Атырау облысы, Махамбет ауданы
Қ.Қарашаұлы атындағы Сарайшық орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
Бляшева Тыныштық Кажиахметовна
Сыныбы: 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Разрятық қосылғыштарға жіктеу арқылы екі таңбалы
санды бір таңбалы санға көбейту.
Мақсаты: 1. Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтық
қосылғыштарға жіктеу арқылы көбейту.
2. Оқушылардың өзін-өзі бағалауын, есептеп шығару арқылы
логикалық ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. Оқуышалардың бойына шапшаңдық қасиеттерін қалыптастыру.
Сабақ түрі: ертегі сабақ.
Әдісі-тәсілі: топпен жұмыс, ойын, түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Сәлемдесу.
ІІ. Назарын сабаққа аудару. Құрал-жабдықтарын түгендеу.
ІІІ. (2 слайд) (Көгершіннің суретін слайдтан көрсету)
-Балалар қараңдаршы, бізге не ұшып келді? (көгершін)
-Аузында не бар? ( хат)
-Хат иесі кім екенін белгілеңдер келе ме? (білгіміз келеді)
Олай болса, оқып берейін. Хатты оқу.
(3 слайд)Мына суретте бауырсақтың атасы мен әжесі екен. Олар бауырсақты күтіп жүр екен.
(4 слайд)
-Бауырсақтың өтінішін орындаймыз ба? Онда бәріміз орманға барайық. Орманға кірмес бұрын мына алдарыңызда жатқан кестені толтыру керек.
(5слайд) 1 жаттығуды орындау
(10 оқушыға ауызша оқыту) (6 слайд) Қоянның тапсырмасын орындайық. Оның тапсырмасы 3 жаттығу-
ды орындау.
(7слайд) 2.Өрнектің мәнін тап.
54+23-11*5
69-(13*7-42)
(65-56)*(72-57)
10*6+(120:6)
(2 оқушы тақтаға жазбаша орындайды. )
(8 слайд) Қасқырдың тапсырмасы жаттығуға келіп тұр екен.
(9 слайд) 4. Есепте:
56*2 46*3 38*4 29*3
56*4 46*5 38*6 29*4
(10 слайд) Аюдың тапсырмасы күрделі екен, сол себепті жақсылап ойланайық. Ол оқулықтағы
(11 слайд) 5 және 7 есепте келіп тұр.
5 бір бумада 9м қорап кір жуатын ұнт ақ бар. Осындай 8 бумада неше қорап кір жуатын ұнтақ бар?
Есеп не жайында? (Кір жуатын ұнтақ туарлы)
Не белгілі? (бір бумадағым 9 қорап ұнтақ)
Нені сұрайды? (8 бумадағы қорап санын сұрайды)
Есептің шартын құрау.
Шарты:
1 бума-9 қорап
8 бума-? қорап
Шешуі: 8*9=72
Жауабы: 72 қорап
7. қапта 90 кг картоп болды. 69 кг картоп желінді, ал қалған картоп 3 кгнан пакеттерге салынды. Неше пакет қажет болды?
-Есеп не жайында? (қаптағы картоп жайында)
-Не белгілі? (қапта болған картоп саны)
-Тағы не белгілі? (желінген картоп белгілі)
-Есепте нені табу кереу? (қалған картоп және сол картоптарды 3 кг-нан неше пакетке салғаны керек)
Есептің шартын құру.
Шарты:
Болғаны-90 кг картоп.
Желінді-69 кг картоп.
Салынды- 3 кг нан
Пакет- ?
Шешуі: 90-69 =21 21:3=7 немесе (90+69):3=7
Жауабы: 7 пакет қажет.
(12 слайд) Сергіту сәті. «Шырша»
(13 слайд) Түлкінің тапсырмасы.
(14 слайд) 8. Кесте бойынша есептер құрастыр және шығар:
Шешуі: 15:5=3 12:3=4 Жауабы: 4 құмыра
(15 слайд) 9. Теңдеуді шеш:
Х*6=54+6 36*Х=9*2 2*Х=40-38
(Оқушылар теңдеулердің шығару жолдарын түсіндіру)
(16 слайд) Аңдардан құтылған бауырсақ сіздерге бір жылы лебізін айтқалы тұр. Өрнектердің мәнін дұрыс тапсаң, бауырсақтың сіздерге айтқан сөзі шығады. Оқушыларға оқуты РАХМЕТ.
12 жаттығу.
9∙71=М 8∙72=А 7∙73=Х 6∙74=Р 5∙75=Т 4∙76=Е
444 576
511
639
304
375
Берілгенін оқу.
11. Тік төртбұрыштың ұзындығы 16 см кемітіп, ал енін сол қалпында қалдырсақ, периметрі қанша кемиді?
Жауабы: 32 см-ге кемиді
Бағалау. Үйге тапсырма: №2 №6
Қорытынды.