№ 24 лингвистикалық мектеп-гимназиясының
бастауыш класс мұғалімі
Бисекешева Айгүл Сапарғалиқызы
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: П дыбысы мен әрпі
Мақсаты мен міндеті: Оқушылардың оқу – жазу дағдыларын
жетілдіру.
1.Оқушылардың түсініп оқу және көркем жазу
дағдыларын қалыптастыру.
2. П дыбысы мен әрпін таныту.П әрпі бар буындар
мен сөздерді біріктіріп оқуға төсілдіру
3.Белсенділіктерін дамыту.Ұқыптылыққа
тәрбиелеу.
Сабақта қолданылатын педагогикалық технология:Дамыта оқыту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап
Пән аралық байланыс: дүниетану, математика
Оқыту құралдары: интерактивті тақта, сызбалар,үлестірме
қағаздар.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Бар кітапқа бас болған
Әліппе- ғылым анасы.
Әліппеден басталған
Даналықтың данасы.
2.Жаңа сабақ.Балалар,бүгінгі біздің сабағымызға Қожанасыр қонаққа келіпті және ол құр келмепті қоржынымен келіпті.Қожанасырдың бірнеше тапсырмасы бар егерде тапсырмаларды жақсы орындасаңыздар Қожанасыр қоржынынан сыйлықтар беремін.Ол үшін сабаққа белсеніп қатысайық.
Тапсырма орындаған балаға жұлдызша берем кім коп жұлдызша жинайды?
Олай болса Қожанасырдың
1-тапсырмасы. Ой қозғау
Қожанасырдың сіздерге қояр бірнеше сұрағы бар екен.Кәне, жауап беріп көрейік.
а )Сөз неден құралады?
Сөз дыбыстан құралады. Дыбыстар жазуда әріппен
таңбаланады. Дыбыстарды айтамыз, естейміз. Әріптерді
көреміз,жазамыз.
ә )Дыбыстар нешеге бөлінеді?
ДЫБЫСТАР
ДАУЫСТЫ ДАУЫССЫЗ
Дыбыс кедергіге ұшырамай Дыбыс кедергіге ұшырап
еркін шығады. шығады.
б)Буын дегеніміз не?
2.Жаңа сабақ. Жақсы балалар алған біраз білімдеріңді корсеттіңдер.Ал біз осы білімді қайдан аламыз?
-Кітаптан. Дұрыс айтасыздар білім кітапта .
Кітап –деп айтып көрейік ,сөз соңында қандай дыбыс естіліп тұр.
-П дыбысы.
Бүгінгі танысатын дыбысымыз қандай екен ?
-П деп айтып көрейік,қалай айтылады? Созылмайды қысқа айтылады.Қатаң дауыссыз дыбыс. (тақтаға п әрпін ілу)
Кітап сөзін буынға бөлейік кі-тап 2-буын, 5-дыбыс.
П-дыбысы сөз соңында келіп тұр.
-Бар кітаптың атасы, бар кітаптың басы не?
-Әліппе.
-Дұрыс айтасыздар жаңа өздерің айтқандай
Бар кітапқа бас болған
Әліппе ғылым анасы.
Әліппе деген сөзде п дыбысы бар ма? Нешеу? Кай жерде келіп тұр.
П-дыбысы сөздің ортасында келіп тұр.
Балалар П дыбысы сөздің басында да, ортасында да ,соңында да кездесе береді.
2-тапсырма. Сөз ойла,тез ойла
П дыбысы бар сөздер айтайықшы.
Парта ,піл, пияз,Шолпан,пеш,пішен,әріп т.б ал осы сөздерді жазу үшін,оқу үшін бундарды білуіміз крек.
буындарды оқу.( әр бала бір шардан тақтаға іледі) хормен оқу.
Оқулықпен жұмыс.
(сөздік жұмысы)
Бағандағы сөздерді оқу. (интер. тақтадан)
Тап пішен шопан әріп Талап
Қап пәтер шопан кітап Жақып
(Мәтінмен жұмыс) Кітап.
а) Әңгімені мәнерлеп оқу.
ә)Сұрақтар арқылы мазмұнын ашу.
б)Іштей оқу.
в)Тізбектей оқу [pic]
Сергіту сәті. Алға қарай бір адым,
Артқа қарай бір адым.
Оңға қарай бір адым,
Солға қарай бір адым.
Отырамыз,тұрамыз,
Орнымызды табамыз.
Дәптермен жұмыс.
а) Көркем жазу.
ә) П дыбысын ауада жазу,үлгі бойынша жазу.
3-тапсырма «Ойланайық» Тақтаға сөздер жазу
Мынау не? дәп-тер кі-тап қа-рын-даш
Мынау нелер? дәп-тер-лер, кі-тап-тар, қа-рын-даш-тар
(сөздерді буынға бөлу,дыбыстық талдау жасату)
Сурет бойынша әңгіме құрау.(ауызша)
Абай ,Ыбырайдың өлеңдерін жатқа білетің балалар бар ма?
4- тапсырма. Кітап туралы мақал-мәтелде
3.Бекіту.
Ой толғаныс. Біз не білдік?
Кубизм әдісі. Кубиктің әр қырындағы әріптерге сөздер ойлап табу
4.Бағалау. Жинаған жұлдызшалары бойынша бағалау.
Қожанасыр қоржынынан сыйлық кітапшалар тарату.
5.Үйге тапсырма. « Кітап»мәтінін оқу, мазмұнын айту.
102-103 беттер.