Дүниетану пәні бойынша сабақтар топтамасы. 3 сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Семей қаласы №35 ЖОББМ

Дүниетану пәні бойынша


3 - сынып

Өткізген: Бастауыш сынып мұғалімі Саяхимова Орынзада Касымовна















Негізгі идеясы

Сыныптағы 3 дәрежелі әрекеттерін бақылау (Назерке,Жалғас,Дильшат)

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Жаңа тәсілдер: топтастыру геометриялық фигуралар арқылы үш топқа бөлемін, СТО «Миға шабуыл» , «Ойтолғау», Power Point презентациясы АКТ.

Ресурстар

Постер, түсті қағаз, маркерлер, слайд, компьютер, проектор,

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру:

Психологиялық ахуал туғызу

  1. Рефлексия

Қандай мерекелер?

-Сүреттерден мерекелердің түрін ажырату .

-Мерекелерді сәйкестендіру

  1. Өткен сабақты пысықтау «Миға шабуыл»

-Бүкілхалықтық мерекелерді атаңдар

-Қандай кәсіптік мерекелер бар?

-Неге кәсіптік мереке дейміз?

-Ауыл шаруашылық мерекелерінің ерекшеліктерін түсіндіріңдер.

  1. Жаңа сабақ. Қызығушылығын ояту. Топтастыру.

- Балалар «Отан» сөзін қалай түсінесіңдер, оған нелерді жатқызар едіңдер?







  1. Сергіту сәті : Видео арқылы .

  2. Жаңа сабақ Слайдпен жұмыс

1-слайд Қазақстан жайлы суреттер көрсету.

2- слайд Қазақстан картасымен жұмыс.

Кескіндеме картаға шекараны белгілеу.

Көрші мемлекеттердің атын жазу.

Тексеру – слайдтағы картаның эталонын шығарып тексеру.

6.Мәтінмен жұмыс, мәтінді мазмұны бойынша бөліп оқу.

Әр бала бөлек сыныптастарына мазмұндап айтып береді.

7.Сабақты қорытындылау.

-Еліміздің байлықтары жайлы айтылған жолдарды оқып,дәптерлеріңе атауларын жазып алыңдар.Кескіндеме карталарға кен орындарын белгілеу(сарамандық жұмыс).

-Қазақстанның ұлан-байтақ екендігін немен дәлелдеуге болады?

-Еліміздің табиғаты неліктен алуан түрлі деп ойлайсыңдар?

8.Мақал-мәтелдердің жалғасын табу(топпен жұмыс-1-ші топ бастайды 2-ші,3-ші топтағы балалар жалғасын табады,2-ші топ бастайды 1-ші,3-ші топтағы балалар жалғасын табады,3-ші топ бастайды 1-ші,2-ші топтағы балалар жалғасын табады.

9.Топтастырған сөздерден кішіден бастап теріп жазу-постер құру

Мен,отбасы,ауыл,аудан,облыс,Қазақстан,Отан.

Рефлексия:стикерге сабақ туралы ойларын жазып ілу.

10.Бағалау(өзін-өзі бағалау,мұғалімнің бағалауы)

Үйге тапсырма

Еркін жұмыс: : 173-174 б.оқу, мазмұндау Өз бетінше орындау

Жеке тапсырма: «Туған жер» сурет салу











Ойлау

ды

Блум

бойынша жіктеу

Мақсат

Тапсырма түрі.

Түрткілер.

Нәтиже




Бағалау

Критерий

Лер

дескриптор

Ұпай

Жиынтық баға

Білу

Қазақстан туралы туралы мағлұмат беру.

Өткен сабақ бойынша білімін тексеру

«Миға шабуыл»

Оқушының сын тұрғысынан ойлау қабілеті дамиды. Сөздік қоры молаяды

Өткен тақырыпты игеруі


Өте жақсы



Жақсы


Орташа


Түсіну

Оқушылар шығармашылықпен жұмыс істей отырып,сөздік қорын молайтады,тіл байлығын арттырады.

