Ана тілі пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Ашық сабақ
Барлық оқушылар саны: 13 Қатысқан:13
Сабақ тақырыбы
Әбу Сәрсенбаев «Халыққа жеткіз күйімді ».
Сілтеме
Күнтізбелік жоспар. Оқу жоспары. Оқулық
Мақсаты
1.Әңгіменің мазмұнын ұғып, идеясын анықтайды. Автор туралы білімдерін кеңейтеді. 2.Оқу,ой дағдыларын жетілдіру, сөздік қорлары дамыту. 3.Еңбек етуге баулу, ұлттық өнерімізді сүю.
Оқыту нәтижесі
Мәтіннен қорытынды шығарып, негізгі ойды анықтады.
Әбу Сәрсенбаев туралы білімдерін кеңейтті. Сөздік қоры көбейді.
Құрманғазы және Динадай өнерге деген құштарлықтары артты.
Көрнекілік
Интерактивті тақта, слайд, маркер, флипчарт, мақал-мәтелдер, бағалау парағы, түрлі-түсті жетондар, ББҮ кестесі.
Сабақ барысы
Әдіс-тәсілдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс -әрекеті
1.Ұйымдастыру кезеңі
Топтарға бөлу.
Психологиялық дайындық. «Алақан» жаттығуы.
Оқыту мен оқудың жаңа тәсілдері. Көшбасшы.
Оқушылармен амандасу. Мақал-мәтел арқылы топқа бөлу. Көршілеріне бұрылып,алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.Әр оқушымен жаттығуды орындайды. Бағалау парағын оқушыларға тарату.
Өнер, білім, Отан туралы мақал-мәтелдер арқылы топқа бөлу. Топта топ басшысын сайлайды. Бағалау парағын толтырады.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
ЖИГСО. Сұрақ - жауап.
А.деңгейі. «Сәкен аға» әңгімесі кім жайында? Мәтіннен Сәкеннің анасының сөзін тауып оқы.
В.деңгейі. Сәкенге мінездеме беріп көр.
С.деңгейі. Мәтінді бірнеше бөлікке бөліп, әр бөлікке ат қой.
Топ басшысы бағалайды.
3.Жаңа сабақ.
Қызығушылығын арттыру. «Ойлан тап!» жұмбақ жасыру
АКТ.
Сұрақ-жауап
Ой қозғау
Қабілетті оқушы. (Алдына ала тапсырма, ізденіс, өз бетімен білім алу).
АКТ. Сергіту сәті:
ЖИГСО
Қарқынды оқыту.
Топтық, зерттеушілік әңгіме «Еркін ойлау».(Мәтінді бөлікке бөлу)
Елші.(стратегиясы)
Көшбасшы
1.Тиіп кетсе ән салған,
Даусына ел тамсанған (Домбыра)
2.Мойнынан ұстаймын,
Ішінен қатықтаймын. (Домбыра)
Бүгінгі біз Құрманғазы Сағырбайұлы қазақтың ұлы күйші-композиторы. Қазақтың аспапты музыка өнерінің классигі.
Дина Нұрпеисова-әйгілі күйші композитор. Құрманғазының шәкірті жайлы айтамыз.
1.Құрманғазы Сағырбайұлы жайында не білесіңдер?
2.Дина Нұрпеисова, қазақтың ұлы күйшісі екенін қайдан білеміз?
3.Көмектесе алатындарын бар ма? (қайта бағыттау сұрағы) Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
Ә.Сәрсенбаев. «Халыққа жеткіз күйімді».
С.Сәрсенбаев кім? Сұрағына жауап іздеу.
Қимыл-қозғалыс би
Оқулықпен жұмыс: мәтінді
оқушылар оқиды.
Мұғалім өздік пен жұмыс жүргізеді.
Атырау– бұл жерде өзеннің аты.
Жас гүлге - жас қыз.
Мұра - кейінгіге аманат ету.
Қазына - асыл мұра, рухани байлық.
Критерии түсіндіру
1.Мәтінді бөліктерге бөлу.
2.Бөліктер бойынша мазмұны.
3.Топтың қатысуы.
4.Көркем тілде сөйлеуі.
5.Жұмыстың ұқыптылығы.
.
Жұмбақтың жауабын шешу арқылы сабақтың тақырыбы не жайында екенін табады.
