Математика пәнінен сабақ жоспары

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өтілген материалды бекіту

Сабақтың мақсаты: Сандар қатарының негізгі қасиеттері туралы білімдерін бекіту

Сабақтың міндеті:

  • +1; -1 кестелік жағдайын орындау;

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Психолгиялық көңіл күй:

Бірінші қосылғыш 7, екінші қосылғыш 1. Қосындыны жаз.

5 шығу үшін 1-ді қандай санға арттыру керек?

4 шығу үшін қандай саннан 1-ді азайту керек?

6 санының 5-тен нешеуі артық?


Тақтамен жұмыс:

6+1=7 9-1=8 3+5=8

6+2=8 9-2=7 8-2=6


Д [pic] [pic] әптермен жұмыс:

Алмас -3 а ? а 3+4=7 (а)

Олжас-4 а Жауабы: 7 алмұрт


Өздік жұмысы:

5>3 6=8-2 7-2<6

6<10 9>7-1 5+2<9

7<8 2<6-2 3+2=5



Қорытынды:


7-2=5 4+2=6 0+8=8 2+5=7

6+2=8 7+1=8 7-7=0 2+7=9

8-2=6 9-2=7 1+9=10 8-2=6













Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өтілген материалды бекіту

Сабақтың мақсаты: Сандар құрамы туралы білімдерін , өрнек, теңдік, теңсіздікқұрастыра білу дағдыларын дамыту

Сабақтың міндеті:

  • Жаттығу жұмыстары арқылы білімдерін жетілдіру;

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


«Мақсатыңа жет»


[pic] [pic] 6

[pic] + +

[pic] 3

[pic] [pic] 10

[pic] [pic]

[pic] 5

+ + +

[pic]

2 4


Тақтамен жұмыс:


4+5=9 4-1=3

9-5=4 4+3=7


Дәптермен жұмыс:

5+3=8 5=1+4 3+4=2+5

5+4>8 5>0+4 3+4>1+5

5+2<8 5<4+4 3+4<5+5


Өздік жұмысы:


2<3 3>2 3>1 1<3

1+1<2+1 2+3> 3+1


Қ [pic] орытынды:

К [pic] өк — 3 ж 3+5=8(ж)

Жасыл -5ж ? ж Жауабы? 8 жалау







Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 3 санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты: 3 санын қосу және азайту жолдарын таныту

Сабақтың міндеті:

  • Санға 3 - ті қосу және азайту тәсілін ұқтыру;

  • Алған білімдерін қалыптастыру жаттығуларын орындату

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Математикалық диктант:


5+2=7 6+2=8 8+2-10

9-2=7 7-2=5 10-2=8

4+2=6 2-2=0 4-2=2

Кіріспе әңгіме:


2+1+1+1=5 10-1-1-1=7

2+2+1=5 10-2-1=7

2+3=5 10-3=7


Жаңа сабақ:


0+3=3 2+3=5 5+3=8 8-3=5

7+3=10 6+3=9 10-3=7 7-3=4

3+3=6 4+3=7 9-3=6 6-3=3


Тақтамен жұмыс:


7-2<7+2 4+3=3+4

9+1>9-1 10-1>10-2

[pic]

О [pic] қулықпен жұмыс:


Шығарды -3е 5-3=2 (е)

Қалды - ? е 5е Жауабы: 2 есеп


Д [pic] әптермен жұмыс:


Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.


Қорытынды


4+3=7 6+3=9 1+3=4

9-3=7 5-3=2 3-3=0


Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау

Сабақтың мақсаты: 1, 2, 3 сандарын қосу мен азайтуды дағдыларын бекіту

Сабақтың міндеті:

  • Қосу мен азайтудың компоненттерін білдіру;

  • Қалдықты табуға арналған есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

7+3=10 5+3=8 3+3=6

10-3=7 9-3=6 5-3=2

Тақтамен жұмыс:


[pic] [pic] 4 5 7 2 8 5

[pic] [pic] [pic] [pic] 5 6 7



[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]

4 1 6


Дәптермен жұмыс:

[pic]

Б [pic] олды-8 с 8-5=3 (с)

Бояды-5с Жауабы: 3 сурет калды

Калды-?


Өздік жұмысы:


6+0=6 8-8=0 4+3=7 9-0=9

10-3=7 7+3=10 8+2=10 7-6=1

4+3=7 5-3=2 9-1=8 3+2=5


Қорытынды:


4+2> 3+1 4+3>2+1

6-2>4-1 4-3< 6-4


5+2-1-2+3=7

9-3+1-2-3=2









Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 4 САНЫН ҚОСУ ЖӘНЕ АЗАЙТУ

Сабақтың мақсаты: 4 САНЫН ҚОСУ ЖӘНЕ АЗАЙТУДЫ ҮЙРЕТУ

Сабақтың міндеті:

  • Қосу мен азайтудың компоненттерін білдіру;

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:


Құмырада 9 райхан гүлі болды. Оның 3- і солып қалды. Неше гүл қалды?

Азайғыш тоғыз, азайтқыш бес. Айырманың мәнін тап

Азайғыш бес, айырма ң. Азайтқыш неге тең?

