Бекітемін | Пәні: әдебиеттік оқу | Сыныбы: 4-В | 23.02.2016ж |
Сабақтың тақырыбы | Қанат туралы хикая Фариза Оңғарсынова |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға өлең авторы Фариза Оңғарсынова туралы мәлімет беру және өлеңді оқи отырып,мазмұнын ашу,негізгі идеясын түсіну |
Міндеттері:
| Өлеңді оқу арқылы адамның қос қанаты ата-анасы алдындағы міндеттері мен борыштарын өтеуге үйрету Баласына ата-анасынан ең жақын ,ең қасиетті адам жоқ екенін түсіндіру арқылы сезімдерін,сүйіспеншілігін,ой-өрісін дамыту. Адамгершілікке ,жауапкершілікке,әдептілікке баулу,адалдыққа бағыттау.Ұжымда бірлесіп жұмыс істеуге үйрету. |
Күтілетін нәтиже
| Өлеңді оқу арқылы адамның қос қанаты ата-анасы алдындағы міндеттері мен борыштарын өтеуге үйренеді. Баласына ата-анасынан ең жақын ,ең қасиетті адам жоқ екенін түсініну арқылы сезімдерін,сүйіспеншілігін,ой-өрісін дамытады. Адамгершілікке ,жауапкершілікке,әдептілікке ,адалдыққа тәрбиеленеді..Ұжымда бірлесіп жұмыс істеуге үйренеді. |
Әдіс-тәсілдер | «Кір жаятын жіп»әдісі,бейнеролик, Оқы.Ойлан .Бөліс, Қай жұп тапқыр? ойыны , Өлеңді сатылай кешенді талдау |
Сабақтың кезеңі | уақ | Сабақ барысы | ресурстар |
Жағымды ахуал қалыптастыру | у 2мин | Күнге қолдарыңды созыңдар.Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды,сипалайды,жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұзды ерітіп жібереді.Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын, Ізгі әрі нәзік ,жарық ,мейірімді. Болып кетер сонда дереу жан-жағым -Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Мақтау мадақтау әдістерін қолдану |
|
Үй тапсырмасын сұрау |
7мин | Оқу,мазмұндау Ғабит Мүсірепов «Ана құшағында» сұрақтарға жауап беру. «Кір жаятын жіп»әдісі «Қазақ солдаты» туралы әңгімеле Кемеңгер жазушы жайлы айт Қайроштың досы кім?Оның атын қай жерде кездестірдің? Ана мен баланың ыстық сезімдерін әңгімеле? Қайрош неліктен ауылға кетіп қалмады? Қайроштың анасын сипатта
«Менің анам» тақырыбына жазған шағын эсселерін оқыту Смайлик арқылы бағалау | Қима қағаз -дар
Қыс тыр ғыш
смай лик |
Тұсаукесер | 5мин | Сыныпты топқа бөлу (стикерлер арқылы 1,2,3,4) Әр топқа «Шашыранды әріптер» тастаймын.Балалар әріптерден сөз құрастырып «Әке», «Ана»,«Бала», «Қанат» тобы болып топқа бөлінеді.Осы сөздер туралы не білетіндерін ортаға салып,өз түсініктерін білемін. Бейнероликке назар аударайық (үзінді көрсету Ф.Оңғарсынова –(КZ) Фариза Оңғарсынова туралы не білеміз? Фариза апамыз бізге хат жіберіпті .Оқимыз ба? Сәлеметсіздер ме 4-В сынып оқушылары Мен сіздерге жұмбақ жасырдым.Соны шешсеңдер мен сіздердің керемет оқушы болатындарыңа сенемін! Жұмбақ Барлық жемін бітеулей асайды, Әйтсе де ұзақ жасайды (Құс) Ендеше бүгінгі өтетін сабағымыз Фариза Оңғарсынованың «Қанат туралы хикая» деп аталатын өлеңі. | Қима әріптер
ролик
хат |
Негізгі бөлім
Кеңейтілген тапсырма | 21 мин | Өлеңді мәнерлеп оқу Сөздік жұмысы ХИКАЯ-әдебиет жанрының бір түрі.Сюжетке құрылған оқиға желісі.повесть пен романнан бұрын пайда болған жанр. Өлеңді тізбектей оқыту. Өлеңді оқығанда қандай көңіл-күйде болдың? /Ренжідік,аядық,қуандық,таң қалдық/ Балапанға не болды? Көмек берілді ме? Бала балапан қанатын көріп қандай ойға қалды? Бейне ролик тыңдау Қос қанатым Топтық жұмыс Оқы.Ойлан .Бөліс Өлең шумақтарымен жұмыс1-ші шумақты мән беріп оқы. Обал дегеніміз не? Обал –қазақ халқының жас ұрпақты әдептілікке тәрбиелейтін ұлағатты ұғымы.обал ұғымы қоршаған ортаға зиян келтіруге,жамандық жасауға яғни жандыны жәбірлеуге,жансызды бүлдіруге болмайды деген мағынаны білдіреді. 2-ші шумақта Автордың балапанға көрсеткен көмегі не? Балапан қанатының нәзіктігін көрсету. 3-ші шумақта балапан қанатына қарап бала қандай ойға қалды? Не ойлады? 4-ші шумақты мән беріп оқы. Неге автор осы екі сөзді тандаған деп ойлайсың? (Әке, ана) Қатер деген сөзді қалай түсінесің? 