8.04.16ж.Сабақтың тақырыбы: Ақселеу Сейдімбек «Бетпақдала»
Сабақтың мақсаты: а)Шығарманың тақырыбын ашу,талдау жұмыстарын жүргізу,мазмұнын меңгерту.ә)Олардың білім деңгейлеріне қарай тапсырмалар бере отырып,оларды шығармашылық ізденіске баулу.Оқушылардың сөздік қорларын молайтып, ауыз екі сөйлеуі дағдылары мен жазба тілдерін дамыту . б)Оқушыларды жақсы-жаман қасиеттерді ажырата білуге,үлкендердің ақылын тыңдауға үйрету.Туған жерін, табиғатты сүюге,оны қорғай білуге үйрету. Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, топтық жұмыс.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ Көрнекілігі: оқулық, А.Сейдімбек суреті, сөзжұмбақ.
Сабақ барысы:I.Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық.
II.Үй тапсырмысын тексеру . 1.Арқарға мүйіз не үшін керек? 2.Атасы мен қошан қайда барды? 3.Атасы Қошанды не үшін апарды?
III. Жаңа сабақ: Ақселеу Сейдімбек «Бетпақдала».
Ақселеу Сейдімбек Сланұлы (1942-2009) Қарағанды облысы Жаңаарқа ауданы Атасу ауылында туған. Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері ,жазушы.Алғашқы әңгімелер жинағы- «Ақиық.»ҚРМ-тік сыйлығының иегері.
Мәтінді оқып, түсіндіру.Сөздік жұмыс. Нәубәт-апат Бөрі –қасқыр Бөлтірік-қасқырдың баласы Шым-шөп Құрық-мал қайыратын құрал Топпен жұмыс. Мәтінмен өз беттерінше жұмыс істеу
1-топ құстардың аттарын , түрлерін жазу. 2-топ тышқандардың түрлерін жазу.
3-топ мақал-мәтелдерді жазу. Ой толғаныс 1.Топтастыру
Кек тұтқыш кінәмшіл ашушаң Хан ақылсыз қарияны тыңдамайды мазасыз
(5 жолды өлең) құрастыру. 1.Не-? Бетпаақдала 2.Қандай-? Жері күйгін,шөбі қалаң,малы семіз. 3.Не істеді-? Шөбін,жусанын жұлды,өртеді 4.Не үшін-? Аяғына кірген үшін, тышқандар маза бермегендері үшін көбейді.
IY.Сергіту. Ойын: Кім тез оқиды?
Y .Қорытындылау. Сұрақ-жауап. Топпен жұмыс.
1.Хан өзенге неге келді? 2.Жұрт ханды өзен жағасына қалай алып келді?
3. Ханның табанына не кірді? 4.Хан халыққа не деп жар салады?
5. Шабармандар не істеді? 6.Бұны естіген халық не істеді?
7.Ақылгөй қарт ханға не деді? 8.Хан қарттың айтқанын тыңдады ма?
9.Хан кімдерді марапаттады? 10.Күндердің бір күнінде елде қандай жағдай болды?
YI.Үйге тапсырма: мәтінді оқып, мазмұнын айту.