Жаңа тақырып:


0+4=4 1+4=5 2+4=6

4+4=8 5+4=9 3+4=7


[pic]

Д [pic] әптермен жұмыс:

Т-3д 3+5=8(д)

Ж-5д ?д Жауабы: 8 дәптер


Өздік жұмысы:

3+4=7 8-4=4

7-4=3 5+4=9



Қорытынды:


9-4 < 5+3 7+3 > 8-4 2+5 < 6+3

7-4 < 5+2 1+5 > 10-7 4+3 > 8-4











Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау

Сабақтың мақсаты: Геомтриялық фигураларды танып білу, 1-4 сандарын қосу және азайту дағдыларын бекіту

Сабақтың міндеті:

  • Өткен материлды бекітуге арналған есептер шығару

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

9-3=6 4+3=7

9-6=3 3+4=7

3+6=9 7-4=3

6+3=9 7-3=4


[pic] [pic] Оқулықпен жұмыс:

Кетті — 4б 9б 9-4=5 (б)

Қалды - ?б Жауабы: 5 бала

Дәптермен жұмыс:


9 < 9-1 3<3+4 8-2 < 4+3 7+2=10-1

6>6-2 7<7+3 6-3 < 8-3 9-2 > 8-2


Ө [pic] здік жұмысы:

[pic]

Себет- 5 а ?а 5+3=8(а) 8-3=5(а)

Салды-3а Жауабы: 8 алма


Қорытынды:


4+2 =6 9-3=6 10-4=6

5+3=8 8-4=4 7-4=3

9-2=7 7+3=10 9-4=5











Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты: Қосынды мен айырманы, қалдықты таба алу дағдыларын бекіту

Сабақтың міндеті:

  • Өткен материлды бекітуге арналған есептер шығару

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

А [pic] уызша есептер шығару:


Т [pic] ұр — 6т ?т 6+4=10 (т)

Қойды — 4т Ж: 10 тарелка блды


[pic] [pic] Оқулықпен жұмыс:

Дүйсенбі — 4 ж 4+3=7 (ж)

Сейсенбі -3 ж Жауабы: 7 жемсауыт

[pic]

Д [pic] әптермен жұмыс:

Кетті — 3т 7т 7-3=4(т)

Қалды -?т Жауабы: 4 торгай


7+3=10 6+4=10 8+2=10

10-3=7 10-4=6 10 -2=8

4+4=8 3+3=6 5+4=9

Өздік жұмысы:


6+4=10 3+4=7 3+7=10

4+6=10 4+3=7 7+3=10

Қандай формула қолданылып отыр

(а+в)=(в+а)

Қорытынды:


Ұл бала қыркүйек айында 2 кітап оқыды. Қазан айында 3 кітап оқыды. Ал қараша айында қыркүйек пен қазан айларында қанша кітап оқыса, сонша оқыды. Ұл бала қараша айында неше кітап оқыды?








Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау

Сабақтың мақсаты: 1,2,3,4 сандарынң қосу кестесі туралы білімдерін, есеп шығару дағдыларын бекіту

Сабақтың міндеті:

  • Өрнектерді құруға, оны салыстыруға арналған жаттығуларды бекіту

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

«Жоқ санды тап»

..... + 1 = 3 .... - 2 = 4 3 + 4 = 7

1+ .... =5 ..... + 4 = 6 4 + 3 = 7

[pic]

[pic] Оқулықпен жұмыс:

Тобыл — 3д ?д 3+4=7д

Кайрат - 4д Жауабы: 7 доп


Дәптермен жұмыс:


6см — 4см < 5см — 2см 3см < 10см — 4см

3см +1см > 4см — 2см 10см = 8см + 2см


[pic]

Өздік жұмысы:

[pic]

Болғаны —6б 6 — 4 =2 (б)

Өлшегені - 4б Жауабы: 2кесінді калды

Қалды-?

Қорытынды:


7+3=10 6+4=10 8+2=10

10-3=7 10-4=6 10 -2=8

4+4=8 3+3=6 5+4=9










Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 5 санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты: 5 санын қосу және азайтуды үйрету

Сабақтың міндеті:

  • 5 санын қосу және азайтудың тәсілдерімен таныстыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:


10 9 8 7 6 5 4 3 2


9 1 8 1 7 1 6 1 5 1 4 1 3 1 2 1 1 1

8 2 7 2 6 2 5 2 4 2 3 2 2 2 1 2

7 3 6 3 5 4 4 3 3 3

6 4 5 4 4 4

5 5

Жаңа тақырып:


0+5=5 1+5=6 2+5=7 3+5=8 4+5=9 5+5=10

10-5=5 9-5=4 8-5=3 7-5=2 6-5=1 5-5=0

Д [pic] әптермен жұмыс:

[pic]

Отырды— 9б 9-5=4 (б)

Кетті -5б Жауабы: 9 балапан калды

Қалды-?


Өздік жұмысы:


10-10=0 7+2=9 6-4=2 7-2=5

6+2=8 8-0=8 7+0=7 5+3=8

4-2=2 4+2=6 6+3=9 9-4=5



Қорытынды:

7+3=10 6+2=8 5+2=7

10-6=4 5-4=1 3+4=7







Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 6 санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты: 6 санын қосу және азайтуды үйрету

Сабақтың міндеті:

  • 6 санын қосу және азайтудың тәсілдерімен таныстыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

Математикалық диктант:

10 мен 0 — дің, 4 пен 5- тің, 1мен 5-тің, 5 пен 4-тің қосындысын табу;

10 мен 5-тің, 9 бен 5 -тің, 7 мен 4-тің, 8 бен 5- тің айырмасын тап;

5+4=9 3+2=5

9-2=7 8+2=10

Жаңа тақырып:


