Урок українського читання 4 клас Леся Українка Мамо, іде вже зима.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



[pic]




ДОНЕЦЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ АДМІНІСТРАЦІЇ МІСТА ДОНЕЦЬКА
МУНІЦИПАЛЬНЕ ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ УСТАНОВА 
«ШКОЛА № 94 МІСТА ДОНЕЦЬКА»


Урок

з

українського читання

в 4 класі


[pic]


Аудіювання тексту за темою уроку.

Загадки, прислів’я про Батьківщину.

Леся Українка ”Мамо, іде вже зима“.

Складання зв’язного мовлення

Прихід зими“.



Учитель початкових класів

Халімонова О. М.

учитель вищої категорії,

учитель - методист


Тема. Аудіювання тексту за темою уроку.

Загадки, прислів’я про Батьківщину.

Леся Українка ”Мамо, іде вже зима“.

Складання зв’язного мовлення ”Прихід зими“.

Мета:вдосконалювати навички виразного читання тексту, вчити дітей читати вірш за особами, розвивати мовлення учнів, поширити знання учнів біографічними фактами з життя Лесі Українки; виховувати любов до природи, бажання турбуватися про птахів, допомагати їм взимку.

Обладнання. Фотогалерея Життєвий шлях Лесі Українки“, ілюстрації пташок, загадки, вірші.


Хід уроку


  1. Організаційний момент.


  1. Аудіювання.

  • Сьогодні урок почнемо з аудіювання тексту. Пропоную вам відгадати загадки і здогадатися, на яку тему буде текст.

Загадки

  1. На ріднім полі шепчуть колоски,

Я рад би знати тихі їх думки.

Я слухав, чув, як кожна колосина

Шептала тихо слово: …. (Україна)

  1. Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься … (Україна)


  1. У світі одна – всім потрібна вона. (Батьківщина)

- Ви правильно відгадали загадки і визначили тему тексту для аудіювання, текст називається «Що таке Україна?»

- Слухайте уважно. (Текст читає вчитель)


Що таке Україна?

Рідний край. Дорога серцю земля батьків і прадідів наших. Оспівані в піснях неозорі степи, зелені ліси і долини, високі блакитні небеса.

Україна – це наша земля, наш рідний край, наша країна з багатовіковою славною історією, мудрими людьми, чарівними піснями, що дивують світ, з багатими народними традиціями, мальовничими картинами природи. Вона в усьому, що нас оточує: у замріяному шелесті листя, чарівній таємничості нічного зоряного неба, діамантовому блиску росяної краплинки на тендітній квітковій пелюсточці, у кожній стежинці, якою ми поспішаємо до школи. Все це рідне і близьке для кожного з нас.

Україна – це історія народу, що протягом віків боровся за свою свободу і незалежність. Це імена славних звитяжців – героїв, які віддали своє життя за щастя народу: Байда Вишневецький, Іван Сірко, Петро Конашевич-Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Іван Гонта, Максим Залізняк, Олекса Довбуш, Устам Кармелюк та інші.

Це діячі науки, культури і мистецтва, які звеличили нашу державу своїм талантом: Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Соломія Крушельницька, Іван Козловський, Оксана Петрусенко, Михайло Грушевський та інші.

Це видатні спортсмени, які своїми рекордами прославили Україну: брати Клички, Яна Клочкова, Юрій Вірастюк, Андрій Шевченко та інші.

Україна – це рідна мова, якою мама співала колискову, бабуся розповідала казки, передаючи одвічну народну мудрість. Кожна людина з теплотою згадує свій дім, це місце, де вона народилася, де пройшло її дитинство. Це її маленька батьківщина, затишне родинне вогнище. Коли скласти маленькі батьківщини кожного з нас, вийде наша велика Батьківщина - Україна.


Запитання для аудіювання:

  1. Що є найдорожчим для батьків і прадідів наших?

а) рідний край;

б) праця;

в) відпочинок;

2. Що таке Україна?

а) наш рідний край;

б) наша родинна традиція;

в) наше класне свято;


3. За що боролися герої – звитяжці?(герои - победители)

а) помірятися силоміць і відвагою;

б) за щастя народу;

в) за свою свободу і незалежність;


  1. Чим звеличили нашу Україну діячі науки, культури і мистецтва?

