сабақ
Күні: сыныбы Пән атауы: Математика
Сабақтың тақырыбы: Сандардың нумерациясы
Сабақтың мақсаты: үштаңбалы сандардың құрылылу тәсілдерін қорытындылау; оларды салыстыру; алдыңғы, келесі түсініктерін пайдалана отырып, натурал сандар қатарындағы сандарды табу дағдыларын жетілдіру.
Пәндік нәтиже: оқушылар қайталайды, жинақтайды және 1000- ға дейінгі сандарды нөмірлеуге байланысты білім мен біліктеріндегі жеке қиындықтарды анықтайды және оларды түзетеді.
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, талдау-жинақтау, пікір –талас.
Көрнекілігі: Кестелер, карточкалар, плакаттар және т.б.
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
2. Ойға шақыру. (Психологиялық даярлық жүргізу).
ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау
«Санда қанша бірлік (ондық, жүздік) бар?» ойын – жаттығуы.
«Қандай зат қалдырылып кеткен?» ойын – жаттығуы.
ІІІ. Жаңа сабақ: Сабақтың тақырыбы: Сандардың нумерациясы
Жасырын сандарды ата.
Жауабы: 1) 689, 690, 691. 2) 99, 100, 101. 3) 408, 409, 410. 4) 666, 667, 668. № 1. а) Сандарды ата.Оларды кему ретімен жаз.
Жауабы: 970, 596, 500, 489, 209, 43 ә) Жазылған сандарда барлығы қанша ондық, жүздік, бірлік бар екенін табу.
2. Салыстыр. 699 – 90 < 699 - 9 808 – 8 > 808 - 80
400 + 80 > 400 + 8 550 + 50 > 550 + 5
998 – 900 < 998 – 90 665 – 60 – 5 = 665 – 65
№ 3. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.Еске түсіру:
1 м = 10 дм = 100 см 1дм = 10 см = 100 мм 1 км = 1000 м
1 см = 10 мм
900 см = 9 м895 см= 8 м 9 дм 5 см 10 м = 100 дм
400 см = 4 м 502 см = 5 м 0 дм 2 см 10 м = 1000 см
300 см = 3 м 660 см = 6 м 6 см 0 см 2 м 5 дм 7 см = 257 см
№ 4. Есептерді шығар.
а) 12∙4= 48 (б.) - 4 дәрігер қабылдады.
11∙ 2= 22(б.) - 2 дәрігер қабылдады.
48+22=70 (б.) немесе 12∙4+11∙2= 70- барлығы.
ә) Марат – 45 кг
Қайрат – ? 3 есе жеңіл ? кг ауыр
45:3 = 15 кг Қайрат
45-15= 30 кг ауыр
Жауабы: Марат 30 кг ауыр.
ІV. Сергіту сәті: Тербеледі ағаштар, Кіп –кішкентай ағаштар Алдымнан жел еседі. Үп –үлкен боп өседі.
V. Сабақты бекіту:
№ 6. Кесте бойынша өрнектер құрастыру және жазу, олардың мәнін тап.
а) 150∙3+250=700 880:4+11∙2=242 320+300:20=335
4∙12+210= 258 299+900-680=519
ә) 800-600:5 =680 445+355-55∙3=635 560-405:5=479
45∙4-44:4=169 1000- 230∙3=310
№7. Жазбаша есепте.
136∙4=544 504:3=168 445+58=503
108∙4=432 108:3= 36 680-497=183
432∙2=864 508:2= 254 1000-659=341
№8. Логикалық есеп
Жауабы: 3 көк және 1 қызыл, 2 көк және 2 қызыл, 1 көк және 3 қызыл, 4 қызыл.
VII. Үй жұмысы:№ 6 есеп 5 бет
VIII. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды топпен мадақтап,
жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.