0+6=6 1+6=7 2+6=8 3+6=9 4+6=10

10-6=4 9-6=3 8-6=2 7-6=1 6-6=0

Д [pic] әптермен жұмыс:


К [pic] етті — 2қ 7қ 7-2=5 (қ)

Қалды -?қ Жауабы: 5 құс калды


Өздік жұмысы:

3+5=8 10-5=5 5-5=0 8-4=4

8-5=3 7+2=9 0+4=4 7-5=2

4+5=9 6-5=1 9-5=4 5+3=8



Қорытынды:

4+2=6 3+1=4 4+3=7 2+1=3

8+2=10 1+6=7 8+1=9 2+6=8

8-6=2 5-3=2 8-5=3 6-3=3











Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау

Сабақтың мақсаты: 1,2,3,4,5,6 сандарынң қосу кестесі туралы білімдерін, есеп шығару дағдыларын бекіту

Сабақтың міндеті:

  • Өрнектерді құруға, оны салыстыруға арналған жаттығуларды бекіту

  • Есептер шығара алу дағдыларын, қосындыны табу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

«Жоқ санды тап»

6 + 4 + ..... = 10 8 + ..... + 1 =1 0 7 +. ...... + 2 = 10

10 — 2 -. ... = 5 10 - ..... - 3 = 1 10 - .... - 2 = 8

+5 -3 +2

[pic] [pic] [pic] [pic]

[pic] [pic] [pic]


[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] -4 -2 +5

[pic]




[pic] [pic] Оқулықпен жұмыс:

Ақ — 6 қ ?қ 6+4=10 (қ)

Қара - 4қ Жауабы: 10 қой


Дәптермен жұмыс:


10-3=4+3 4+1>10-6 5+3=6+2

8+2> 7+1 7+1=5+3 9-3>10-3


Өздік жұмысы:

6 + .... = 8 8 - .... = 2 ..... + 3 = 7

5 + ... =10 .... - 6 =4 .... + 5 = 7


№5 Тапсырма байқампаздықтарын дамытады.

Қорытынды:


Қосудың ауыстырымдылық қасиетін орында:

4+3 9+1 6+2 6+3 7+2 4+2



Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты: Бірнеше бірлікке арттыру мен кемітуге арналған есептер

Сабақтың міндеті:

  • Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

Математикалық диктант:

8 бен 2-нің, 9 бен 1 дің, 1 мен 7- нің, 7 мен 2-нің қосындысы тап

10 мен 10- ның, 10 мен 6- ның, 6 мен 3- тің, 10 мен 4-тің айырмасын тап

1-ді 7-ге, 5-ті 2-ге , 7-ні 3-ке арттыр

4-ті 3-ке, 6-ны 6-ға, 9-ды 7-ге, 9-ды 6-ға кеміт

Математикалық жаңбыр:

[pic] [pic]


[pic]




+2 -5 -5 +1 -5

-4 +3 +3 -6



Дәптермен жұмыс:

[pic]

Қызыл— 5д 5+3=8 (д)

Жасыл-?, 3д > Жауабы: 8 жасыл доп



Өздік жұмысы:

3<3+6 6+3=3+6 6+4> 10-6

7>7-2 7-2<7+2 7-4<7+3

4<4+3 4-3<4+1 2+6>8-5


Қорытынды:

Б [pic] олғаны-9б

Қалды -?б 9-3=6 (б)

Сырғанады — 3б Жауабы: 6 бала калды

[pic]

Жоғарыда-6б 6+3=9

Төменде-3б Жауабы:9 бала


Бағалау.





Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты: Бірнеше бірлікке арттыру мен кемітуге арналған есептер

Сабақтың міндеті:

  • Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

Математикалық диктант:

9 бен 1-дің, 8 бен 2- нің, 6 мен 2- нің, 7 мен 3-тің қосындысы тап

10 мен 6- ның, 10 мен 9- дың, 5 пен 3- тің, 10 мен 5-тің айырмасын тап

2-ді 7-ге, 4-ті 2-ге , 8-ді 2-ге арттыр

4-ті 5-ке, 7-ні 6-ға, 10-ды 7-ге, 9-ды 6-ға кеміт

Математикалық жаңбыр:

[pic] [pic]





+5 -4 -3 -8 -6

-6 +6 +1 +3

+5

[pic]

Д [pic] әптермен жұмыс:

Акерке — 5 ш 5-2=3 (ш)

Алия - ?, 2ш < Жауабы? 3 шар

[pic] [pic]

Қызыл-5 ш 5+3=8 (ш)

Көк-?, 3ш > Жауабы: 8 шар



Қ [pic] [pic] орытынды:

Акерке — 3 ш ?ш 3+2=5 (ш)

Алия - 2ш Жауабы: 5 шар


№4 үйге берілген тапсырма.

Шығармашылық тапсырма.






Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептерді салыстыру

Сабақтың мақсаты: «Кері есеп» ұғымымен таныстыру

Сабақтың міндеті:

  • Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

Т [pic] ірек сызба пайдаланып ауызша тапсырма орындалады:

[pic]

ІІ - ?, артық



І -

[pic]

ІІ - ?, кем



Самат 5 алабұға, мөңке балықтың 4- еуін артық аулады. Неше мөңке балық ауланды?


Шаянда 8 аяқ бар, ал араның аяғы одан 4-еуі кем. Араның аяғы нешеу?


