Тақырыбы: Болымды және болымсыз етістік
Мақсаты:1. Болымды және болымсыз етістіктердің жасалу жолдарын, мағынасын меңгерту. Етістік туралы білімді тереңдету.
2. Сөздік қорын, тілін дамыту.Сауатты, көркем жазу дағдыларын жетілдіру, танымдық-ізденушілік әрекетін белсендіру.
3. Әдептілікке, адамгершілікке, ұқыптылыққа, ұлттық мәдениетті бағалауға тәрбиелеу.
Әдісі: тірек сызба арқылы оқыту, топтау, венн диаграмма
Көрнекілігі: тірек сызба, деңгейлік тапсырмалар
Сабақ барысы
Психологиялық дайындық
Мақсатымыз – білім алу
Міндетіміз - еңбектену
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар, қазір жылдың қай мезгіл?
Әдебиеттік оқу пәнінен оқыған «Көктем сәні» мәтінін еске түсірейік, сонда көктем сәні нелер деп аңдар айтты?
Неліктен көктем сәнінің бірі – шуақты күн деп ойлайсыңдар?
Барлықтарыңызға күндей шуақты көңіл күй тілеймін.
Сонымен Күн не істейтінін сызбаға түсірейікші
[pic]
ерітеді тірілтеді
жылытады қарайды
төгеді жандандырады
Осы сөздерге сұрақ қояйықшы, нені білдіреді, ендеше қандай сөз табына жатады?
Не істеді? Не қылды? Қайтті?
Заттың қимылы
Етістік
Үй тапсырмасын тексеру
26-жаттығудың орындалысын тексеру
Етістік сөзінен баспалдақ жасау 3 қатар өз баспалдағын құрады:
«Зерделі сұрақ, дәлелді жауап!»
Етістік дегеніміз не? Етістіктің түрлетін ата?
28- жаттығу
ЖҮЗ – ЖҮЗБЕ
КҮЛ – КҮЛМЕ
ТӨК – ТӨКПЕ
ЖАЗ – ЖАЗБА
БАР – БАРМА
ТАҚ – ТАҚПА
– Көшіріп жазу. Қосымшалы етістіктерді талдау
Неліктен олай топтадыңдар?
–Бірінші қатар іс-әрекеттің жүзеге асуын білдіреді.
– Екінші қатар іс – әрекеттің болмауын, жүзеге аспауын білдіреді.
Қорытынды шығару. (ереже шығарып, қорытындылауы)
Етістік болымды және болымсыз болып бөлінеді. Болымсыз етістік болымды етістікке –ма, -ме, - ба, -бе, -па, -пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалады.
Мысал: айт – айтпа, жаз – жазба, кет – кетпе, сөйле – сөйлеме, т..
29 – жаттығу
– Сөйлемдерді көшіріп жаз.
– Болымсыз етістіктерді тап. Олардың қалай жасалғанын айт .
Топтық жұмыс 1 – топ
2 [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] топ Сәйкестендіру
Сабаққа бұзба
Суға жүгірме
Үлкеннің сөзін түкірме Құс ұясын бөлме
Үйді айналып кешікпе
3 – топ Жұмбақ сөздер
30 – жаттығу
– Мына етістіктерден болымсыз етістік жаса..
Ал-алма, аш-ашпа, жап-жаппа, сөйле-сөйлеме, шақыр-шақырма, тарт-тартпа, үз-үзбе, үрле-үрлеме,кес-кеспе.
– Болымсыз етістік жасау үшін қандай жұрнақ пайдаландың Сергіту сәті (бейнеролик)
33 – жаттығу топтық тапсырма
1 -топ
Мен асықпадым Мен асықпаймын
Сен асықпадың Сен асықпайсың
Сіз асықпадыңыз Сіз асықпайсыз
Ол асықпады Ол асықпайды
2 – топ
Мен жонбадым Мен жонбаймын
Сен жонбадың Сен жонбайсың
Сіз жонбадыңыз Сіз жонбайсыз
Ол жонбады Ол жонбайды
3 – топ
Мен тимедім Мен тимеймін
Сен тимедің Сен тимейсің
Сіз тимедіңіз Сіз тимейсіз
Ол тимеді Ол тимейді
32- жаттығу Тыйым сөздер
Ауызша
Қорытынды:
«Венн диаграммасы» стратегиясы.
Болымды етістік Болымсыз етістік
Екеуі де етістік заттың қимылын білдіреді, дара
Іс-әрекеттің орындалмайтынын білдіреді, болымды етістікке жұрнақ жалғану арқылы жасалады
ІҮ. Бағалау.
Оң қолды ақ бетке салу арқылы бағалау.
[pic]
Ү. Үй тапсырмасы. 173-бет. 34-жаттығу.
Талас ауданы әкімдігі білім бөлімінің
«Ахмет Байтұрсынұлы атындағы гиназия»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы «Болымды және болымсыз етістік»
Бастауыш сынып мұғалімі Аршатай А.Қ
Пәні қазақ тілі
Сыныбы 3 «А»
Қаратау қаласы
2016 жыл
Семантикалық карта
Семантикалық карта
Сәйкестендіру
Сабаққа бұзба
Суға жүгірме
Үлкеннің сөзін түкірме Құс ұясын бөлме
Үйді айналып кешікпе
Сәйкестендіру
Сабаққа бұзба
Суға жүгірме
Үлкеннің сөзін түкірме Құс ұясын бөлме
Үйді айналып кешікпе
Сәйкестендіру
Сабаққа бұзба
Суға жүгірме
Үлкеннің сөзін түкірме Құс ұясын бөлме
Үйді айналып кешікпе
Жұмбақ сөздер
Жұмбақ сөздер
Жұмбақ сөздер
[pic] [pic]
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]