ШҚО, Семей қаласы
«№18 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
Бастауыш сынып мұғалімі: Еспаева Гаухар Амангелдіқызы
Сабақтың тақырыбы: Әріпті өрнектерді салыстыру
Сабақтың мақсаты: Әріпті өрнектерді салыстыру туралы түсінік беру
Сабақтың міндеттері:
1.Есептемей өрнектерді салыстыруға үйрету.Қосу және азайту амалдары компоненттерін еске түсіру.
2. Оқушылардың логикалық ойлау, еске сақтау қабілеттерін дамыту. Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
3. Ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, ізденіс, ойын, әңгімелеу,
Көрнекілік: «Мақта қыз бен мысық» - ертегісі кейіпкерлері, қосу және азайту компоненттері жазылған плакаттар, тақырыпқа байланысты алу.
Сабақтың барысы:
I. Сабақтың жоспары:
-Балалар біз «Мақта қыз бен мысық» ертегісімен әліппе кезеңінде таныстық. Енді сол ертегі кейіпкерлері бүгін біздің сабаққа қонаққа келіпті. Біз Мақта қыздың қатығын тауып беруге көмектесуіміз керек. Ол үшін біз әртүрлі тапсырмаларды орындаймыз. Сол тапсырмаларды орындау арқылы біз мақта қыз бен мысыққа көмектесе аламыз. Барлығымыз көмектесуге әзірміз бе?
7 - өткел - кейіпкерлердің тапсырмалары
1. сиыр
2. ағаш
3. қыздар
4. дүкенші
5. тауық
6. тышқан
7. Мақта қыз
-Сонымен қатар балалар сендер әр тапсырманы орындау арқылы өздеріңе тиын жинайсыңдар. Ал жинаған тиындар санына қарай өздерің қалаған кәмпитті сатып алуларыңа болады. Және жинаған тиындарың сендердің бүгінгі сабақта алған бағаларыңды білдіреді.
4 тиын жинасаң – «5»
3 тиын жинасаң – «4»
2 тиын жинасаң – «3»
1. Ұйымдастыру кезеңі:
(Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту)
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Барлық жанды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
2. Үй тапсырмасын тексеру
Сабағымызда 7 өткелден өтеміз. Мысықтың қатықты табуға көмектесейік. Мысықпен бірге тапсырмалар орындаймыз. (ертегі кейіпкерлерінің суреттерін тақтаға ілу)
1. СИЫРДЫҢ ТАПСЫРМАСЫ:
Қосу және азайту амалдары компоненттерін еске түсіру.
II. АҒАШТЫҢ ТАПСЫРМАСЫ ( сиыр тағы не сұрайды? – жапырақ)
«Ақ сүйек» ойыны. Тақтаға бір-бірден оқушылар шығып тапсырманы орындайды
- III. ҚЫЗДАРДЫҢ ТАПСЫРМАСЫ (ОҚУЛЫҚПЕН ЖҰМЫС)
Тақтаға 3 оқушыны шығарып тапсырманы орындату
№2
a*а+3 c+3*3+c c+1*c+2
b*b-3 5-c*10-c a-1*a-2
IV. ДҮКЕНШІНІҢ ТАПСЫРМАСЫ
СЕРГІТУ СӘТІ
- Мысық шаршады, ендеше мысықты сергітейік. Мысық сергіп алып, тауықты іздеп, жолға шығады. Алдынан тауық та шығады
V. ТАУЫҚТЫҢ ТАПСЫРМАСЫ.
Өзіндік жұмыс
№4
2+8 5+1 8+1 6+1
10-4 7-2 10-6 8-3
9+1 9-8 2+8 8-7
-Алғашқы орындап болған 5 балаға тиын беру
VII. БЕКІТУ. ТЫШҚАННЫҢ ТАПСЫРМАСЫ
- Балалар, мысық тапсырманы орындап болды. Енді дәнді ала отырып, кері санап жүреді
9 8 7 6 5 4 3 2 1 0
Сонымен ол Мақта қыз келгенде, оның да тапсырмасы бар болып шықты.
Риза болған Мақта қыз балаларға әріпті өрнекпен санды өрнекті қалай түсінгенімізді тексеру үшін тапсырма берді. Екі себетке әріпті және санды өрнектерді бөліп салу.
-Баллар Мақта қыз бен мысық сендерге қатты риза болды, себебі сендер оларға көп көмек көрсеттіңдер. Олар сендерге көп рахметін айтты.
VIІI. ҚОРЫТЫНДЫЛАУ:
Үйге тапсырма 147-бет, №3
IХ. МАРАПАТТАУ. Енді балалардың жинаған тиын саны бойынша бағалары қойылып, балардың жинаған тиындарына байланысты тәтті сатып алуына рұқсат