Проектні технології у початковій школі у 3 класі
Вчитель вищої категорії
Полякова І.В.
НВК № 16
м. Мелітополя
Мета: поповнити і систематизувати знання про природу;
навчити учнів проводити опитування, анкетування;
удосконалювати вміння учнів проводити спостережен-
ня, робити висновки;
прищеплювати любов до прекрасного.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Учень розповідає вірш О.С. Пушкіна „Осінь...”
Вчитель: - У вересні місяці ми вирішили з вами працювати над проектом „Пори року”. Три місяці спостережень, пошуків, досліджень пройшли. Ось зараз ми послухаємо захист міні-проектів „Осінь”.
Захист міні-проекту групи синоптиків «Краплинка»
1учень: - Наша група проводила спостереження за температурою в осінні місяці. Свої спостереження ми оформили у календарі погоди. За три місяці:
сонячних днів – 31
похмурих – 46
самий теплий день – 3 вересня
самий холодний день – 22 листопада
перший сніжок випав – 23 листопада
днів з опадами – 32
вітряних днів – 18
тривалість дня – день став коротшим
2 учень: - Ми вважаємо, що осінь була теплою. Із газет і ТВ новин ми дізналися, що погодні умови були сприятливими для засівання озимини. Сподіваємось на добрий врожай хліба. А хліб – всьому голова!
3 учень: - Пропоную гру „Чи знаєте ви умовні позначки?”
( [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] Показуються умовні позначки, а діти відповідають, що це. - ясно; - туман; - сніг…)
Нагородження учнів за кращий календар погоди, за малюнки на тему „Осіння погода”.
Кращий календар погоди: Самойлович Ксенія.
Кращі малюнки: Трало Вероніка, Шарко Євген, Шалімова Вікторія.
1учень: - Ми пропонуємо продовжити роботу над проектом „Пори року. Зима”, спостерігати за температурою повітря та тривалістю дня взимку.
Захист міні-проекту групи спостерігачів за життям рослин «Кульбабки».
1 учень: - Нам було цікаво, як же рослини реагують на зміни погодних умов?
Для своїх спостережень ми взяли дерево – катальпа, яке бачили кожен день із вікна свого класу. Свої спостереження оформили у щоденнику.
2 учень: (показує щоденник та розповідає)
1 - 30 вересня на цьому дереві лист зелений, плід-коробочка зелена.
1 – 25 жовтня – лист жовтіє по краю, плід-коробочка жовтіє.
20 листопада – лист опав, коробочка – темна.
Проводиться інсценування „Бесіда трьох дерев”.
1 дівчина: - Ой, подружки! Яка чудова погода була! Я так квітла! Бджілки так попрацювали! Назбирали багато меду! А кожна добра господиня назбирала квітів, чудовий чай буде узимку!
2 дівчина: - А я розпустила свої коси до самої землі! Добрий господар нарізав гілочок з листячком, зв`язав у віники. Яка ж лазня без віника?
3 дівчина(тремтячи): - Ой, холодно мені, холодно. Боюсь замерзнути.
1 і 2 дівчини до третьої: - А ти, скинь своє листячко і спокійно засинай.
Після цього кожна дівчина задає питання:
Гілки з листям якого дерева зв’язують та використовують у лазнях? (береза)
Квіти якого дерева медоносні, а чай з цих квітів лікувальний ? (липа)
Доповнити речення „Що ти тремтиш як лист? Який лист?
(осиковий )
1 учень : - Зміна погодних умов та пори року впливають на життя рослин. Ми пропонуємо продовжити роботу над проектом „ Пори року. Зима” ; дослідити „Чому на Новий рік ми вбираємо ялинку?” „Як святкують Новий рік в інших країнах?”
4.Захист міні-проекту групи спостерігачів за життям тварин «Ластівки».
1 учень: -Ми дослідили в родинах знання народних прикмет. Дехто мав затруднення , інші назвали по дві прикмети. Більше всіх знають прикмети наші бабусі. Ми узяли кілька прикмет та провели дослідження.
2 учень: - Я спостерігала за горобцями на своєму подвір ї.В сонячну погоду вони весело цвірінькали та літали по вулиці, ловили комах. Перед великим вітром горобці починають метушитися, перелітати з місця на місце, голосно цвірінькати. А зараз моїх друзів –горобців стало більше, вони стали перебиратися ближче до житла людей.
3 учень: - А я спостерігала за своїм котом Васьком. Він у мене дуже жвавий, любить гратися, бігати по вулиці. У хмарну погоду мій Васька більше сидить вдома, а на при кінці листопада мого Ваську не хвилюють навіть його любі горобці-холодно. Він став ледарем , та все більше лежить на вікні. Як каже народна прикмета „Коти лізуть на піч грітися , знай, що ніч буде з заморозками”.
4 учень : - Ми слухали, що зараз багато мишей з полів переселяються до людських осель. У народі кажуть , що це до суворої зими. Подивимось!
Проводиться гра „Вгадай прикмету”:
С·В· Г·Л·С·Н· К·Р·Ч·ТЬ - Д· Х·Л·Д·В.
ПТ·Х· Х·В··ТЬ Г·Л·В· П·Д КР·Л· – Д· Х·Л·Д·В.
Висновок, що зміна погодних умов та пір року впливає на життя тварин. Ми пропонуємо продовжити роботу над проектом „Пори року. Зима”, оформити виставку малюнків та творів учнів „Друзі наші менші”.
5. Захист міні-проекту тими, хто полюбляє поезію «Складалкини».
1 учень: - Нам дуже пощастило. Ми познайомились з хлопчиками та дівчатками 3-А класу, побували у них на уроці. Вони всі разом зі своєю вчителькою ЛЕГОВОЮ З.Ф. на уроках складають вірші. Знайомтесь! Маша Дзюбан! Вона – юна поетеса
( Діти знайомляться з Машею, Марійка читає свої улюблені вірші про природу та школу).
Проводиться конкурс віршів про осінь.
Нагородження дітей:
І місце: Бормотов Влад.
ІІ місце: Болдін Ілля.
ІІІ місце: Трало Вероніка.
Вчитель: - Можливо після знайомства з Машею, конкурсу віршів багатьом з дітей забажається писати вірші особисто. Можливо серед нас з`явиться нове ім`я поета, як колись з`явилось ім`я Івана Олексенка.
Розповідь вчителя про поета-земляка Івана Олексенка. Слухання віршів, присвячених різним порам року, демонстрація його книжок.
Висновок, що зміна пір року впливає і на творчість людей. Ми пропонуємо продовжити роботу над проектом „Пори року. Зима”. Провести свій конкурс „Я – юний поет”.
ІІ. Підведення підсумку захисту проекту „Пори року. Осінь” та складання плану роботи над проектом „Пори року. Зима”.