Оқушылар жауап береді.
Автор туралы қосымша мәліметтер алады.
Интерактивтегі қимылдарды қайталайды.
Мәтінді 3-4 оқушыға оқыту
Оқушылар мәтінді топта бір біріне түсіндіреді.
Дәптерге сөздікті жазады.
Мәтінді бөліктерге бөледі.
Кластер жасайды.
1 топтан. 2топтан. 3топтан .2 оқушыдан басқа топқа барады.Қалған топтағы оқушылар тапсырманы түсіндіреді. Топқа келген 2оқушы топтың тапсырмасын түрлі түсті жетон арқылы бағалайды.
3» - қызыл
«4» - сары
«5» - жасыл
Мадақтау.
Топ басшысы бағалайды.
4.Сабақты бекіту.
АКТ.
«Ой қозғау» стратегиясы
1.Мәтінде не туралы айтылды?
2.Құрманғазы неге налыды,неге қуанды?
3.Құрманғазы Динаға қандай бата берді?
4.Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
5.Мұндай шешімге қалай келдің?
Топ басшы бағасы. Суммативті баға.
5.Қорыту.
Рөлдік ойын.
Суретпен жұмыс жүргізу.
Құрманғазы мен Динаның кездесуін сахналайды.
6.Бағалау
7.Үйге тапсырма.
Деңгейлік тапсырма. Оқушылардың жас ерекшелігін ескеру.
Сын тұрғысынан ойлау
А.деңгейі. 203-205 бет оқу, мазмұндау.
В.деңгейі. мақал-мәтел жинастыру.
С.деңгейі. Сурет бойынша мәтін құрау. Венн диаграммасын салу.
Суммативті баға шығару
8.Рефлексия
ББҮ.
Нені білемін. Нені үйренгім келеді? Нені үйрендім?
Ана тілі пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспарына рефлективтік есеп.
3 «ә» сыныбында ана тілі пәні бойынша күнтізбелік жоспар құру арқылы қысқа мерзімді сабақ жоспары оқу материалына сай құрылды. Сабаққа жоспар құруда, Кембридж университетінің бағдарламасының жеті модулін оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдерді сабақтарыма енгізе отырып, тиімді жолдарын қарастырып оны қолдануды жөн көрдім.
Сабағымның тақырыбы: Әбу Сәрсенбаев «Халыққа жеткіз күйімді ».
Сабақ мақсаты: 1.Әңгіменің мазмұнын ұғып, идеясын анықтайды. Автор туралы білімдерін кеңейтеді. 2.Оқу,ой дағдыларын жетілдіру, сөздік қорлары дамыту. 3.Еңбек етуге баулу, ұлттық өнерімізді сүю.
Оқыту нәтижесі: Мәтіннен қорытынды шығарып, негізгі ойды анықтады. Әбу Сәрсенбаев туралы білімдерін кеңейтті. Сөздік қоры көбейді.
Құрманғазы және Динадай өнерге деген құштарлықтары артты.
Сабағымның ұйымдастыру кезеңін психологиялық дайындықтан бастадым. «Алақан» жаттығуын жасаудан оқушылар бір-бірінің алақандарына тақастырып алақан, жүректерінің жылуын сезінеді. Сабақ бойы бір-біріне жылы лебіз төгіп, жымия қарауларын мұғалім айтты.
Оқушыларды мақал-мәтел арқылы үш топқа бөліп отырғызуға мүмкіндік туғыздым.
Үй тапсырмасын сұрауда сұрақ-жауап, диалог әдісін қолдануды жөн көрдім. Үй жұмысы деңгейлік тапсырма болды. АКТ-қолдану арқылы сұрақтармен жұмыс жүргіздім.
А.деңгейі. «Сәкен аға» әңгімесі кім жайында? Мәтіннен Сәкеннің анасының сөзін тауып оқы.
В.деңгейі. Сәкенге мінездеме беріп көр.
С.деңгейі. Мәтінді бірнеше бөлікке бөліп, әр бөлікке ат қой.
Топта топ басшыларын оқушылар сайлап, бағалау парағына баға қайып отырды.
Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін жаңа сабаққа көшуде «Ойлан тап!» жұмбақ жасырдым.
