2 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Кестелік қосу және азайту.
2-ні қосу және азайту. (66 бет)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Ондықтан аттайтын жағдайда 2-ні қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру; 2-ні қосу және азайтудың кестелік жағдайларын екі амалдан тұратын өрнектермен, теңдеулермен, есептеулермен байланысты әр алуан іс-әрекет барысында қолдануға машықтандыру; екіншісі біреншісінің жалғасы болатын есептер тізбегін қарастыру.
Дамытушылық: Екі амалмен шығарылатын есепті енгізуге дайындық жүргізуі ондықтан аттап қосу мен азайту тәсілдерін қарастыру дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Үлестірмелі дидактикалық материал, қосу және азайту кестесі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру: : 6 және 7-тапсырманың 3,4 бағандары..
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Санға екіні қосу кестесін және оған сәйкес азайтуды еске түсіру. Екіні қосу кестесін құру.
1) +2, әйнекше орнына 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 сандарын қою және нәтижені жатқа айту.
2) Осы теңдіктерді пайдаланып азайтудың сәйкес жағдайларын құру.
2+2=4 4-2=2
3+2=5 5-2=3 5-3=2
4+2=6 6-2=4 6-4=2, т.с.с.
1-тапс ырма. Түсіндірме мәтінмен жұмыс.
2+2 9+2=? 11-2=?
3+2 (9+1) + 1=11 (11-1)-1=9
Пысықтау.
9+2 11-2 2+9 11-9
2 - тапсырма Түсіндіре отырып шығару.
А) Қайың – 20 а
? ағаш өсіп тұр
Жөке – 16 а.
20+16=? (түсіндіре отырып шығару)
(20+10)+6=36 (м) – барлығы
Жауабы:
Б) Барлығы – 36 ағаш
Жөке ағашы – 16 а.
Қайың - ? ағаш
3 - тапсырма. Математикалық диктант түрінде орындау. Амалдардың орындалу тәртібін еске трсіру.
1+(1+9)= (11-1)-8=
4 - тапсырма
Еске түсіру.
өрнек теңдеу теңдік әріпті өрнек
а және 2 сандарының қосындысы, мұндағы а=30, 57, 9
30+2 57+2 9+2
6- тапсырма орындалады. Барлық мүмкін жағдайлар қарастырылады.
19+2 29+2 39+2 49+2 59+2 69+2 79+2 89+2
Қосымша тапсырма
16, 20, 6 сандарын , «+» мен «-» таңбаларын және жақшаны пайдаланып төрт өрнек құр және мәнін тап.
(16-6)+20 (20+6)-16
(20+16)-6 (20-16)+6
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: 5 –тапсырма. Теңдеу және шығ. тапсырма.
А+2=11 11-а=2 а-2=9
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.