Тақырыбы: «Ізгілік – адамгершіліктің белгісі»
Мақсаты: Ізгілік туралы ұғым қалыптастыру, әдептілік, инабаттылық жайында оқушылардың ойын дамыту, қоғамдық ортада өзін - өзі ұстай білуге, ізгілікке, мәдениеттілікке, үлкенді сыйлауға, кішіге үлгі бола білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Плакат, қанатты сөздер, мақал - мәтелдер.
Мұғалім: Қайырлы күн, құрметті оқушылар ! Бүгінгі бізде ерекше күн!
Сабақтың барысы:
«Адам ата-анадан туғанда есті болмайды, естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе, дүниедегі жақсы, жаманды таниды, сондайдан білгені, көргені көп болған адам білімді, тәрбиелі болады», деп, Абай атамыз айтқандай, оқу процесі кезінде сіздер қандай жақсылық қасиеттерге үйреніп, танып білесіздер, онығ болашақ өмірге деген қадамда қандай рөл атқаратыны туралы әңгімелесеміз.
Шаттық шеңбері.
Шаттық шеңберіне оқушыларды тұрғызып, бүгінгі сабаққа деген тілектер білдіру.
Тілектерін білдірген соң балалар парта үстіндегі жақсылық, мейірімділік, ізеттілік, қамқоршылық сөздерін алып топқа бөлініп отырады.
ІІ. Жаңа сабақ:
Әңгімелесу.
«Ізгілік-бұл адамдарға деген адамгершілік, сүйіспеншілік қатынас, бұл өзге адамға жақсылық жасаудың негізі»,
«Ізгілікті адам, бұл-
- Адамдарға сүйіспеншілік танытып, оларға көмектің қол ұшын беретін;
- Табиғатты сүйіп, оны аялайтын;
- Жануарларды ұнатып, оларға қамқорлық жасайтын адам» екендігін түсіндіріп, оқушылармен әңгімелесу.
Тапсырма:
Сергіту сәті:
Мынау менің жүрегім,
Бәрі осыдан басталған,
Мынау-басым ақылды,
Бәрін осы басқарған.
Мынау менің-оң қолым,
Мынау менің-сол қолым,
Жақсы істерді атқарған
ІІІ. Бекіту кезеңі:
Шығармашылық жұмыс:
Балаларға суреттерден жағдаяттарды көрсету, сол негізде талқылау тапсырмаларын беру:
1. Өзіңнің жасаған ізгілік әрекетіңді айтып бер;
2. Өз өміріңнен кездескен осындай жағдаятты сипаттап бер;
3. Қандай жақсылық әрекеттерін жасадың?
4. Жақсылыққа қарама қайшы қандай қасиеттерді білесің?
5. Қайырымдылық пен жақсылық жасаған дұрыс па? Неліктен?
Қандай жақсылық пен ізгілік туралы мақал-мәтелдерді білесіздер? Еске түсіріп айту.
Жаңа ақпарат:
Жақсы адам болудың алтын ережесімен таныстыру:
1. Сыпайы, қамқоршы бол;
2. Адамдарға жақсы көңілмен қатынас жаса;
3. Жақсы, ізгілікті әрекеттерді жасап отыр;
4. Жамандыққа жамандықпен жауап қайтарма.
Тапсырма:
1 Топтарға келесі тақырыптарды таңдауға кезек берелік.
1. «Сәлем – әдептіліктің белгісі»
2. «Қоғамдық көліктегі әдептілік»
3. «Дастархан басындағы мәдениет»
4. «Мәдени – көпшілік орындардағы әдептілік ережелері»
Ойыңды аяқта....»Мен өзімді өзім сыйлаймын, себебі мен бүгін...» Роза гүлі туралы притча көрсету.«Жақсылық дегеніміз не?» Бейнефильмнен үзіндіні қарау, талқылау (бейнетаспада көрсетіледі)
ІV. Қорытындылау:
Жүректен жүрекке.
Медитациялық музыка ойнайды. Оқушылар шеңберге жиналып, бір-біріне, өзгелерге деген жақсылық пен бақыт тілеп, адамгершілік қасиеттерді ұмытпауды тілейді.
«Еркін микрофон». Сабақта мен не үйрендім? Не білдім? Медитациялық музыка ойнап тұрады. (рефлексия)
1. « Ізгілік - адамгершіліктің белгісі» (ойталқы);
2. Саяхатқа шығу ойыны (сұрақ - жауап)
3. Суретпен жұмыс: «Бойында асыл қасиеттерге толы адамның бейнесі»
4. «Адамгершілік – асыл қасиет» пікірсайыс
5. «Өзіңді білуің адамгершілікке жетелейді» тренинг.
Бүгін мен сіздермен ң «Ізгілік – адамгершіліктің белгісі» атты тәрбиелік шарамызға қош келдіңіздер!
Өзін ғана ойлаған -
Жамандықтың белгісі.
Өзгені де ойлаған –
Адамдықтың белгісі,- деген ұлағатты жолдардың терең түсінігі бар. Өйткені, адам баласына адамдықтың белгісі ізгіліктен қалыптасады.
Ал, адамгершілік дегеніміз не? Мұның жауабы, әрине, адам бойындағы асыл қасиеттерді айтамыз. Демек, асыл қасиетіміз – еңбек сүйгіштік, достық, әдептілік, көмек беру, қоғамға қызмет ету, инабаттылық, имандылық, елін, жерін сүю, кішіпейілділік. Яғни, адам бойында осы қасиеттер жоғары тұрса, ол адамның адамгершілігі жоғары болмақ. Сондықтан, біз осы қасиеттерді кішкентай кезімізден бойымызға сіңіруіміз қажет. Ал, керісінше, сөзі дөрекі, мінезі шайпау, менмен мақтаншақ, керенау кесір мінезден аулақ болуымыз керек. Қазір мен осы әдептілік жайлы сендердің ойларыңды осы тақырыпқа байланысты сұрақтар беру арқылы білгім келіп отыр. Ендеше бірінші бөлімге кезек берелік. Алдымен екі топ тақырып таңдайды.
1 «Ізгілік - адамгершіліктің белгісі» атты бөліміндегі тақырыптарды таңдауға кезек берелік.
1. «Сәлем – әдептіліктің белгісі»
2. «Қоғамдық көліктегі әдептілік»
3. «Дастархан басындағы мәдениет»
4. «Мәдени – көпшілік орындардағы әдептілік ережелері»
5. “Жұмысы жоқтық, тамағы тоқтық - аздырар адам баласын” деген ұлы Абай атамыздың нақыл сөзін бүгінгі тақырыбымызбен қалай байланыстырар едіңіз?