М.Мақатаев Үш бақытым 3-сынып , әдебиеттік оқу, қысқа мерзімді жоспар

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


3 «А» сынып

3 – апта

4 – күн

3 – сабақ

Сабақтың тақырыбы

Мұқағали Мақатаев «Үш бақытым»

Сабақтың мақсаты:

«Үш бақытым» өлеңімен таныстыру.Оқушыларды Мұағали Мақатаев өмірімен таныстру;Оқушыларды туған жерін, елін қорғай білуге баулу.Патриоттық сезімдерін ояту және ой белсенділігін арттыру.

Табыс критерийлері:

 

Өлең идеясын талдап, мазмұнын ашуға мүмкіндік беру.Оқушының жеке қабілеті мен белсенділігіне сүйене, өлеңдегі түйінді ойды ашуға жағдай жасау. Сөйлеу дағдыларын дамыту.

Топта жұмыс барысында өз іс-әрекеттерін ұйымдастыра алуға тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі:

  • оқушылар өлеңді мәнерлеп оқуға жаттығады

  • өлеңнің негізгі идеясын ашады

  • Өлеңдегі үш бақытты салыстырып, айырмашылығын ажыратады

  • Өз ойын білдіреді

  • Жұппен, топпен бірлесіп жұмыс жасауға қалыптаса бастайды.

  • Ортақ шешім қабылдап, талқылауды үйренеді.


Дерек көздер:

Әдебиеттік оқу 3 -сынып, «Бастауыш мектеп әдістемелік журналы»,

ғаламтор

Көрнекіліктер:

Бағалау парағы, жапырақтар, балық кестесі, қима қағаздар, АКТ, слайд, видео

Қолданылған әдәс-тәсілдер:

Топтастыру,ой қозғау, «Даналық ағашы», «Фишбоун» әдісі, Инсерт түртіп алу , «Ортадағы қаламсап» , «Синквейн» әдісі,



Сабақ кезеңдері

Мұғаліснің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру. 5минут


Психологиялық дайындық.

Адамның күлкісі-ең ғажайып құбылыстардың бірі.Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады.Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады.Бүгінгі күніміз жақсы өту үшін бір- бірімізге күміс күлкі сыйлайық

«Күзгі жапырақтар»

Жапырақтарды үзіп алып , жазылған тілектерді оқиды. Жапырақ түстеріне байланысты топқа бөлінеді.

1топ Сары жапырақтар.

2топ Қызыл жапырақтар

3топ Жасыл жапырақтар

1.Топ басшысын сайлау.

2.Бағалау парағын топ басшысы алады


1.Слайд ашу.

2.Әуен қосу

3.Топқа бөлу

4.Бағалау парағын беру





Шеңбер жасайды. Бір-біріне қарап жымияды .Ақырын ойнаған әуен барысында жапырақтарды алады.

Жапырақтағы 1,2,3 деген сандар бойынша топқа бөлініп отырады.

Топ басшысын сайлайды. Бағалау парағын топ басшысы толтырады.



Қызығушылықты ояту

5минут

Үй тапсырмасын тексеру

1)«Ортадағы қаламсап» әдісі

1-топ.Ақын тәуелсіз елдің балалары қандай болу керек дейді?

2-топ-Өлеңдегі жақсы-жаман әдеттерді ата

3-топ «Халықтың кемеліне келіп өркендеуі үшін ең алдымен азаттық пен білім керек» -деген Шоқан Уәлихановтың сөздерін түсіндіріп көр

2)Өлеңді мәнерлеп оқу





Мұғалім дайын сұрақтарды таратып береді.



1.Оқушылар қаламсаппен бірге тасталған сұрақты алып, жауап беруге дайындалады.


2.Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқып береді.

ІІ.Мағынаны тану

25 минут


Жаңа сабақ.

1) «Кім көп біледі?»

Ақын-жазушылардың портреттерін көрсету , кім екенін табу

Ой қозғау

2)Бақыт деген не өзі?

Өлеңінін тыңдату

1)Қысқаша дерек (Мұқағали Мақатаев слайд)

3) Мұқағалидың даналық ағашын толтыру

[pic]

4).Үш бақытым өлеңін мәнерлеп оқу Түртіп алу стратегиясын пайдалану

5) өлеңнің мағынасын ашу үшін

Постер қорғату

1-топ Халық

2-топ Тіл

3-топ Отан

6)»Балық қаңқасы» әдісі арқылы өлеңнің құрылымын талдау [pic]



Слайдтан портреттерді көрсету




1Бақыт деген не? аудио қосу

2.Слайд көрсету.

3.Өлеңді мәнерлеп оқимын





4.Түртіп алу стратегиясын ұйымдастыру. Кестені тарату.







Суретті таратып беремін.











Оқушылар « Бақыт» деген не екеніне тоқталады.

Бақыт жайлы түсініктерін ортаға салады.

Даналық ағашына Мұқағали жайлы деректерді толтырады.





Түртіп алу стратегиясы бойынша жұмыс істейді.

Постер қорғайды.







Оқушылар өлеңнің құрылымын талдап, кестеге толтырады.







Сергіту сәті «Мен қазақпын!»



ІІІ.Ой толғаныс

10минут

1.Бес жолды өлең

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Төрт сөзден сөйлем

5.Бір синоним


2.Бағалау

3.Үйге тапсырма

Эссе жазып келу

1-топ Халық

2-топ Тіл

3-топ Отан


4 Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі

Өте жақсы түсіндім

Жақсы түсіндім

Түсіндім

Аздап түсіндім

Түсінбедім



Бес жолды өлең туралы түсінік беремін.






Бағалауды

ұйымдастыру.

Үйге тапсырма беремін.




Жетістік баспалдағын ілемін

1.Оқушылар өлең жазады, жазғандарын оқиды.






2.Бағалу кестесі бойынша топ басшылары жалпы ұпай санын шығарады, бағалайды.

3.Күнделіктеріне үй тапсырмаларын жазады.

4.Өз әсерлерін, жеткен жетістіктерін көрсетеді, айтады.