ҚМЖ Әдебиеттік оқу Астана-бас қала

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақ: Әдебиеттік оқу

Мектеп: Ш.Уәлиханов атындағы орта мектеп

Күні:19.10.2016ж.

Мұғалімнің есімі: Тоғызбаева Айжангул Хамзановна

Сынып:3 «А»

Қатысқандар саны: 19

Қатыспағандар саны:1

Сабақ негізделген оқу

мақсаты(мақсаттары)

Астана- бас қала. Еліміздің картасы.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Еліміздің астанасы туралы, оның картасы туралы берілген мәтінді оқып,танысады.

3-ке көбейту кестесін құрастырады, жаттауды жалғастырады

Оқушылардың басым бөлігі: Астананың көрікті жерлері және еліміздің қазба байлықтары, негізгі шаруашылығы туралы ой бөліседі.


Кейбір оқушылар: тақырып бойынша өз ойларын ортаға салады, шығармашылық тапсырмаларды орындайды.



Тілдік мақсат

Оқушылар істей алады: Тақырып бойынша өз ойларын ашық айта алады, пікірлеседі.


Негізгі сөздер мен тіркестер: Астана, Конгресс-хол, Пирамида, Юнеско «Әлем қаласы», Еуразия кіндігі,қазақстан картасы, қазба байлықтары, кен орындары, шаруашылығы.


Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Еліміздің астаналары болған қалалар...., «Экспо 2017» деген ол... , ЮНЕСКО-ол....., Тәуелсіздікке 25 жыл.

Жазылым үшін: Қазақстан таулары...., көлдері...., ағаштары...., Кен байлықтары...., Атақты адамдары.....


Талқылауға арналған тармақтар: Қазақстанның пайдалы қазбалары



Жазылым бойынша ұсыныстар: Эссе жазу: «Менің елім», «Астана» - өлең құрастыру,


Алдыңғы оқыту

«Маужырап барқыт қоңыр күз» тарауы

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар


Сабақтың басы


















Ойлан, жұптас, талқыла

Психологиялық дайындық.

«Шаңырақ» : Лента түстері арқылы топтастыру.

Хормен: Үлкенге де сіз, кішіге де сіз.

Әдеппенен иіліп, сәлем бердік біз!

  • Бүгінгі сабағымызға қандай тілек айтасыздар?


Түсті ленталар




Ой шақыру. «Туған ел» кроссворд шешу.


  1. Екі құлағы тас төбесінде.ұзын қылшықты көкке көтерілген құйрығы әдемі, ұшы сәл ғана төмен иілген» деген жолдарда не сипатталған?

  2. «Әбден піскен» сөзінің баламасын тап

  3. Селкілдеп келіп............... \ жалғасы\

  4. «... менің де күнде осындай тамақ жегім келеді. Маған да үйретші» - ненің сөзі?

  5. Капитаны даланың кім?

  6. Дәнді дақылдарды өсіретін адам?

  7. Құрттың жібіп бөккені не?


Ой бөлісу: Туған ел дегенде ойларыңа не оралады?

Неге оны туған ел, туған жер дейміз?

Сабақ мақсатымен таныстыру.

  • Бүгінгі сабағымызда біз «Туған елім, туған жерім» атты тарауды бастаймыз.

БББ кестесі: Астана туралы не білеміз? \ 1-бөлімге білетіндерін жазу\

Білгім келеді бөліміне оқушы сұрақтарын жазу.


Кроссворд «Туған ел»












Ақ тақта, проектор,

БББ кестесі


Ортасы

25 мин











Мәтінмен жұмыс.

а\ «Астана- бас қала» мәтінінің 1- бөлігін оқып танысу. \ іштей оқу, дауыстап тізбектей оқу\

  • Мәтінді оқи отырып қандай жаңа ақпарат алдыңдар, не білдіңдер? \ Білдім бағанына жазу\

Слайд көрсету: «Астана», ЭКСПО кешені

ә\ Сұрақ: Карта деген не?, Ол не үшін керек? Бұл қай елдің картасы? Онда нелер бейнеленген?

  • Өз елдерің туралы не білесіңдер?

  • Тағы не білгілерің келеді?

2- бөлімді оқып, танысу. Тізбектей дауыстап оқу.

  • Бұл бөлімде не туралы білдіңдер?