1.Тиіп кетсе ән салған,
Даусына ел тамсанған (Домбыра)
2.Мойнынан ұстаймын,
Ішінен қатықтаймын. (Домбыра)
Иә, оқушылар бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы: Әбу Сәрсенбаев «Халыққа жеткіз күйімді » деп, сабақтың мақсатымен таныстырдым.
АКТ өз сабағымда қолдануда тиімді болды.Құрманғазы Сағырбайұлы қазақтың ұлы күйші-композиторы. Дина Нұрпейсова - әйгілі күйші композитор екеін айта кете «Ой қозғау» стратегиясын қолдануды ойладым.
1.Құрманғазы Сағырбайұлы жайында не білесіңдер?
2.Дина Нұрпеисова, қазақтың ұлы күйшісі екенін қайдан білеміз?
Бұл жерде қайта бағыттау сұрағын қолдандым.
3.Көмектесе алатындарын бар ма?
Алдына ала тапсырма берілген талантты және дарынды балаларды оқыту . Гүлім Әбу Сәрсенбаев жайында дайындап әкелген слайдын қорғады.
Ә.Сәрсенбаев кім? сұрағына жауап іздеу болды.
Сергіту сәті. Интерактивті тақтадағы көрсетілген қимылдарды оқушылар орындады.
Оқулықпен жұмыс: ЖИГСО әдісі бойынша мәтінмен оқушылар танысты. Оқушылар мәтінді бір-біріне топта түсіндірді. Топ басшылары бағалау парағымен жұмыс жасап отырды. Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеруде дәптерімен жұмыс жүргізілді. «Еркін ойлау» әдісі бойынша мәтінді әр топ бірнеше бөлікке бөліп, мәтінге ат қойды. Критерии құрылды, түсіндіру жұмысы жүргізілді. «Елші» стратегиясына әр топтан екі адам басқа топқа барып, өз тобының тапсырмасын түсіндіріп берді. Топтар бір-бірінің жауабын түрлі - түсті жетондар арқылы бағалады. «3» - қызыл, «4» - сары, «5» - жасыл.
Топтағы жұмыстарды мұғалім мадақтап отырды. Жақсы! Жарайсың! Ақылды!
Диалогтік әдісті қолдануда «Ой қозғау» стратегиясын сабақты бекітуде қолдандым.Топтағы оқушылар өз жауаптарын айтты.
1.Мәтінде не туралы айтылды?
2.Құрманғазы неге налыды,неге қуанды?
3.Құрманғазы Динаға қандай бата берді?
4.Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
5.Мұндай шешімге қалай келдің? Деген сыни сұрақтар қоюға тырыстым.
Сабақты қорытуда: Рөлдік ойын. Құрманғазы мен Динаның кездесуін оқушылар сахналап берді. Сабақта формативті және суммативті бағаланды.
Үйге деңгейлік тапсырмалар берілді.
А.деңгейі. 203-205 бет оқу, мазмұндау.
В.деңгейі. мақал-мәтел жинастыру.
С.деңгейі. Сурет бойынша мәтін құрау. Венн диаграммасын салу.
Рефлексия. Нені білемін. Нені үйренгім келеді? Нені үйрендім?
Сабақта оқушылардың біліктілігі, сенімділігі және өз бетінше әрекет ету қабілеттерін дамыттым. Оқу мен оқытуда жаңа тәсілдерді оқушыларды ынталандыру және дамыту үшін топтық және диалогтық әңгіме күшін қолданып, тіл дамытуда еркін жауап болды. Өзім топтарды бақылап тұрдым, көмек керек болса айтуға тырыстым. Рефлексия жасалды.
Сабаққа бар назарын салып, оқытуды басқару және көшбасшылық көрсетіп, қызығушылықпен қатысқан Д.А.Г.Ә.А. болды. Алдын ала ізденіс тапсырмада Г оқушы өз бетімен орындауға ынталанды. Сыныпта ынтамақтастық достық қарым-қатынас орнығып, оқушыларға сабақ әсерлі қызықты болды. Рөлдік ойын, елші стратегиясын қолдануда қызығушылықтары артта түсті.
Сабақ барысында өз алдыма қойған мақсатыма жеттім. Мұғалім мен оқушы арасындағы психологиялық көркем қатынас ахуал өз деңгейінде болды.