Жаңа сабақ

Слайд көрсету арқылы Қазақстан Республикасы туралы түсінік беру, кен байлықтары туралы білімдерін толықтыру.

Тақырыптың басты идеясын табу

Топтық жұмыста толық қатысты, белсенділік танытты.

Тапсырманы толық орындады

3


Қателіктері болды

2

Мүлдем орындай алмады

1

Қолдану

Топта жұмыс істеу арқылы меңгерген ақпараттарын қажетіне жарата білуге үйренеді.

Сергіту Бейнежазба бойынша


Кескіндемемен жұмыс орындау.

Алған білімін тәжірибеде қолдана

алады.

Оқушының бірін-бірі тыңдауы, бір-біріне сыйласымдық қарым қатынас қалыптасады.

Қалыптасқан

3


Толық емес

2

Қиын

1

Талдау

Мәтінді талдай білу

Мазмұнын айту.

Салыстыру арқылы өз ойын ашық айта алады. Басқалардың ойын тыңдайды


диалог құрып,қорытынды жасайды

3


тек диалог құрайды

2

жұмысқа қатыспайды

1

Жинақтау

Бүгінгі сабақтан алған барлық білімін келесі сабақтармен байланыстыра білу

Постер құру, кішіден бастап жазу.

Нақтылайды

Жағдаяттан шыға білу құзыреті

Толық шықты

3


Қиналды

2

Шыға алмады

1

Бағалау

«Менің айтайын дегенім...»

Әр топтың жұмысына ауызша баға беру

Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.

Логикалық ойы

Креативті

3


Ойы жүйелі, тың ойы емес

2

Жалпыға ортақ ой

1







Ұйымдастыру

Топқа бөлу

Сергіту сәті

Үй жұмысы



Геометриялық фигуралар арқылы топтастыру

Бейнежазбаны пайдалану

«Миға шабул» Өткен сабақ бойынша сұрақ-жауап



2 мин.

3 мин.

7 мин.

Негізгі бөлім

Тақырыпты ашу

Мәтінмен жұмыс

Топтық жұмыс



Слайдпен жаңа сабақты игерту

Жаттығу жұмыстары

«Менің Отаным Қазақстан» постер құру

10мин.

10 мин.

10 мин.

Қорытынды Рефлексия

Жұмыстар бойынша ой қорыту

3 мин.

[pic] [pic]

Негізгі идеясы

Сыныптағы 3 дәрежелі оқушылардың әрекеттерін бақылау (Назерке,Жалғас,Дильшат)

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Жаңа тәсілдер: топтастыру(түстер арқылы үш топқа бөлемін, СТО «Миға шабуыл» , «Ойтолғау», Постер құру, Power Point презентациясы АКТ).

Ресурстар

«Астана қаласының мәдени орындары» -фото,постер, түсті қағаз, маркерлер, слайд, компьютер, проектор,

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру: топтастыру( түстер арқылы топқа бөлемін)

Блум таксаномиясы бойынша

  1. Рефлексия – «Бұл не?Ол қайда?»оқушылардың Қазақстан бойынша білімдерін анықтау

-Қазақстандағы облыс орталықтарын ата.

-Қандай өзен-көлдерді білесіңдер?

-Қалалар атын алфавит бойынша ата.

  1. Өткен сабақты пысықтау «Миға шабуыл»

1-сұрақ Отан деген не?

2-сұрақ Кіші Отан деген не?

3-сұрақ-Өз туған жерің несімен ұнайды? т.б.

  1. Үй тапсырмасын мазмұндау, талдату

  2. Сергіту сәті : Видео арқылы

5. Жаңа сабақ- сөзжұмбақ шешу.Астана қаласына барған оқушылардың ойларын тыңдайық.

6. Электрондық оқулық арқылы жаңа сабақты түсіндіру.