б\ 3- бөлім бойынша жұмыс: Ролге бөліп оқу

в\ Ойын : «Қазақстанның пайдалы қазбалары»

Топтық жұмыс. Картаға берілген суреттерді жапсырмалау арқылы, ел аумағындағы пайдалы қазбаларды көрсет. \постер жасау\

1-топ: Газ, мұнай шығатын жерлер;

2-топ: Егін және мал,балық шаруашылығы

3-топ: Көмір, алтын, болат, мыс өндіретін жерлер.

4-топ: Қазақстанның жеті кереметі\ірі құрылыстары\

БББ кестесінің 3- бағанын толтыру.

Дәптермен жұмыс: 5-тапсырма

1-топ – Қазақстан таулары,

2- топ- Көлдері;

3- топ – Кен байлықтары

4-топ – Атақты адамдары

Кейбір оқушыларға: Шығармашылық тапсырма

«Менің елім», «Астанам» тақырыбында эссе жазу;

Өлең шумағын аяқта: ---------------- Астанам,

----------------мен саған.

-----------------------------

---------------- жас қалам.


Мәтін бөліктері жазылған парақша

БББ кестесі

Слайд «Астана»


Қазақстан картасы

БББ кестесі


2-бөлім жазылған парақтар





А-4 форматтағы карталар, суреттер


БББ кестесі

Дәптер, қалам





Үлестірме қағаз

Аяқталуы

«Қызыл лента»: иа немесе жоқ

Тақырыпты бекіту.

Астана- Қазақстанның астанасы.\иа\

Біз 6-шілдеде Астана күнін тойлаймыз.\ иа\

Астанада Қожа Ахмет Иассауи кесенесі бар.\ жоқ\

  1. желтоқсан –Тәуелсіздік күні\жоқ\

Биыл Қазақстан Тәуелсіздігіне 25 жыл \иа\

Қазақстан күміс, хромит, қорғасын, мен мырыш өндіруден дүние жүзі бойынша ең соңғы орында. \ жоқ\

Рефлексия


Бағалау. Топтардың жұмысын бағалау. Жинаған ұпайларын санау.

« Өте жақсы» - жасыл

«жақсы» - сары

«орташа»- қызыл

Үйге тапсырма: 6,7 тапсырма 59-бет


Қызыл лента










Смайликтер,

стикер





Полотно, фишкалар, бағалау парақшалары

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Шығармашылықтарын шыңдау мақсатындағы тапсырма , алдын-ала іздену тапсырмаларын беремін.


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Топтардың белсенділігін жинаған ұпайларына қарай және топ жетекшілерінің бағалау парақшаларына қойған бағасы арқылы бағалаймын.

Пәнаралық байланыс: дүниетану


Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері


АҚТ-мен байланыс: «Астана» слайд


Құндылықтармен байланыс: патриоттық және экологиялық, интелектуалдық ақыл-ой тәрбиесі

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Сабақ мақсаты шынайы болды деп ойлаймын. Себебі, бұл сабақта оқушылар «Еліміздің бас қаласы- Астана» тақырыбындағы мәтінді өз беттерімен түсініп оқи отырып, Астана туралы және Қазақстанның картасымен танысу арқылы, оның қазба байлықтары мен ауыл шаруашылығы туралы оқып білгендері бойынша жұпта және топта ой бөлісті, өз білгендерін ортаға салды, бір-біріне түсіндірді.

Бүгін оқушылар Астана қаласының көрікті жерлері мен қазақстанның қазба байлықтары, шаруашылығы туралы білді.

Оқушылар сабақта өздерін еркін ұстап, топтық жұмыстарды ұйымшылдықпен орындап шықты.

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Мен жоспарлаған БББ кестесі мен үшін тиімді болды. Себебі, оқушылар тың сұрақтар қоя білді. Бірақ сабақ барысында көптеген сұрақтар ашық қалды. Сондықтан келесі сабақтарда бұл сұрақтың шешуін табу жалғасын табады деп ойлаймын.Осы сұрақтар төңірегінде ойлануға, жауап іздеп келу үйге тапсырылды, бірақ қоңыраудан кейінгі уақытта берілді. Себебі, мен сабағымды жоспарлаған уақыт ішінде үлгермедім. Бұл ең алдымен, берілген уақытты әр кезеңге дұрыс бөлмеуімнен деп ойладым. Алдағы уақытта оқушыларымды уақытпен жұмыс істеуге үйретуім керек екен деген ой түйдім.