Тема. Узагальнення знань і вмінь щодо кореня і спільнокореневих слів. Мета: узагальнити знання учнів про корінь слова та спільнокореневі слова; розвивати навички зв’язного мовлення, пам'ять, увагу,спостережливість; закріпити вміння розпізнавати споріднені слова, визначати в них корінь; виховувати любов до природи, повагу до людей, які допомагають тваринам.
Обладнання: мультимедійна дошка, карточки із завданнями, малюнок із зображенням лісника.
Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь і навичок з використанням ІКТ.
Хід уроку
Організаційний момент
Продзвенів дзвінок.
Починається урок.
Щоб помилки хитрі й спритні
Не ховались у рядках,
Щоб всі букви в кожнім слові
Опинились на місцях,
Будемо гарно працювати,
Свою пильність розвивати.
Актуалізація опорних знань.
2.1 Каліграфічна хвилинка
- Дорогі діти! Наша рідна кримська земля прекрасна в будь – яку пору року. Діти, подивіться на сполучення букв, які записані на дошці. Запишіть буквосполучення. Яке слово можна скласти? (Взимку)
В вв вз зим ку взимку
2.2 Повторення знань про вивчені частини мови
На яке питання відповідає це слово? (Коли?)
Чи відома нам ця частина мови? (Не відома.)
Які частини мови ми вже опанували? На які питання вони відповідають? (Іменник, прикметник, дієслово, прийменник.)
Називаємо питання, на які відповідають вивчені частини мови та наводимо приклади. (Мозковий штурм)
2.3 Робота в парах.
Діти, підберіть до слова взимку споріднені слова,що вони були різними частинами мови. (Зима (іменник), зимній (прикметник), зимує (дієслово))
Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми проведемо незвичайний урок . На вулиці зима, яка щедро обдаровує нас снігом, морозом і навіть метелицею. Давайте здійснимо уявну подорож до зимового лісу. А ще ми пограємо в пазли. Кожне наше завдання на уроці – частина пазлу, а наприкінці уроку ми разом його складемо. Отож, починаємо.
(На дошці вивішується основа для пазлу і частинки пазлу з написами: «Робота з текстом», «Робота над реченням», «Професія», «Відпочинок», «Робота в групах», «Ігри»)
IV. Робота над темою уроку
4.1. Перегляд слайдів
- Діти, уважно подивіться на екран.
(демонструються слайди із зображенням зимового лісу № 1)
4.2 Бесіда за питаннями:
- Яка пора року зображена на слайдах? (Зима.)
- Які зміни відбулися в природі з приходом зими?
- Складіть речення за слайдами.
- Якби нам потрібно було скласти текст, як би ми його назвали?
- Який це був би текст: опис, розповідь чи міркування?
4.3 Робота з текстом (слайд № 2)
- На наступному слайді записаний текст. Прочитайте його виразно спочатку напівголосно, потім по одному.
- Про що йдеться в тексті? ( Про зимовий ліс.)
- Який тип тексту? (Це текст - розповідь.)
- Придумайте назву тексту. (У зимовому лісі)
- Ви помітили, що у нашому тексті зустрічається багато споріднених слів. Давайте їх знайдемо. ( Для перевірки демонструємо слайд №3)
- Запишемо споріднені слова групами. ( Слайд №4)
- У споріднених словах є спільна частина, яка називається…(Корінь)
- Виділіть корінь. Перевірте один в одного, звіртесь зі слайдом.
- Назвіть, якими частинами мови є наші споріднені слова. В яких словах відбувається чергування?
(На основу для пазлу приклеюється перша його частинка з написом
«Робота з текстом»)
4.4 Фізкультхвилинка (діти промовляють вірш і виконують певні рухи)
Хто там, хто вже так втомився
І наліво похилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить.
Рано – вранці сонце встало
І проміння всім послало.
4.5 Робота з реченням
- Випишіть з тексту шосте речення. (Слайд №5)
Лісник допомагає лісовим мешканцям.
- Знайдіть головні члени речення. Якими частинами мови виражений підмет і присудок? (Слайд № 6)
- Встановіть зв'язок з другорядними членами речення за допомогою питань.
(На основу пазлу приклеюється друга частинка з написом «Робота з реченням»)
4.6 Ознайомлення з професією єгеря. (Слайд №7.8,9)
- Лісника, який допомагає звірам в лісі також називають єгер. Він влаштовує годівнички для тварин, приносить сіно, кукурудзу, зерно, а для лосів на пеньочки кладе сіль. Не бояться його тварини, бо знають, що не зашкодить він лісовим мешканцям. А тепер давайте подивимось, які звірі прийшли на лісову галявину. Завдання для кмітливих. «Хто зайвий?»
(Слайд №10)
- Ведмідь взимку спить, а лисиця – хижий звір, до годівнички не приходить. (Слайд № 11)
- Залишаються лось, дикий кабан,олень.
- До годівнички звірі приходять цілими сім’ями. Які з записаних слів є спорідненими? (Слайди №12,13)
Лось, лосина, лосеня.
Лисиця, лис, лисеня.
Кабан, свиня, порося. (Ці слова не є спорідненими.)
(На основу для пазлу приклеюється третя частинка з написом «Професія»)
4.7 Релаксаційна пауза (Слайд № 14, звучить ніжна мелодія, вчитель говорить тихим, спокійним голосом)
- Заплющте очі, уявіть себе на цій лісовій галявині. Глибоко вдихніть морозне повітря. Доторкніться до своїх щічок. Ви відчуваєте, як ваше обличчя огортає прохолода. Повіває ніжний вітерець. З дерев летять сніжинки. Серед всієї цієї природи і краси ви відчуваєте, як в вас вливаються нові сили. Я бажаю вам добра, любові і міцного здоров’я.
(На основу пазлу приклеюється четверта частинка з написом «Відпочинок»)
4.8 Робота в групах (Слайд № 15)
- Попрацюємо в групах. Знайдіть, яке слово зайве? У споріднених словах виділіть корінь.
1 група. Літо, літній, літак, літечко. Сова, совок, совиний, совеня.
2 група. Синій, син, синівський, синок. Дуб, дубовий, діброва, дубок,дубочок.
3 група. Вода, водяний, водити, підводник. Гуска, гусінь, гусак, гусеня.
4.9 Гра «Сходинки слів» (робота на дошці)
Ліс Сад
Лісок Садок
Лісник Садочок
Лісовий Садовий
Лісовичок Садівник
4.10 Гра «Так чи ні»
Літо –літечко. Вода – водичка. Літак – літера. Гора – горіти. Водити – водій. Сад – садовий. Буква – букет.
(На основу пазлу приклеюється остання частинка з написом «Ігри»)
V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
- Ось і добігає кінця наша подорож. Ми гарно попрацювали і відпочили, подорожуючи зимовим лісом. Остання частинка нашого пазлу знайшла своє місце. Давайте прочитаємо, яке речення ми отримали. (Слайд №16)
Ми будемо допомагати лісовим мешканцям взимку.
Назвіть головні члени речення. ( Хто? Ми)
Що ми будемо робити? (Будемо допомагати.)
Ми, діти, гарно попрацювали на уроці. А як ви зможете оцінити свою роботу?
VI. Рефлексія
Спробуйте відповісти на запитання:
На уроці я зрозумів (зрозуміла) …
Мені було ….
Я себе похвалив би (похвалила б) за……
Я буду прагнути…
На цьому наш урок закінчений. Домашнє завдання: вивчити правило про споріднені слова, підібрати групи споріднених слів, виділити корінь. Дякую за увагу.