7.Бекіту- мәтінді оқу(кітаппен жұмыс)

Ғимараттарды бейнелеу,суреттерін қорғау

І топ-Бәйтерек

ІІ топ-Пирамида

ІІІ топ-Ханшатыр

8.Сабақты қорытындылау Астана туралы біз не білдік? Постер құрау.Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөліп орындау.Мақалдардың мағынасын түсіндіру.

Үйге тапсырма

Еркін жұмыс: Мәтінді оқып тапсырмаларды орындау.

Жеке тапсырма:Астана туралы өлеңдер жаттау



Ойлау

ды

Блум

бойынша жіктеу

Мақсат

Тапсырма түрі.

Түрткілер.

Нәтиже

Бағалау

Критерий

Лер

дескриптор

Ұпай

Жиынтық баға

Білу

Астана қаласы туралы білімдерін толықтыру.

Үй жұмысын талдату

«Миға шабул» өткен сабақ бойынша сұрақ-жауап

Оқушының сын тұрғысынан ойлау қабілеті дамиды. Сөздік қоры молаяды

Білім көлемін зерделеу


Сурет толық анықталған

3


Сурет толық анықталмаған

2

Сурет толық анықталмаған

1

Түсіну

Астана қаласының ғимараттарының атауын білдіру

Жаңа сабақ

Слайд арқылы түсіндіру

Тақырыптың басты идеясын табу

Топтық жқмыста толық қатысты, белсенділік танытты.

Тапсырманы толық орындады

3


Қателіктері болды

2

Мүлдем орындай алмады

1

Қолдану

Ғимараттардың суретін салу,тапсырмаларды орындау.

Сурет салу

І топ-Бәйтерек

ІІ топ-Пирамида

ІІІ топ-Ханшатыр


Алған білімін тәжірибеде қолдана

алады.

Оқушының бірін-бірі тыңдауы, бір-біріне сыйласымдық қарым қатынас қалыптасады.

Қалыптасқан

3


Толық емес

2

Қиын

1

Талдау

Тапсырмаларды орындау барысында Атананың көрікті жерлерін атау.

Талдау жұмысы

Мақал-мәтелдердің мағынасын ашу.

Салыстыру арқылы өз ойын ашық айта алады. Басқалардың ойын тыңдайды


диалог құрып,қорытынды жасайды

3


тек диалог құрайды

2

жұмысқа қатыспайды

1

Жинақтау

Бүгінгі сабақтан алған барлық білімін келесі сабақтармен байланыстыра білу

Астана қаласы туралы біз не білдік? Постер құру

Қажеттілігін салыстыра нақтылайды

Жағдаяттан шыға білу құзыреті

Толық шықты

3


Қиналды

2

Шаға алмады

1

Бағалау

«Менің айтайын дегенім...»

Жеміс ағашы стикерларға бірін-бірі бағалау.

Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.

Логикалық ойы

Креативті

3


Ойы жүйелі, тың ойы емес

2

Жалпыға ортақ ой

1









Ұйымдастыру Топқа бөлу

Рефлексия

Үй жұмысы

Түстер арқылы

Назар аударту «Ол кім? Бұл не

Өткен сабақ бойынша сұрақ-жауап

«Миға шабуыл»

2 мин.

3 мин.


5 мин.

Негізгіі бөлім

Тақырыпты ашу

Топтық жұмыстары

Сергіту сәті

Слайд арқылы жаңа сабақты түсіндіру

Жаттығу жұмыстары

Талдау жұмысы мәтінді оқу.

3 мин.

7 мин.

10 мин.

5 мин

Қорытынды

Рефлексия

Астана қаласының ғимараттары туралы не білдік? Постер құру

Алма ағашы

8 мин

2 мин.

[pic] [pic]



Мәтінді оқи отырып, мазмұнын түсінеді.

Мәтінді бойынша өз ойларын айтып, шығармашылық қабілеттері дамиды

Жұмыс нәтижесі

Өзгені тыңдауға, топта жұмыс істеуге дағдыланады.