а) своєю красномовністю;

б) своєю любов'ю до Батьківщини;

в) своїм талантом;

5. Що з особливою теплотою згадує кожна людина?

а) свою улюблену пісню;

б) місце, де вона народилася і пройшло її дитинство;

в) свої дитячі іграшки;


  1. Що відбудеться, коли скласти маленькі батьківщини кожного з нас?

а) вийде наша велика Батьківщина – Україна;

б) географічна карта;

в) історія родини;

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Читання вірша вчителем.

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині край.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

М. Чернявський

- Наша Україна здавна славиться своїми людьми, а люди своєю працею, своїм талантом прославляють Україну.

- Сьогодні ми познайомимося з біографією і творами Лесі Українки - справжньої доньки українського народу.


  1. Екскурсія до фотогалереї «Життя та творчість Лесі Українки»

- Уявіть собі, що ми відправляємося з вами до фотогалереї для того, щоб ознайомитися з життям та творчістю Лесі Українки. (Розповідь вчителя та демонстрація фотографій)



























































































  • Леся Українка писала про себе:

«Ні! Я жива! Я вічно буду жити! Я в серці маю те, що не вмирає!»

  • Подумайте, що мала на увазі Леся Українка? (Любов до Батьківщини, служіння своєму народу)

  • Леонід Смілянський написав такі слова:

« Хіба жила на світі ще така жінка, в серці якої поєдналися б така мужність, така геніальність, такий вогонь і розум, така пристрасна любов до Батьківщини? Ні, другої такої на світі не було»



  1. Робота над текстом «Леся Українка» (підручник, сторінка 60 - 61)

а) Читання тексту за абзацами, складання питань «буквального характеру».

  1. - Прочитайте перший абзац і уявіть, якою була Леся Українка в дитинстві, які риси характеру вона мала?

  2. - З якого віку почала писати вірші Леся Українка?

  3. - Чому вона була вимушена не відвідувати школу?

  4. - Які почуття виражалися у її творах?

  5. - Для кого писала Леся Українка?

б) Складання питань «небуквального характеру».

(Наприклад: - Які казки читала мама Лесі ?

  • Звідкіля у Лесі з'явилися поетичні здібності?

  • Чи були у Лесі в дитинстві подруги, друзі?

  • Чи здійснилися мрії Лесі Українки?

  • Що вразило тебе в розповіді про Лесю Українку?)


  1. Робота над прислів’ями.

  • Прочитайте прислів’я, яке з них більше підходить до тексту «Леся Українка".

  • Жити — Вітчизні служити.

  • Без Батьківщини немає людини.


  1. Робота над віршем Лесі Українки «Мамо, іде вже зима».

а) Читання вірша учнями.

- Прочитайте вірш мовчки і скажіть, яка його основна думка? У яких рядках вона висловлена?

- Поміркуй, скільки у вірші дійових осіб?

- У кого з них темп мовлення швидкий, а в кого – повільний? Чому?

б) Вправляння учнів у виразному читанні вірша.

- Прочитайте текст уголос відповідно до зробленої помітки.

- Знайдіть в тексті синоніми до слова «мамо» й поясніть, чому Леся Українка їх уживає.

в) Читання тексту за особами. (Виразне читання вірша-діалогу парами, конкурсне читання вірша вголос)


VІІ. Складання усного твору за малюнками з теми «Прихід зими. Допомога птахам взимку».



[pic] [pic]

[pic] [pic]

VІІІ. Підсумок уроку.

  • Подивіться, яких з цих птахів ви впізнали?

  • Як ви їм зможете допомогти взимку?


[pic]

  • Дійсно, зима - дуже скрутний час для птахів, особливо, якщо вона морозна і снігова. Не знайти птахам під снігом корму. Голодний птах сильно страждає від холоду. Взимку день короткий, а щоб вижити, не замерзнути, їжі треба з'їсти більше, ніж влітку.

Потрібно підтримати птахів, поклопотатися про вірних друзів лісу і саду.

ІХ. Домашнє завдання.

  1. Вивчити вірш напам’ять.

  2. Потурбуватися про птахів взимку.

  3. Зробити цікаві фотографії.

[pic]

«Жадібна синичка»







[pic]

«Чекаємо сніданку»

[pic]

«Нас стало більше»







[pic]

«Дуже смачно!»