақыру» стратегиясы.

-Абай туралы не білеміз?

-Абай кім?

Ибраhим Данышпан

Ұлы ақын Философ

Лирик Абай Анасы Ұлжан

1845-1904ж өмір сүрген Әжесі Зере

Сазгер Кемеңгер ақын

Біз бүгін Абай атамыздың «Күз» өлеңін оқимыз.Бұл өлеңмен 1-ші сыныпта қысқаша танысқан болатынбыз.

V.Оқулықпен жұмыс.

Оқулықтан өлеңді мәнерлеп оқып беру.

Өлеңнің мазмұнын оқушылармен бірлесе отырып ашу.

VІ. Оқушыларға іштей оқыту.

VІІ. Өлеңді тізбектей оқыту.

VІІ.Дәптермен жұмыс: Күннің жадын жазу.

Тақырыптың атын жазу.

Өлеңнен күз мезгіліне қатысты көркем сөздерді тауып жазу:

...............ағаш

...............бұлт

...............тұман

...............шөп жоқ

( Жапырағынан айырылған ағаш )

( Сұр бұлт)

( Дымқыл тұман)

( Жасыл шөп,бәйшешек жоқ)

Оқушыларға жазғандарын оқыту.

VІІІ. Сергіту жаттығуы.

ІХ.Сұрақ-жауап:- Абайдың «Күзі» сенде қандай көңіл-күй туғызды?

- Осы өлеңде айтылған түс қандай деп ойлайсың?

-Күз мезгілі саған ұнайма?

- Күзгі ауа-райы қандай?

- Күз туралы басқа қандай өлең білесіңдер?

- Неге жомар-күз деп атаймыз?

X. Өлеңнен күз мезгіліне байланысты,сары түспен ерекшеленген сөздерді тауып,осы сөздердің күз мезгіліне қатысты екенін дәлелдеу:

Сұр бұлт

Дымқыл тұман

Күз Жапырағынан айырылған ағаш

жасыл шөп жоқ

Бәйшешек жоқ

XІ. Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау,күз мезгіліне байланысты сурет

салу

XІІ. Мадақтап,бағалау.Сабаққа қатысқан оқушылардың білімін

бағалау.