2 сынып
Пән:Дүниетану
Сабақтың тақырыбы: Жабайы және үй жануарлары
Сабақтың мақсаты: Жабай және үй жануарлары жайлы түсініктерін кеңейту. 1. Оқушыларға жабайы және үй жануарларымен таныстыру. Жануарлардың тіршілігі, мекендейтін ортасы туралы таныстыру. 2. Жылдам ойлауға қабілеттерін дамытып, дағдыландыру. 3. Оқушыларға жануарлардың пайдасы зор екенін айтып, әр түрлі мақал-мәтелдерден, жұмбақтардан көруге болатынын айтып, аңдарды аялауға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: Жануартану, табиғаттану, әдебиеттік оқу
Көрнекілігі: оқулық, суреттер т.б.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақты өткізу әдісі: Сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, оқушылардың сабаққа әзірліктерін тексеріп, түгендеу)
Өткен сабақты жаңа сабақпен байланыстыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру:
1 – кезең: Үй тапсырмасын семантикалық картаны толтыру арқылы тексеріледі.
Мұхит Жер Аспан Ұшады Жүзеді Жүреді Ет Балық Өсімдік Барлық Құс Сүтқоректі
1 Түйе — + — — — + — — + — — +
2 Бүркіт — + + + — + + + — — + —
3 Кит + — — — + — + + + + — +
4 Қасқыр — + — — — + — — — — — +
5 Аю + + — — + + + — — — — +
6 Маймыл — + — — — + + — + — — +
7 Қоян — + — — — + — — + — — +
8 Жылқы — + — — + + — — + — — +
9 Киік — + — — — + — — + — — +
10 Тауық — + — + — + — — + — + —
Жаңа сабақ ойын түрінде өткізіледі.
2 – кезең: «Білім сайысы».
Сұрақтар беріледі, оқушылар ауызша жауап береді. Жауап берген оқушыға житон беріліп отырады. Әр житон 1 ұпаймен бағаланады.
1. Қандай үй жануарларын білесіңдер?
2.Қандай жабайы жануарларды білесіңдер?
3.Жылқы малының жасына қарай атаулары?
4.Сиыр малының жасына қарай атаулары?
5.Төрт түлік малға қай жануарлар жатады?
6.Жыртқыш аңдарды атаңдар?
7.Жылқының қандай өнімдері пайдалынылады?
8.Түйенің қандай өнімдері падалынылады?
9.Адамға жануарлардың қандай пайдасы бар?
10.Жануарларға тіршілік ету үшін не қажет?
3 – кезең: «Адасқан обьектіні табу»
Жануарлардың пайдасы, қоректенуі, өмір сүру ортасы туралы тесті арқылы сәйкестерін табады:
І – нұсқа:
1. Ит – а) Жүнінен жастық жасалады, етімен жұмыртқасы азық
2.Қой – ә) Үй қорғайды, адамның досы
3. Сиыр – б) Жазықта, тау етектерінде тіршілік етеді, жүнінен киім
жасайды, етін азық қылады.
4.Жылқы – в) Терісі пайдалы, сүті мен еті азық
5. Түйе – г) Көлік ретінде, еті азық, қымызы т ауруына ем ретінде
қолданылады.
6. Тауық – д) Көлік еті мен сүті азық
Жауабы:
1-ә 4-г
2-б 5-д
3-в 6-а
ІІ – нұсқа:
1.Түлкі – а) уынан бағалы дәрі-дәрмек шығады, терісінен белдік,
сөмке т.б жасайды.
2.Қасқыр – ә) Терісі бағалы аң, бас киім, ішек тігеді
3.Құлан – б) Терісі бағалы аң, майын медицинада қолданылады
4.Жылан – в) Терісінен тымақ, ішек тігіледі
5.Құндыз – г) Орманды, ойлы-қырлы, тоғайлы жерлерде мекендейді
6.Суыр – д) Жылқы тұқымдасына жататын жабайы жылқы, еті азық,
терісінен былғары аяқ киім тігеді, майын медицинада
қолданылады.
