Тақырып: Есептер шығару
Мақсаты: оқушылардың жай және құрама есептерді шығару үшін білім, білік, дағдыларын жетілдіру; логикалық ойлауларын дамыту.
Көрнекілігі: Интербелсенді тақта, геометриялық фигуралар.
Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, ауызша есептеу, шығармашылық .
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Балалар, терезеге қараңдаршы. Далада күн сәулесі жарқырап тұр. Бізге сәулесін шашып тұр. Сәуле сендердің тұла бойларыңа тарап, жандарыңды жадыратып тұр.
- Кәне, айналамызға жылу сыйлайық, жүздеріңнен күннің көзіндей күлкі кетпесін.
Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Сабақтың мақсатын балалармен бірге анықтап, ашу.
Негізгі кезең. Оқушыларды топқа бөлу.
Қарындаш – карандаш – pencil
Бояу – краска – paint
Желім – клей – glue
Блум түймедағын қолдану. Әр топқа түймедақ күлшелерін таратып, тапсырмалары дұрыс орындауға қолайлы жағдай жасау.
№2 Есепті шығар. Оқулықпен жұмыс. Қай топ бірінші және тез шығартының жұлдызшамен мадақтау.
Шарты:
Печенье 25kg – 6 қорап
Прәндік ? 50 kg
Әр қорапта – 20 кг
Шешуі: 25*6=150
150-50=100
100:20=5
Жауабы: 5қорап
Барлығы неше қорап печенье мен пряндік әкелінді? (5+6)=11
Барлығы неше кг прәндік пен печенье әкелінді? (150+100)=250
Сергіту сәті
№3 Амалдарды ретімен жаза отырып есепте.
579-429:3+287=723 1000-147*3+241=800 309*2+516:4=747
655+225:5-36*4=556 584-(600-69-138)=191 3*309-972:4=684
№5 Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте. (интербелсенді тақтамен жұмыс).
4ғ. 25жыл=425 2саг.12мин=132мин 4тәул. 10сағ = 106 сағ
5 саг 3 мин = 303 мин 8м 10 см = 810 см
№7 Әр фигурада неше үшбұрыш бар, сана. Олардың атауын жаз.
№ 8 Логикалық тапсырма.
Басқа үйге көшкен кезде анам ыдыстарды, кітаптары және ойыншықтарды жеке жеке үш қорапқа салды. Егер қораптардағы барлық жазулар дұрыс болса, қай қорапқа не салынғаның тап.
Қорытынды:
Бүгін сабақта не өттік?
Тест.
Сандардың ішіндегі ең кішісін тап:
А) 27416 Б)27614 В)27461 Г)27164+
Өрнектің мәнін тап: (298+147)*2
А)890+ Б)892 В)703 Г)720
Саны өрнектің мәнін тап: (5118+882):5
А)1300 Б) 1400 В)1100 Г)1200+
Теңдеудің жауабы неге тең? 480-х=600-200
А)800 Б)80+ В)88 Г)87
32-ден 4 есе кем санды жаз
А) 8+ Б)9 В)7 Г)5
Белгісіз санды 5есе кеміткенде 9 шықты. Белгісіз санды тап.
А)50 Б)45+ В)40 Г)55
Ұзындығы 40 cм, ал ені 4 см тіктөртбұырыштын ауданын тап
А) 120 Б)161 В)160 + Г)170
Бағалау.
Спикерге сөз беру.
Бір біріне шапалақтау (мадақтау) Үй тапсырмасы: 16бет. №6
579-429:3+287=
1000-147*3+241=
309*2+516:4=
655+225:5-36*4=
584-(600-69-138)=
3*309-972:4=
Бағалау парағы
6 + = 5 4,5 + =4
2,3 + =3
Бағалау парағы
6 + = 5 4,5 + =4
2,3 + =3
Бағалау парағы
6 + = 5 4,5 + =4
2,3 + =3
Тест.
Сандардың ішіндегі ең кішісін тап:
А) 27416 Б)27614 В)27461 Г)27164
Өрнектің мәнін тап: (298+147)*2
А)890 Б)892 В)703 Г)720
Саны өрнектің мәнін тап: (5118+882):5
А)1300 Б) 1400 В)1100 Г)1200
Теңдеудің жауабы неге тең? 480-х=600-200
А)800 Б)80 В)88 Г)87
32-ден 4 есе кем санды жаз
А) 8 Б)9 В)7 Г)5
Белгісіз санды 5есе кеміткенде 9 шықты. Белгісіз санды тап.
А)50 Б)45 В)40 Г)55
Ұзындығы 40 cм, ал ені 4 см тіктөртбұырыштын ауданын тап
А) 120 Б)161 В)160 Г)170
Тест.
Сандардың ішіндегі ең кішісін тап:
А) 27416 Б)27614 В)27461 Г)27164
Өрнектің мәнін тап: (298+147)*2
А)890 Б)892 В)703 Г)720
Саны өрнектің мәнін тап: (5118+882):5
А)1300 Б) 1400 В)1100 Г)1200
Теңдеудің жауабы неге тең? 480-х=600-200
А)800 Б)80 В)88 Г)87
32-ден 4 есе кем санды жаз
А) 8 Б)9 В)7 Г)5
Белгісіз санды 5есе кеміткенде 9 шықты. Белгісіз санды тап.
А)50 Б)45 В)40 Г)55
Ұзындығы 40 cм, ал ені 4 см тіктөртбұырыштын ауданын тап
А) 120 Б)161 В)160 Г)170
Шеңбер
Жұлдыз
Шаршы