Ж [pic] аңа тақырып:

Қ [pic] ызғалдақ — 7 г 7+2=9(г)

Көк - ?, 2 г артық Жауабы: 9 гул

[pic]

К [pic] өк — 9 г 9-2=7(г)

Қызғалдақ — ?, 2 г кем Жауабы: 7 гул

Бұлар кері есептер

Дәптермен жұмыс:

5+3=8 6+2=7

3+5=8 2+6=8

8-3=5 8-2=6

8-5=3 8-6=2

Қорытынды:

Теңсіздік пен теңдіктер құр:

5-4 7-2 4+2 3+4 8 7 6


Шығармашылық тапсырма.






Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау

Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу

Сабақтың міндеті:

  • Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


О [pic] қушылардың назарын сабаққа аударамын.

[pic]

Өткенді пысықтау:


Жасыл - 5к 5+2= 7 (қ)

Көк - ?, 2 қ артық Ж: көк стақанда 7 қарындаш

[pic]

К [pic] өк - 7қ 7-2=5 (к)

Жасыл - ?, 2к кем Ж: жасыл стақанда 5 қарындаш


Дәптермен жұмыс:

2+3+1=6 1+2+3=6

3+1+2=6 3+2+1=6


Қ [pic] орытынды:

[pic]

Іж — 4д 4+3=7(д)

Іж- ?, 3д артык Жауабы: 7 дана

[pic]

[pic]

Іж — 10д 10 — 6 = 4(д)

Іж- ?, 6 д кем Жауабы: 4 дана




Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы

Сабақтың мақсаты: Балалардың алған білімдерін тексеру

Сабақтың міндеті:

  • Өткен тақырыптарға байланысты берілген тапсырмаларды өздігінен орындауға дағдыландыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;


Сабақтың түрі: өздік жұмысы

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын


5+5=10 7-4=3

10-2=8 3+6=9

4+6=10 9-5=4

Мысалды шығар:

6+4=10 6-5=1

10-3=7 2+7=9

3+7=10 8-5=3

Салыстыр:

5-4 < 9-2 3+2 > 10-7

3+5 = 4+4 7-2 = 10-5

Салыстыр:

8 - 4 < 7-2 8 + 1 > 5-1

5 + 5 = 3+7 9 — 5 = 10 - 6

Есепті шығар:

Айжанда 5 қалам, ал Жанарда одан 3-еуі кем. Жанарда қанша қалам?

Есепті шығар:

Қанатта 9 дәптер, ал Санатта одан 4-еуі кем. Cанатта қанша дәптер?























Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 7 санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты: 7 санын қосу және азайтуды үйрету

Сабақтың міндеті:

  • 7 санын қосу және азайтудың тәсілдерімен таныстыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

Математикалық диктант:

10 мен 0 — дің, 4 пен 5- тің, 1мен 5-тің, 5 пен 4-тің қосындысын табу;

10 мен 5-тің, 9 бен 5 -тің, 7 мен 4-тің, 8 бен 5- тің айырмасын тап;

5+4=9 3+2=5

9-2=7 8+2=10

Жаңа тақырып:


0+7=7 1+7=8 2+7=9 3+7=10

10-7=3 9-7=2 8-7=1 7-7=0

Д [pic] әптермен жұмыс:

[pic]

Тарелкада — 2к 6к 6-2=4 (к)

Сауытта -?к Жауабы: сауытта 4 кәмпит

Өздік жұмысы:

3+7=10 10-5=5 9-7=2 9-8=1

10-0=10 9-9=0 8+0=8 2+7=9

3+6=9 2+7=9 5-0=5 1+6=7



Қорытынды:

4+2=6 3+1=4 4+3=7 2+1=3

8+2=10 1+6=7 8+1=9 2+6=8

8-6=2 5-3=2 8-5=3 6-3=3


Шығармашылық тапсырма.Неше дөңгелек,үшбұрыш,сәуле бар.











Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 8 санын қосу және азайту. Кері есептер шығару

Сабақтың мақсаты: 8 санын қосу және азайтуды, кері есептерді шығара білуді үйрету

Сабақтың міндеті:

  • 8 санын қосу және азайту және кері есептерді шығару тәсілдерімен таныстыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

10 мен 5-тің айырмасы

2 мен 6 -ның қосындысы

10 мен 7-нің айырмасы

6 мен 2- нің қосындысы

Әлия 5 гүлдің, Асыл 4 гүлдіңсуретін салды. Қыздар барлығы неше гүл салды?


Гүл алаңында 8 гүл өсіп тұр. Омар 5 гүлді үзіп алды. Гүл алаңында неше гүл қалды?


Жаңа тақырып:


2+8=10 1+8=9 9-8=1 10-8=2

[pic] [pic] [pic] [pic] [pic]

Ж [pic] . - 5 м ?м 5+3=8 (м) Ж. - 5м 8-5=3 (м) Ж.-? м 8м 8-3=5(м)

А. - 3м Ж: 8 машина А. - ?м 8м Ж: 3 машина А. - 3м Ж: 5 маш

Бұлар кері есептер

Дәптермен жұмыс:


6+2=8 10 — 7 = 3 3+7 = 10

5+4=9 9 — 8 = 1 6 + 3 =9


Өздік жұмысы:


10-4=6 7-2=5 3+4=7 5+3=8 9-4=5

5+5=10 8-3=5 9-2=7 6=5=1 2+8=10


Қорытынды:


Кері есептер қалай бірімен бірі тексеріледі?