Сілтеме

Оқулық: Дүниетану 3- сынып Атамұра-2010ж

Негізгі идеясы

Миға шабуылға арналған тапсырмаларды орындау балалардың ойлау қиялын дамытады.Өзгені тыңдай отырып ой қорыта білуге машықтанады.

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Жаңа тәсілдер: топтастыру әр түрлі жануарлардың суреттерін тарату арқылы үш топқа бөлемін, СТО «Миға шабуыл» , «Ойтолғау», Power Point презентациясы АКТ.

Ресурстар

Постер, түсті қағаз, маркерлер, слайд, компьютер, проектор,электрондық оқулық.

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары


Ұйымдастыру: топтастыру әр түрлі жануарлардың суреттерін тарату арқылы топқа бөлемін

  1. Психологиялық ахуал:

Амансың ба, Алтын күн?

Амансың ба, Көк аспан?

Амансың ба, Достарым?

Сендерді көрсем қуанам!

2.Рефлексия – жабық сұрақтар қою арқылы оқушылардан жауап алу . Жауабы «иә», «жоқ» болуы тиіс

- Қазір көктем мезгілі ме ? иә

- Бүгін күн өте ыстық па? жоқ

- Бүгін жексенбі ме? жоқ

- Сабаққа таңертең келдіңдер ме? иә

- Назерке жақсы оқушы ма? иә

  1. Өткен сабақты пысықтау «Миға шабуыл»

- Біздің Отанымыз қалай аталады ?

- Бас қаланы атаңдар

- Астананың символы не?

- Қандай ғимараттарды білесіңдер?

  1. Жаңа сабақ электрондық оқулықтың көмегімен.

  2. Сергіту сәті : Видео арқылы

6.Топпен жұмыс – мәтінді бөлімдерге бөліп оқу.

І топ- Мемлекеттік ту

ІІ топ- Мемлекеттік Елтаңба

ІІІ топ-Мемлекеттік Гимн

Өзара талдау,мазмұндау.

Авторлар мен нышандарды сәйкестендіру.

7. Рефлексия.

- Мемлекеттік Гимн қандай жағдайларда орындалады?

- Мемлекеттік рәміздерді неліктен құрметтеу керек?

- Қандай жағдайларда Мемлекеттік Гимн орындалып Мемлекеттік Ту жоғары көтеріледі?

Дәптермен жұмыс – рәміздерді, авторларын жазып алу.

Сабақ туралы ойларын стикерлермен білдіру

Үйге тапсырма

Еркін жұмыс: Мәтінді оқу,мазмұндау.

Жеке тапсырма:Мемлекеттік рәміздер туралы өлеңдер жаттау.



Ойлау

ды

Блум

бойынша жіктеу

Мақсат

Тапсырма түрі.

Түрткілер.

Нәтиже

Бағалау

Критерий

лер

дескриптор

Ұпай

Жиынтық баға

Білу

Ел рәміздері туралы білім алады

Презентация

Топтық жұмыс

Оқушының сын тұрғысынан ойлау қабілеті дамиды. Сөздік қоры молаяды

Білім көлемін зерделеу


Сурет толық анықталған

3


Сурет толық анықталмаған

2

Сурет толық анықталмаған

1

Түсіну

Мемлекеттік нышандардың авторларын,белгілерін білу

Оқулық бойынша топтық жұмыс,мәтінмен жұмыс,түртіп алу.

Рефлексия- сұрақтар қою

Тақырыптың басты идеясын табу

Топтық жұмыста толық қатысты, белсенділік танытты.

Тапсырманы толық орындады

3


Қателіктері болды

2

Мүлдем орындай алмады

1

Қолдану

Ел рәміздерінің қолданылуын,дұрыс пайдаланылуы

«Миға шабуыл»

І топ сұрақ

ІІ топ сұрақ

ІІІ топ сұрақ


Сергіту сәті - бейнежазба ны пайдалану.