5-ші шумақты оқи отырып өзіңе ұнамаған сөзді тап. Ол сөз "мүгедек". Осы сөзді өмірде болдырмау керек. 6-шы шумақ. Бала не деп тіледі? Бағдаршам арқылы бағалау Жұптық жұмыс Қай жұп тапқыр? ойыны 1-ші тапсырма: Өлеңнің 4-ші шумағындағы жолды қайта қарастырып мүмкіндігіңше өзгерт, не толықтыр. Оң қанатым-........... Сол қанатым-......... Бірі түссе қатерге, .............................. 2-ші тапсырма: Ұйқас бойынша өлең шығар. ......................... боламын, ............................ аламын ......................................... Әкем менен анамның. Бармақпен бағалау Жеке жұмыс Өлеңді сатылай кешенді талдау 1.Авторы 2.Тақырыбы 3.Жанр түрі 4.Идеясы 5.Шумағы 6.Тармағы 7.Бунағы 8.Ұйқас түрі 9.Өлеңнің тәрбиелік мәні 1.Баланың ............... ауырса,Ананың ........... ауырады.(білегі,жүрегі) 2.Ана сүті .......өсіреді,Ана тілі .....өсіреді.(бой,ой) 3.Балалы үй-...........,Баласыз үй –қу ......(базар,мазар) 4.Әке көрген-... жонар,Шеше көрген -...... пішер.(оқ,тон) 5.Ананың ........ бал,баланың .............. бал.(сүті,тілі) |
Ролик
Бағдаршам
Бармақ
Бағдаршам
смай лик
|
Сергіту сәті | 2мин | Ақ мамам Фариза Оңғарсынова | ролик |
Қорытындылау
| 5мин | Қабыл ал балаңның сәлемін жолдаған (Ата-анаңа тілек жаз) | Дәп тер |
Үй тапсырмасы | 2мин | Қанат туралы хикая Фариза Оңғарсынова оқу,жаттау. Ана туралы мақал-мәтелдің екінші жолын тауып жазу. | Күнделіктеріне жазады |
Рефлексия | 3мин | Оқушылар бүгінгі сабақтан қаншалықты түсінгендерін стикерге жазады. |
Қалыптастырушы қорытынды баға | 2мин | Оқушылардың жауаптарын талдай отырып бағалау |
1.«Қазақ солдаты» туралы әңгімеле
2.Кемеңгер жазушы жайлы айт
3.Қайроштың досы кім?Оның атын қай жерде кездестірдің?
4.Ана мен баланың ыстық сезімдерін әңгімеле?
5.Қайрош неліктен ауылға кетіп қалмады?
6.Қайроштың анасын сипатта
1-ші шумақты мән беріп оқы. Обал дегеніміз не?
2-ші шумақта Автордың балапанға көрсеткен көмегі не?
3-ші шумақта Балапан қанатына қарап бала қандай ойға қалды? Не ойлады?
4-ші шумақты мән беріп оқы. Неге автор осы екі сөзді тандаған деп ойлайсың? (Әке, ана)
Қатер деген сөзді қалай түсінесің?
5-ші шумақты оқи отырып өзіңе ұнамаған сөзді тап.
6-шы шумақ. Бала не деп тіледі?
1-ші тапсырма: Өлеңнің 4-ші шумағындағы жолды қайта қарастырып мүмкіндігіңше өзгерт, не толықтыр. Оң қанатым-........... Сол қанатым-......... Бірі түссе қатерге, ..............................
2-ші тапсырма: Ұйқас бойынша өлең шығар. ......................... боламын, ............................ аламын ......................................... Әкем менен анамның.
1-ші тапсырма: Өлеңнің 4-ші шумағындағы жолды қайта қарастырып мүмкіндігіңше өзгерт, не толықтыр. Оң қанатым-........... Сол қанатым-......... Бірі түссе қатерге, ..............................
2-ші тапсырма: Ұйқас бойынша өлең шығар. ......................... боламын, ............................ аламын ......................................... Әкем менен анамның.
1.Баланың ............... ауырса,
Ананың ........... ауырады.
2.Ана сүті .......өсіреді,
Ана тілі .....өсіреді.
3.Балалы үй-...........,
Баласыз үй –қу ......
4.Әке көрген-... жонар,
Шеше көрген -...... пішер.
5.Ананың ........ бал,
Баланың .............. бал.
1.Баланың ............... ауырса,
Ананың ........... ауырады.
2.Ана сүті .......өсіреді,
Ана тілі .....өсіреді.
3.Балалы үй-...........,
Баласыз үй –қу ......
4.Әке көрген-... жонар,
Шеше көрген -...... пішер.
5.Ананың ........ бал,
Баланың .............. бал.
А Н А Б А Л А Қ А Н А Т
Ә К Е
А Н
А
Қ
А
Н
А
Т
Б
А
Л
А
Ә
К
Е
Сәлеметсіздер ме 4-В сынып оқушылары Мен сіздерге жұмбақ жасырдым.Соны шешсеңдер
мен сіздердің керемет оқушы болатындарыңа сенемін!
Жұмбақ
Барлық жемін бітеулей асайды,
Әйтсе де ұзақ жасайды
Жеке жұмыс Өлеңді сатылай кешенді талдау
1.Авторы
2.Тақырыбы
3.Жанр түрі
4.Идеясы
5.Шумағы
6.Тармағы
7.Бунағы
8.Ұйқас түрі
9.Өлеңнің тәрбиелік мәні