Жауабы: 1-в, 2-г, 3-д, 4-а, 5-б, 6-ә.
4 – кезең: «Кубизм стратегиясы» бойынша тапсырмаларға жауап береді.
1.Жануарларға байланысты жыл атауларын ата?
2. Мына сөзжұмбақты дұрыс шешсең жабайы аңның аты жазылады
3. Жануарға байланысты өтірік өлең айтып бер?
4. Мына кесілген суреттен тұтас жануардың суретін құрастыру керек
5. Жануар туралы мақал-мәтел айтып бер?
6. Жануар туралы жұмбақ, жаңылтпаш айтыр бер?
7.Үй жануарларының арғы тегін атап бер? (кесте толтыру)
Мал атауы Шыққан отаны Арғы тегі Мал иесі
Түйе Орта Азия, Қазақстан Қаптағай Ойсыл қара
Сиыр Солтүстік Африка, Кіші Азия, Кавказ Тур Зеңгі баба
Жылқы Шығыс Европа, Алтай тауының етегі Тузат, тарпан Қамбар ата
Қой Оңтүстік Европа, Алдыңғы Азия Муфлон Шопан ата
Ешкі Кавказ, Түркімен таулары Таутеке Сексек ата
5 – кезең: «Сынақ». Оқушыларға жеке – жеке тапсырмалар беріледі.
1-оқушыға «Сіз бессіз бе?»
Берілген әріптерден жануарлардың аттарын құрастыру.
И, М, Ж, С, Т, Қ, Е, А, П, Ш, К.
2-оқушы «Қай оқушы тез»
Жануарлар аттарына байланысты өзгертпе сөз аттарын жазу.
Т-әрпінен басталатын жануарлар аттарын табу.
Т О р п а қ
ү л к і
ү й е
а н а
е к е
а й
Қ әрпінен басталатын жануарлар аттарын табу
Қ а с қ ы р
ұ л а н
о р а з
о я н
о й
а б а н
3-оқушы » Суретті таны» тақтаға жануарлардың суреті ілініп қойылады. Қай жануар екенін табу.
4-оқушы. Үлестірме арқылы жұмбақтар беріледі.
5-оқушы. «Ішкі және сыртқы» стратегиясы.
6 – кезең: «Венн диограммасы» арқылы үй және жабайы жануарлар айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табу.
7 – кезең: «Жануарлар» сөзтуымын бұрын шешуге ұмтылады.
3 6 8
1 2
4 9
5 7
1.Су жануарларының бірі (Морж)
2.Үй құсы (Қаз)
3.Жылқының төлі (Құлын)
4.Бақшаның берекесін, біздің мазамызды алатын үй құсы (Тауық)
5.Ертедегі қазағымыздың көлігі ер-қанаты (Ат)
6.Қастандықпен қойды қырушы жыртқыш аң (Қасқыр)
7.»Аленушка мен Иванушка» атты мультфильмнің басты кейіпкері, өте тынымсыз әрі өте сүйкімді үй жануары (Лақ)
8.Аң патшасы (Арыстан)
9.Үй жануары (Сиыр)
8 – кезең: Б. Б. Ү-кестесін толтыру арқылы қорытындылау.
Білемін. Білгім келеді. Үйрендім.
Барлық жерде тіршілік етеді Құрлысын? Пайдасын? Зиянын? Біраз мағұламат алдым
Сабаққа жауап берген оқушылар 3 түрлі «қызыл балапан», «көк балапан», «жасыл балапан» суреттерімен бағаланады. «Қызыл балапан»-5, «көк балапан»-4, «жасыл балапан» -3.
Үйге тапсырма: Мәтінді оқып, мазмұндау. Өздерің тұрған жеріңде кездесетін үй және жабайы жануарлардың тіршілігіне сипаттама беріп, жазбаша түрде дәптерге жазу.
Бағалау.