Алған білімін тәжірибеде қолдана

алады.

Оқушының бірін-бірі тыңдауы, бір-біріне сыйласымдық қарым қатынас қалыптасады.

Қалыптасқан

3


Толық емес

2

Қиын

1

Талдау

Мемлекеттік рәміздерді білу

Авторлар мен туындыларды сәйкестендіру.

Өз ойын ашық айта алады. Басқалардың ойын тыңдайды


қорытынды жасайды

3


тек мазмұндайды

2

жұмысқа қатыспайды

1

Жинақтау

Бүгінгі сабақтан алған барлық білімін келесі сабақтармен байланыстыра білу

Ойтолғау

Қажеттілігін салыстыра нақтылайды

Жағдаяттан шыға білу құзыреті

Толық шықты

3


Қиналды

2

Шыға алмады

1

Бағалау

«Менің саған тілерім...»стикер

Жеміс ағашы стикерлерге бірін-бірі бағалау.

Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.

Логикалық ойы

Креативті

3


Ойы жүйелі, тың ой емес

2

Жалпыға ортақ ой

1





[pic] [pic]







Табиғаттың адам өміріндегі маңызын түсіну..Шығыс Қазақстан облысы туралы мәлімет алып,өз бетімен ізденуге жетелеу .


Жұмыс нәтижесі

Миға шабуыл тапсырмаларды орындау балалардың ойлау қиялын дамытады.Өзгені тыңдай отырып ой қорыта білуге машықтанады.Экологиялық ұғымдарды түсіну .

Сілтеме

Оқулық: Дүниетану3- сынып Атамұра-2010 ж, мұғалімге арналған нұсқаулық,дүниетануды оқыту әдістемесі.

Негізгі идеясы

Сыныптағы 3 дәрежелі оқушылардың әрекеттерін бақылау (Назерке,Жалғас,Дильшат)

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Жаңа тәсілдер: топтастыру мультфильмдердің кейіпкерлерінің суреттерін тарату арқылы үш топқа бөлемін, СТО «Миға шабуыл» , «Ойтолғау», Power Point презентациясы АКТ, рефлексия.

Ресурстар

Постер, түсті қағаз, маркерлер, слайд, компьютер, проектор,электронды оқулық

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақ жоспары


Ұйымдастыру: топтастыру ( мультфильмдердің кейіпкерлерінің суреттерін тарату арқылы топқа бөлемін) Психологиялық дайындық. Досқа тілек.

Блум таксаномиясы бойынша

  1. Сабақтың мақсатымен таныстыру 1-слайд

Рефлексия – жабық сұрақтар қою арқылы оқушыдан жауап алу . Жауабы «иә», «жоқ» болуы тиіс




- Біз Ресейде тұрамыз ба? жоқ

-Туған жерің өзіңе ұнай ма? иә

-Астана Ертістің бойындағы қала ма? жоқ

  1. Өткен сабақты пысықтау «Миға шабуыл»

1-сұрақ Ел рәміздеріне нелер жатады?

2-сұрақ Тудың авторы кім?

3-сұрақ Гимнның авторлары кімдер?

4-сұрақ Елтаңбаның авторлары кімдер?

  1. Жаңа сабақ –интерактивті тақта арқылы.

  2. Сергіту сәті : Видеоны пайдалану.

  3. Артық білім кітапта – мәтінді тізбектеп оқу,сөздік жұмыс «інжу-маржан»

  4. - Шығыс өңірінің інжу-маржаны, қымбат, асыл заты – табиғи ресурстары не деп ойлайсыңдар?

8. Ой толғау «Табиғат-ана, асыраған»

9. Табиғат және әдебиеттік оқу И.Байзақовтың «Алтай аясында» өлеңін мәнерлеп оқу,Толағай, Рахман бастаулары , Қозыкөрпеш - Баянсұлу,Еңлік - Кебек туралы аңыздарды еске түсіру.

