Сабақтың тақырыбы: «Кім жылдам?»
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың математика пәніне деген қызығушылығын арттыру, математикадан алған білімдерін нығайту,ойлау қабілеттерін дамыту.
Ұйымшылдыққа, топ болып жұмыс жасауға,өздіктерінен іздене білуге, ой қорытындысын жасай білуге, шапшаңдыққа, жинақылыққа дағдыландыру.
Оқушылардың мақсатқа жету барысында жауапкершіліктерін жетілдіру, күшіне деген сенімін арттырып, үлкен жетістіктеріне жетуге тәрбиелеу.
Түрі: жарыс сабақ.
Әдісі: Сұрақ- жауап,сұхбаттасу, түсіндіру,көрнекілік,демонстрация.
Сабақтың өткізілу формасы: Топпен жұмыс.
Көрнекілігі: Слайд, нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру кезеңі
Сайысымыздың бағдарламасымен таныстырайық:
1. Кезең. «Кел, танысайық!» (топтардың атымен, ұранымен танысу)
I топ- Ойшылдар
II топ- Тапқырлар
I топ «Біз бақытты балдырған,
Талайды таң қалдырған»
II топ «Қандай сынақ болса дағы беріспе,
Әрқашан да үміткер бол жеңіске»
2. Кезең. «Сандар сөйлейді»
Әр топ мүшелері ұяшықтарды таңдайды, сұрақ оқылады, сол сұрақтарға лезде жауап беруі тиіс.
1. 9- бен 3- тің қосындысы нешеге тең?
2. Шаршы дегеніміз не?
3. Ең үлкен екі таңбалы сан
4. Ең кіші толық ондық
5. Ең кіші үш таңбалы сан
6. Фигураның периметрін қалай табамыз?
7. 1 жұмыртқа 5 мин піседі, 5 жұмыртқа неше мин піседі?
8. 5 жыл бұрын Ержан 3 жаста болған. Қазір Ержан неше жаста?
9. Мен бір сан ойладым, оған 30-ды қосқанда 80 шықты. Мен қандай сан ойладым?
10. 1 дм де неше см бар?
11. 120 минут неше сағатқа тең?
12. Тауық 1 аяқпен тұрғанда 5 кг, ал 2 аяқпен тұрғанда неше кг ?
3 кезең. «Ойлан тап!»
Топ мүшелері өлең шумақтарын жасырады.
4 кезең.
Мақал-мәтел жарысы
I топ
1. Екі жақсы қас болмас, екі жаман дос болмас.
2. Бес бармақ жиналса, жұдырық болады.
3. Отыз тістен шыққан сөз, отыз рулы елге тарайды.
4. Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім біл.
5. Жүз сомың болғанша, жүз досың болсын.
II топ
1. Бір тал кессең, он тал ек.
2. Бес саусақ бірдей емес.
3. Досыңды үш күн сынама, үш жыл сына.
4. Айдың он бесі жарық, он бесі қараңғы.
5. Бір кісі қазған құдықтан мың кісі су ішеді.
5 кезең. «Кім жылдам?»
Айтылған сөздерде қандай сан жасырынып тұрғанын тез, жылдам табу.
I топ II топ
1. Кекілік 6. Алтыбақан
2. Күшік 7. Бірлік
3. Алтын 8. Жетісу
4. Жетістік 9. Бірқазан
5. Тон 10. Күшті
6 кезең. «Ой сергіту» (жұмбақтар шешу)
1. Екі қарауыл, 1. Өзі 4 қанатты және 6 аяқты,
Екі тыңшы Сөйтсе де тікұшақтың көшірмесі сияқты.
Бір жыршы. (екі көз, екі құлақ) (Инелік)
2. Тоғыз белбеу, қос жібек, 2. Екі ағайынды екеуі де бір үйде,
Екі мұрын бір шүмек (домбыра) Бірін- бірі көрмейді. (көз)
7 кезең. «Кім тапқыр?» Жүзім мен тасты толықтыру.
8 кезең. Бәйге. Қорытынды кезең. Басшылар сайысы.
I топ басшысы.
1. Сенбіден кейін 2 күннен кейн қай күн келеді?
2. 2 адам тоғызқұмалақты 2 сағат ойнады. Әрқайсысы неше сағаттан ойнады?
3. 1 сағатта неше минут бар?
4. 1 тәулікте неше сағат бар?
5. Үш май шам жанып тұрды екеуін сөндірсе нешеу қалды?
6. Мың санында неше 0 бар
7. Бір жылда неше ай бар
8. Мен бір сан ойладым одан 20 ны азайтқанда 40 шықты. Мен қандай сан ойладым?
9. Уақытты немен өлшейді?
10. 1 аптада неше күн бар?
11. Азайту амалдарының компоненттерін ата
II топ
1. 1 т мақта ауыр ма, 1 т темір ауыр ма?
2. Жануардың 2 оң аяғы,
Екі сол аяғы бар
Жануардың аяғы нешеу?
3. Үйдің 4 бұрышында 4 мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр. Үйде неше мысық отыр?
4. Ең үздік баға
5. Бір торда 3 қоян отыр еді. Үш оқушы оларды бір-бірден таратып алды. Сонда торда әлі де 1 қоян қалып қойды. Ол қалай?
6. Бір топ үйрек ұшып барады. Олар барлығы 5-еу. Біреуі жерге қонса , нешеуі қалады?
7. Ұзындық бірліктерін ата
8. Екі нүкте арасын қосқанда не пайда болады?
9. Қосу амалдарының компоненттерін ата
10. 1 м де неше см бар
11. Уақыт бірліктерін ата
Л.З Дадаева
Ақши орта мектебі
Еңбекшіқазақ ауданы
Алматы облысы