№5 логикалық есеп шығарылады




Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау

Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу

Сабақтың міндеті:

  • Артық, кем таңбаларын пайдалана отырып, есептер шығаруды ұқтыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

2+ 7= ..... 3+ ...... =10 10- ..... =8

9- ..... =3 1+ .... =9 2+ .... = 8



Д [pic] [pic] әптермен жұмыс:

Алма — 5 9ж 9-5=4 (а)

Алмурт - ? Жауабы: 4 алмурт

[pic] [pic]

Алма — ? 9ж 9-4=5 (а)

Алмурт - 4 Жауабы: 5 алма

[pic] [pic]

Алма — 5 ?ж 4+5=9 (ж)

Алмурт - 4 Жауабы: 9 жеміс


Өздік жұмысы:


10-7=3 8-5=3 5+2=7 9-4=5

5+5=10 6-4=2 3+4=7 7-6=1




Қорытынды:

№3 фигураларды қандай топтарға бөлуге болады?

№4 Кесінділерді өлше және олардың қосындысына және айырмасына тең кесінділерді сыз











Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы:9 санын қосу және азайту.

Сабақтың мақсаты: 9 санын қосу және азайтуды үйрету

Сабақтың міндеті:

  • 9 санын қосу және азайту және кері есептерді шығару тәсілдерімен таныстыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

9-3=6 2+7=9 5-3=2

4+5=9 8-7=1 6+4=10

7-2=5 8+2=10 10-9=1

6+3=9 8-3=5 9-5=4

Жанарда 5 банан бар еді. Ол досына 2 бананын берді. Жанарда неше банан қалды?


Кері есеп құрастырады


Жаңа тақырып:


1+9=10 10-9=1 9+1=10

Дәптермен жұмыс:


6+4=10 10-6=4 10-7=3 4+5=9

7-4=3 7+3=10 8-5=3 7+2=9

2+6=8 8-5=3 3+4=7 7-5=2

Ө [pic] здік жұмысы:

[pic]

А- 7 7-3=4 (к)

К-:?, 3-еуі кем Жауабы: 7 қарақу


Қорытынды:

[pic] +5


+4



Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: 10 санынан азайту

Сабақтың мақсаты: 10 санынан азайту тәсілдерімен таныстыру

Сабақтың міндеті:

  • 10 санынан азайту тәсілдеріне арналған тапсырмаларды орындауға жаттықтыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау


Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:


Жауабы 10, 9, 8, 7 болатын мысалдарды кім тез құрастырады


Жаңа тақырып:


Д [pic] әптермен жұмыс:

[pic] [pic]

Қ [pic] ызыл - 3г 10г 10-3=7(г)

Ақ - ?г Жауабы: 7 гүл


Өздік жұмысы:


0+5=5+0 10-5<10-3 7-5<5+0

10-0>10-1 9-8>9-9 8-8<5-1



Қорытынды:


10 мысал азайтуға және қосуға жаз







Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау

Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу

Сабақтың міндеті:

  • Мысалдарды тез есептеуге салыстыруға, кері есептер шығаруды ұқтыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Ө [pic] [pic] ткенді пысықтау:

[pic] [pic]


[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]




Дәптермен жұмыс:


5+4=9 6-3=3 8+2=10

9-5=4 4+3=7 2+4=7


О [pic] қулықпен жұмыс:

[pic] [pic] [pic]

Болғаны - 6б ?б 6+3=9(б) Кетті — 2б 8б 8-2=6(б)

Келді - 3б Жауабы: 9 бала Қалды- ? Б Жауабы: : 6 бала


Өздік жұмысы:


7+0=7-0 5-5<5-2

6+0<6+2 4+4>4+0

3+2> 3+0 8+0>8-8


Қорытынды:

Анар 9 кәмпит алды. Оның 5-еуін Зереге берді. Анарда қанша кәмпит қалды?

Есептің қысқаша шартын жазып, оған кері есеп құрастыр










Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Өздік жұмысы

Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу

Сабақтың міндеті:

  • Мысалдарды тез есептеуге салыстыруға, кері есептер шығаруды ұқтыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


8+2=10 7-7=0 9-6=3

9-3=6 6-4=2 10-4=6

4+6=10 1+9=10 3+6=9

5-0=5 4+4=8 0+8=8

1 [pic] 0-7=3 8+0=8 2+6=8

Мысалды шығар

7+3=10 9-9=0 8-6=2

8-2=6 9-7=2 9-4=5

10-6=4 2+8=10 2+7=9

3+6=9 7+0=7 3+5=8

6-0=6 3+3=6 0+9=9

Е [pic] сеп

Д-8б 8-3-5 (б)

Ә- ? , 3б кем Ж: 5 бала

Домбыра,ән үйірмесі

Е [pic] [pic] сеп

Ә- 7б 7+2=9 (б)

Б-?, 2б артык Ж: 9 бала

ән,би үйірмесі

Салыстыр

7<4+5 9-9<9-1

9>6+2 4+6=6+4

6=4+2 7+0=7-0

Салыстыр

6<4+5 7-7<7-1

8>5+2 3+6=6+3

10=8+2 6+0>5+0

Санның құрамын толықтыр

8=2+6 9=7+2

10=-2+8 7=3+4

Санның құрамын толықтыр

10= 2+8 8=5+3

9-2+7 7=4+3

Боя

Cәуле, кесінді, бұрыштарды түсіне қарай боя

Боя

Cәуле, кесінді, бұрыштарды түсіне қарай боя




Қорытынды:


Кері есеп қалай құрастырылады?








Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Әріпті өрнек

Сабақтың мақсаты: Әріпті өрнекті жазу, оқу және шығаруға үйрету

Сабақтың міндеті:

  • Әріпті өрнекті жазу, оқу және шығаруға машықтандыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау


Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

8 саны шығу үшін 4-ке қандай санды қостық?

1 саны шығу үшін 6-дан қандай санды кеміттік

а+1 мен 2+1 орнектер3н34 айырмашылыгы кандай?


Жаңа тақырып:

[pic] [pic] [pic] [pic]

[pic] +5 - 5 9 - 2+

Дәптермен жұмыс:

[pic] [pic]

К [pic] [pic] - 6 с 6+3=9 (с)

Е — 3 с ? к Жауабы: 9 сөре


Өздік жұмысы:

3=1=4 5+2=7 3-3=0 4+2=6

10-7=3 9-6=3 9-7=2 8-6=2


Қорытынды:

Әріпті өрнек деген не?






Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Әріпті өрнек

Сабақтың мақсаты: Әріпті өрнекті мәнін қою арқылы шығаруға үйрету

Сабақтың міндеті:

  • Әріпті өрнекті мәнін қойып шығаруға машықтандыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау


Сабақ барысы:


Ұйымдастыру кезеңі


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

8+2=10 7-7=0 9-6=3

9-3=6 6-4=2 10-4=6

4+6=10 1+9=10 3+6=9

5-0=5 4+4=8 0+8=8

10-7=3 8+0=8 2+6=8


Жаңа тақырып:

в=5,4,3 в+3

5 [pic] +3=8 4+3=7 3+3=6

Дәптермен жұмыс:

[pic] [pic] [pic] [pic]

Б [pic] -7 б 7-3=4 (б)

Б-?, 3б< Ж: 4 балык



Өздік жұмысы:

Қорытынды:


[pic]

А-4а ?а 4+6=10

С-6 а Жауабы:10 балык


5+3 8-5

    1. 5+4



Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Фигуралардың қиылысуы

Сабақтың мақсаты: Қиылысатын және қилыспайтын фигуралармен таныстыру

Сабақтың міндеті:

  • Қиылысатын және қилыспайтын фигураларды анықтауға машықтандыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау


Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:


в=5,4,3 в+5

5+5=10 4+5=9 3+5=8

[pic]

Жаңа тақырып:

[pic]


Фигуралардың қиылысу нүктесімен таныстыру



Дәптермен жұмыс:

[pic] [pic]

С-7 (к) 9-7=2(К)

К-? к 9к Ж: 2 көйлек қалды

Өздік жұмысы:


5см+2см = 7см 4+6 = 6+4

4см+3см < 9см 7-2 < 9-3

8см-5см > 2см 5+3 < 5+4


Қорытынды:


№3 мысалдағы фигуралар қиылысуы мүмкін бе? Сұрағына жауап беріп, дәлелдейді


Мен бі сан ойладым. Одан 8-ді кеміткенде , 1 шықты. Мен қандай сан ойладым.

Осындай тапсырмалар ойластыр.







Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Әріпті өрнектерді салыстыру

Сабақтың мақсаты: Есептемей өрнектерді салыстыруға үйрету

Сабақтың міндеті:

  • Қосу және азайту амалдары компоненттеріне таладу негізінде салыстыруға дағдыландыру

  • Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

  • Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау


Сабақ барысы:

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.

Өткенді пысықтау:

6+4=10 7+2=9 9+1=10

5+4=9 4+3=7 9-2=7

Жаңа тақырып:

Дәптермен жұмыс:

а

b>b-3 5-c<10-c a-1>a-2


Өздік жұмысы:

4+3<5+4 7+3>7-3 8-4<8-1

a+3<5+a d+3.d-1 7-c.3-c


Қорытынды:

2+8=10 5+1=6 8+1=9 6+1=7

10-4=6 7-2=5 10-6=4 8-3=5

9+1=10 9-8=1 2+8=10 8-7=1


Логикалық тапсырмалар орындату.





Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау

Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу

Сабақтың міндеті:

Мысалдарды тез есептеуге салыстыруға, кері есептер шығаруды ұқтыру

Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Ө [pic] [pic] ткенді пысықтау:

[pic] [pic]


[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]




Дәптермен жұмыс:

а+5 мұндағы а=4,5,0 в-3 в=9,7,10

4+5=9 5+5=10 0+5=5 9-3=6 7-3=4 10-3=7


2+ ..... =3 10 - ..... = 2 1+..... =6

3+ ..... =10 9 - ..... =3 2 +..... = 8


О [pic] қулықпен жұмыс:

[pic] [pic] [pic]

Алма — 5а 5+4=9 (а) К-2 о 2+8=10 (о)

Алмурт — 4а ? а Ж: 9 ағаш Ж- 8о ?о Ж: 10 орындык


Өздік жұмысы:


4+b<5+b 7+c>7-c 8-x<8+x

y-2b-5



Қорытынды:

[pic]

[pic]

Кетті — 4м 7м 7-4=3 (м)

Қалды -?м Ж: 3 машина


Толқын Айгүлден үлкен, ал Айгүл Сәниядан кіші емес.Кім ең үлкені? Кім ең кішісі?Үлкені Айгүл, кішісі Сәния.



Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты: Айырмалық салыстыруға берілген есептермен таныстыру

Сабақтың міндеті:

Неше артық, кем, арзан, қымбат, үлкен кіші салыстыруын пайдаланып есептер шығара білуге машықтандыру

Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:


Әріпті өрнек деген не?

Азайту амалының компоненттерін ата

Қосу амалыныкі ше?

Есептің несі болады?

Жаңа тақырып:

Не артық? Не кем? Нешеуі артық? Нешеуі кем? Сұрағына жауап алу үшін суретпен жұмыс жүргіземін.


Д [pic] әптермен жұмыс:

Қ [pic] ауын -6 ? > 6-5=1

Асқабақ -5 Ж: 1 қауын артык

[pic]

Қ [pic] ауын -6 6-5=1

Асқабақ -5 ? < Ж: 1 асқабақ кем


Оқулықпен жұмыс:

[pic]

А [pic] йжан — 5 ж ? ж кем 8-5=3 ж

Жанар — 8 ж Ж: 3 жас кем

Ө [pic] [pic] здік жұмысы:


Аян — 7ж 7+2=9 (ж)

Саян - ? 2 жас улкен Ж: 9 жаста



Қорытынды:


Салыстыруға байланысты есептерді қалай шығарады?




Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты: Айырмалық салыстыруға берілген есептермен таныстыру

Сабақтың міндеті:

Неше артық, кем, арзан, қымбат, үлкен кіші салыстыруын пайдаланып есептер шығара білуге машықтандыру

Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:


Әріпті өрнек деген не?

Азайту амалының компоненттерін ата

Қосу амалыныкі ше?

Есептің несі болады?

Жаңа тақырып:

Не артық? Не кем? Нешеуі артық? Нешеуі кем? Сұрағына жауап алу үшін суретпен жұмыс жүргіземін.

[pic]

Дәптермен жұмыс:

Т [pic] аңқурай -8 ? > 8-5=3

Кулпынай -5 Ж:3 таңқурай артык


Оқулықпен жұмыс:

[pic]

А [pic] лма- 8 ж ? ж үлкен 8-5=3 ж

Інісі - 5 ж Ж: 3 жас үлкен


Өздік жұмысы:

Кесінділердің ұзындықтарын өлше.Қызыл кесінді көк кесіндіден неше сантиметр қысқа?


10-5<3+7 9-5 < 4+2

10-3< 8-0 6+2=8+0



Берілген заттардың ішінде артық затты тап. [pic]

[pic] [pic] [pic] [pic]



Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Кері есептер

Сабақтың мақсаты: Кері есептердің жаңа түрлерімен таныстыру, кері есептер құра білуге үйрету

Сабақтың міндеті:

Кері есептердің жаңа түрлерімен таныстыру, кері есептер құра білуге дағдыландыру

Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру кезеңі


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:


Есепті шығару үшіе не істеу керек?

Оларды дұрыс шығару үшін сұрақты қалай анықтау керек?


Жаңа тақырып:


Кері есеппен таныстыру:

[pic]

Көк — 5 ш 5+3=8 (ш)

Қызыл - ? 3-еуі артық Ж: кызыл шар 8

[pic]

Көк — ? 3-еуі кем 8-3=5 (ш)

Қызыл - 8 ш Ж: 5 көк шар

[pic]

К [pic] өк — 5ш ? артык,кем 8-5=3 (ш)

Қызыл - 8 ш Ж: 3 шар артық және кем


Бұлар кері есептер



Дәптермен жұмыс:

a < a+9 c+0<3+c

b > b-3 9-c <10-c


3 Қандай фигуралар қиылысады?


№4 Берілген кесінділерден 3 см артық кесінді сыз.

---------------------- ------------------------------


--------------------------------------



Оқулықпен жұмыс:


3см+2см=5см 4см+3см=7см 5см _3см =8см

Кесінді сыз

Өздік жұмысы:


Дәптердегі есептерді пайдаланып, өздігінен кері есептер құрастырады


Қорытынды:

Кері есеп қалай құрастырамыз?









Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептерді салыстыру

Сабақтың мақсаты: Есептерді салыстыра білуге үйрету

Сабақтың міндеті:

Есеп шығаруда сызбаны қолданудың мүмкіндігін көрсету, кері есептер құра білуге дағдыландыру

Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:


5+3=8 10-5=5 7+2=9

9-4=5 10-7=3 3+6=9

1+3>4-3 7+2<6+4 8-4= 7-3


Ж [pic] аңа тақырып:

[pic]

Т-4д 4+6-10 (д)

Ж-6д ?д Ж: 10 дәптер


[pic] [pic]

Т-4д ? < 6-4=2(д)

Ж-6д ? > Ж: 2 дәптер

Дәптермен жұмыс:

Тура теңдік және теңсіздік құрастыр.


5+3=8 7-2=5

1+4=5 9-1=8

Оқулықпен жұмыс:


7cм-4см=3см 5см-4см=1см

6см+2см=8см 5см-2см=3см

Өздік жұмысы:


Дәптердегі есептерді пайдаланып, өздігінен кері есептер құрастырады


Шығармашылық тапсырма.Үшбұрыштарды пайдаланып тағы не құрастыруға болады?


[pic] [pic]


Бағалау.








Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептерді салыстыру

Сабақтың мақсаты: Есептерді салыстыра білуге үйрету

Сабақтың міндеті:

Есеп шығаруда сызбаны қолданудың мүмкіндігін көрсету, кері есептер құра білуге дағдыландыру

Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

Қатесін тап:

3+2=5 2+4=6 7-1=6

7-3=4 4+3=7 10-6=4

5+4=10 7-2=4 5+4=9

3+6=8 8-6=2 7+3=9

8-7=1 4 +3=8 4+6=9

7-2=4 9-4=5 8-4=2

10-5=5 10-6=4 9-7=2



Дәптермен жұмыс:

[pic] [pic]

Қыз — 6 6+2=8

Ұл - 2 ? Ж: барлығы 8 қыз


[pic] [pic] Қыз -6 6-2=4

Ұл - 2 ? Ж: 4 артық қыз келді

О [pic] қулықпен жұмыс:


5+ 5=10 0+8=8 2+4=6 4+3=7

7+2=9 5+4=9 9+1 =10 6+3=9


Өздік жұмысы:


Дәптердегі есептерді пайдаланып, өздігінен кері есептер құрастырады


Қорытынды:


5>3 3>5 2<1 2>1

3+2 >2+1 1+2<2+3 3+1=2+2




Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептерді салыстыру

Сабақтың мақсаты: Есептерді салыстыра білуге үйрету

Сабақтың міндеті:

Есеп шығаруда сызбаны қолданудың мүмкіндігін көрсету, кері есептер құра білуге дағдыландыру

Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:

10-5=5 10-6=4 10-7=3

9-7-2 9-1=8 9-4=5

8-0=8 8-2=6 8-5=3



Д [pic] [pic] әптермен жұмыс:

А- 5пен 8 в 10в 10-2=8 (в)

Калды-?в Жауабы: 8 вагон калды



[pic] [pic]

А-2в 10-2=8 (в)

К-?в 10в Ж: 2 вагон

Оқулықпен жұмыс:

[pic] [pic]

Торда-3 т ? т 3+2=5 (т)

Келді-2т Ж: 5 тоты

[pic] [pic]

Торда-3 т 5 т 5-3=2(т)

Кетті-?т Ж: 2 тоты



Өздік жұмысы:


8-4<10-5 5+4>8-2 2+4=3+3

10-4=9-3 4+1=3+2 7-3=2+2

6+3> 7-1 8-3<6+2 7-2>7-6


Қорытынды:


5 пен 3- тің қосындысы

8 бен 4-тің айырмасы




Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Есептерді шығару

Сабақтың мақсаты: Есептерді шығара білуге үйрету

Сабақтың міндеті:

Есеп шығаруда сызбаны қолданудың мүмкіндігін көрсету, кері есептер құра білуге дағдыландыру

Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


Өткенді пысықтау:


3 пен 6, 3 пен 5, 7 мен 3сандарының қосындысын тап;

10 мен 9, 10 мен 6, 10 мен 2 сандарының айырмасын тап;

3 санын 6-га арттыр,

7 санын 2-ге кемит



Дәптермен жұмыс:


9-5=4 7-2=5 6+3=9

10-2=8 10-5=5 7-4=3

1+8=9 2+8=10 9-8=1

Оқулықпен жұмыс:

[pic] [pic]

Ж-? а 10 а 10-3=7 (а)

Қалды -3а Ж: 7 автобус жонделді

[pic] [pic]

Ж-? а 10 а 10-7=3 (а)

Орын -7 Ж: 3 автобус жонделмеді



Ө [pic] здік жұмысы:

[pic]

А-5 ? а 5+3=8 (а)

Ш-3 м Ж: 8 автобус бар


Қорытынды:

Оқушылардың қайсысы аз қате жіберді?

Талғат-3

Мұрат-2

Тоғжан-4



Майгүлде ,Айнұрда және Ләйләда компьютер,секіртпе,доп бар.Майгүлде доп та,секіртпе де емес.Ал Айнұрда доп жоқ.Кімде не бар?

[pic] [pic]
[pic]

Бағалау.






Күні:

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы

Сабақтың мақсаты:Өткен материалды пысықтауға арналған жаттығу жұмыстарын жүргізу

Сабақтың міндеті:

Мысалдарды тез есептеуге салыстыруға, кері есептер шығаруды ұқтыру

Есептер шығара алу дағдыларын дамыту

Логикалық ой өрісін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру;

Көрнекті құралдар: суреттер

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс -тәсілдері: түсіндірме, талдау

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.


5+3=8 9-5=4 5+4=9

8-7=1 5+5=10 10-5=5

8-5=3 5+2=7

Мысалды шығар

3+4=7 8-4=4 8+2=10

6+4=10 7-2=5 3+7=10

9-4=5 3+6=9

Үйректің 6 балапаны бар, ал тауықтың одан

[pic] 3-еуі артық. Тауықтың неше балапаны бар?

[pic]

Ү-6б 6+3=9 (б)

Т - 3 -еуі артық Ж: 9 балапан

Т [pic] [pic] ауықтың 9 балапаны бар, ал үйректің одан 3 балапаны кем. Үйректің неше балапны бар?

Т-9б 9-3=6 (б)

Ү -3 б кем Ж: 6 балапан

Салыстыр:

8-2=6 4-2<4

7-4>2 6-2<5


Салыстыр:

5+4>8 0+4>0

6+4>9 4+4=8

Кесінді сыз. Одан 2 см кем кесінді сыз

Кесінді сыз. Одан 4 см артық кем кесінді сыз


Қорытынды:

Кері есеп қалай құрастырылады?