10.Топпен жұмыс – семантикалық картаны толтыру.

11.Анаграмманы шешу – 1- топ ы ұ б ғ (бұғы), 2- топ р с а б ы (барыс),3 – топ и к і к (киік).

11. Экологиялық бөлім. ҚР Конституциясы 38 – бап.

12. Бүгінгі сабақтың мазмұнын айшықтайтын мақал-мәтелді тауып оқу

13.Ой түйіндеу

- ШҚО-ның ең негізгі байлығы не?

- Қандай қалаларын білесіңдер?

- Өзен, көлдерін ата.

- Өзендердің, көлдердің қандай пайдасы бар?

- Алтайды неге еліміздің інжу-маржаны дейді?

-«Кенді Алтай» деп неге айтады?

- Облыстың аң өсіру шаруашылығы туралы айт.

11. Рефлексиялық бағалау.

- Бүгінгі сабақтың барысына,мазмұнына көңілің тола ма?

- Жаңа ұғымды қабылдай алдың ба?

- Сен өзіңнің сабаққа қатысу белсенділігіңді қалай бағалайсың?

12. «Менің саған тілерім ...» Жеміс ағашы - стикерлермен тілек білдіру.

Үйге тапсырма

Еркін жұмыс: Мәтінді оқу,мазмұндау .

Жеке тапсырма: сурет салу.



Ойлау

ды

Блум

бойынша жіктеу

Мақсат

Тапсырма түрі.

Түрткілер.

Нәтиже

Бағалау

Критерий

лер

дескриптор

Ұпай

Білу

Табиғаттың адам өміріндегі маңызын таныту.Шығыс Қазақстан облысы туралы мәлімет беру.


Презентация

Топтық жұмыс

Оқушының сын тұрғысынан ойлау қабілеті дамиды. Сөздік қоры молаяды

Білім көлемін зерделеу


Сурет толық анықталған

3

Сурет толық анықталмаған

2

Сурет толық анықталмаған

1

Түсіну

Сөйлеу ,ойлау қабілетін дамыту.Экологиялық тәрбие беру.

Оқулық бойынша топтық жұмыс\мәтінмен жұмыс,түртіп алу.

Рефлексия-Жабық сұрақтар қою

Тақырыптың басты идеясын табу

Топтық жқмыста толық қатысты, белсенділік танытты.

Тапсырманы толық орындады

3

Қателіктері болды

2

Мүлдем орындай алмады

1

Қолдану

Анаграмманы шешу, семантикалық картаны дұрыс толтыру.

«Миға шабуыл»

І топ сұрақ

ІІ топ сұрақ

ІІІ топ сұрақ


Сергіту Бейнежазба бойынша

Алған білімін тәжірибеде қолдана

алады.

Оқушының бірін-бірі тыңдауы, бір-біріне сыйласымдық қарым қатынас қалыптасады.

Қалыптасқан

3

Толық емес

2

Қиын

1

Талдау

Шығыс өңірінің табиғат ерекшеліктерін ажырата білу.

Үш топ постер

Салыстыру арқылы өз ойын ашық айта алады. Басқалардың ойын тыңдайды


диалог құрып,қорытынды жасайды

3

тек диалог құрайды

2

жұмысқа қатыспайды

1

Жинақтау

Бүгінгі сабақтан алған барлық білімін келесі сабақтармен байланыстыра білу

Ойтолғау

Қажеттілігін салыстыра нақтылайды

Жағдаяттан шыға білу құзыреті

Толық шықты

3

Қиналды

2

Шаға алмады

1

Бағалау

«Менің саған тілерім...» стикер

Жеміс ағашы -стикерлермен бірін-бірі бағалау.

Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.

Логикалық ойы

Креативті

3

Ойы жүйелі, тың ойы емес

2

Жалпыға ортақ ой

1







[pic] [pic]



[pic] [pic] [pic] [pic]