Урок в природу з елементами інсцінування казки В Сухомлинського

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Предмет: українська мова 1 клас


Тема. Дитяча народна гра «Перепілочка».


Мета: розповісти учням про птахів; створювати на уроці ситуації мовлення з метою розвитку умінь спілкуватися, грати, формувати вміння розповідати за уявою. Сприяти загальному розвитку особистості. Підвести учнів до розуміння того, природа надає сприятливу дію на здоров'я, самопочуття і настрій людини. Виховувати бажання піклуватися про птахів.


Обладнання: презентація, аудіозапис «Голоси птахів», костюми для інсценування.

Хід уроку

  1. Психологічний настрій

Заливчатий шкільний дзвінок

Покликав знову на урок.

Будьте всі уважні,

А ще старанні!

Щоб природі другом стати,

Таємниці всі впізнати,

Всі загадки розгадати,

Навчіться спостерігати,

Будемо разом розвивати у себе уважність,

А допоможе дізнатися наша допитливість.

  1. Повідомлення теми уроку. Розгадування кросворду.

Кросворд ПТАХИ

1) Які ноги, такий ніс.

По болоту ходить скрізь.

Хату на хаті має,

Жабам рахунок знає. (Чапля)


2) Вірно людям я служу,

їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю. (Дятел)


3) Що воно за дивна птиця

Світла денного боїться.

Дзьоб крючком, великі очі,

І не спиться їй щоночі.

«Ху-ху-ху!» — кричить вона.

Відгадали, хто? (Сова).


4) Пошив рудий кожух

На зиму. (омелюх).

5) Жовтогруді щебетушки

Купили чорні капелюшки,

А ще мають білі щічки,

Називають їх... (синички).


-Наші гості-веселі пташки. Чому веселі?...(люблять грати). Отже, і ми з вами сьогодні пограємо в пташину гру ««Перепілочка».

3. Прослуховування аудіо запису «Голоси птахів»


  1. Пташина чистомовка.

Ець-ець-ець-сіренький горобець.

Ель-ель-ель-довгоногий журавель.

Уля-уля-уля-кує в гаю зозуля.

Ка-ка-ка-маленька ластівка.

Ел-ел-ел-хижий птах орел.

Иця-иця-иця-зимує в нас синиця.

Ур-ур-ур-горить снігур.

Ва-ва-ва-вдень спить нічна сова.

Сей-сей-сей-співучий соловей.

5. Вірш «Соловей»

Сумно соловю у лісі,

Він сидить у нас на стрісі.

Так він солодко співає-

Весну й сонце прославляє!


6.Інсцінування казки В.Сухомлинського «Соловей і жук»


СОЛОВЕЙ І ЖУК

Ведуча: Природа радіє яскравій красі,

Скрізь чути веселі пташині пісні.

Малий соловейко всю ніч до світанку

Витьохкував пісню свою аж до ранку.

/Вилітає соловей і співає/

- Соловейко на весні, на весні,

Сипле співи головні, голосні.

Тьох-тьох-тьох,

тіу-тіу-тьох.

Соловей: Як гарно навколо, це я вам співаю,

І всіх своїм співом у лузі вітаю.

Ведуча: Тут і жук рогатий прилетів гуляти.

Вибігає жук і каже:

Що мені за диво,

Заведу свою щосили...

Ведуча: Та як пачав жук співати,

своїм співом заважати.

/Пісенька Жука/

Всім комахам розкажу, жу-жу-жу.

Як співати покажу, жу-жу-жу.

Ведуча: Підлетів соловей до Жука,

Його річ була проста.

Соловей: Припини, це так огидно.

Твій спів нікому не потрібний.

Жук: Ти мене не ображай.

Краще дівчинки спитай.

/Соловей і Жук ідуть до дівчинки/

Соловей: Я потрібен, чи цей Жук?

Бо від нього стільки мук.

Дівчинка: Зараз вам допоможу,

Що робити підкажу.

Соловей, лети у гай –

Там свої пісні співай.

Ну, а ти Жучок в траві,

Поспівай собі пісні.

Хай будуть на землі і солов’ї, і жуки.

Всі. Як же можна без Жука, ось і казочка уся.

7. Екскурсія в шкільний парк.


а) замилування весняною природою.

Ось пеньок. На ньому кулька пташок. Це весна залишила вісточки про себе.


Як ви відрізняєте птахів від інших тварин? (Основна відмінність птахів від інших тварин — наявність пір'яного покриву тіла.) Тому їх ще називають пернатими.

Якою є особливість зовнішньої будови птахів? (Наявність двох ніг і пари крил.)

Чи можна назвати всіх тварин, які літають, птахами? (Не можна. Можуть літати комахи (метелики) і звірі (руда вечорниця).)

Чи плавають птахи? (Так. Наприклад, гусак і пінгвін.)

Чи бувають птахи, які не літають? (Так, наприклад: страус, пінгвін, ківі.)

Навіщо птахам пір'я?

б) фізхвилинка «Пташки» 


Крильця пташки розправляють,

Їх до сонця підіймають.

Потім можна політати

І комашок поганяти.

На галявину злетілись,

Там зернят вони наїлись.

Потім знову полетіли,

У гніздечку хутко сіли.


в) Гра «Перепілочка»

На мить і ми стали пташками. (Дотримання правил гри)


г) Звуки весни
Станьте, притулившись спиною до стовбура дерева, і послухайте звуки весни. Розкажіть про них так, щоб ми їх теж почули.
– Сонечко тихо й лагідно гріє щоку...

- Птахи перемовляються.

- А чим вам в душі відгуються звуки весни? Її фарби, її звісточки?


8. Підсумок уроку.

Урок закінчується. Але подорож у світ природи не закінчується. Вслухайтеся в пісню весни, вдивіться в її фарби - і зрозумієте, про що тихенько шепочуть перші листочки, дзюрчить струмочок, дзвінко співають птахи. Слухайте і дивіться весну.