Тема. Додавання і віднімання багатоцифрових чисел.
Мета: Формувати життєвонеобхідні компетентності : предметну (ознайомити з прийомами письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел; закріплювати вміння розв’язувати задачі, рівняння на вивчений матеріал);
когнітивну (розвивати логічне мислення, увагу, уяву та фантазію);
культурологічну ( виховувати естетичні почуття, бережливе ставлення до природи); здоров’язберігаючу компетентність.
Обладнання: картки із завданнями, презентація
Перебіг уроку
I Організація учнів до уроку
Станьте, діти, всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько.
Щоб урок минув немарно
Працювати треба гарно.
Щоб почути у кінці.
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці!
II Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні у нас з вами цікавий урок. Ми будемо вивчати новий матеріал : додавання і віднімання багатоцифрових чисел,і закріплювати раніше вивчений. Запрошую вас у далеке і цікаве плавання Математичним океаном.(Слайд2)
Під час плавання ви будете збирати маленькі перлинки знань (це будуть ваші бали за виконані завдання)у перлинницю. А в кінці плавання, якщо виконаємо усі завдання, обміняємо їх на «Перлину успіху». Згодні?
Пропоную ознайомитися з картою, за якою проходитиме наш маршрут (Слайд3)
Наш корабель зупинятиметься у трьох великих портах: Обчислень, Задач, Рівнянь. На нашому шляху будуть зустрічатися острови, підводні рифи, гори-айсберги.
(Словникова робота: Підводні рифи –це підводні скали.
Айсберг – це льодова гора, що плаває у океані, морі)
І кінцева мета плавання – бухта Дванадцяток. Де підведемо підсумок нашої роботи.
Я сідаю за пульт управління. Приготувались (Слайд)
Корабель піднімає вітрила. Дме потужний вітер. Наш курс – Порт Обчислень.
Але увага! По курсу – айсберг. (Слайд).На льодовій горі його міститься обчислювальний центр. Він пропонує нам свої завдання. Їх треба виконати, щоб оминути айсберг.
III Усні обчислювання( Слайд)
1. Яке число сховалось?
* + 14 = 50 (36)
250 +* = 700 (450)
*+ 340 = 1000 (660)
2 [pic] . На картках. Розв’яжи приклади , з’єднай послідовно відповіді, отримай фігуру. (Слайд)
81+9=90
65-23=42
28+17=45
[pic] 170-130=40
[pic] 13*5+25=90
[pic] 540+20=560
330+125=455
9600:10=960
Р [pic] оботу завершуємо. Підняли всі очі. Яку фігуру отримали?
(Самоперевірка.) Заробили першу перлинку. Молодці!
IV Вивчення нового матеріалу ( Слайд)
Наш корабель продовжує курс і прибуває до порту Обчислень.(Слайд)
Тут ми навчимося додавати і віднімати багатоцифрові числа.
Але спочатку згадаємо, як додавати і віднімати трицифрові числа. ( Слайд)
Перше завдання на картках.
1. Знайти письмово суми і різниці чисел.
483 483 763 763
255 255 128 128
738 228 891 635
Обмінялися роботами і перевірили завдання сусіда по парті,( Слайд)
[pic] Поставили бал.(Все правильно -11, кожен стовбчик 3бали)
( Взаємоперевірка) Заробили другу перлинку. Молодці!
2. Правило( Читають хором, по одному)
3. Робота з підручником
с.51 №318(1) (на дошці з поясненням)
45 374 5 478
8 406 2 349
5 3780 3 129
4.Самостійна робота (диференційовано)(слайд)
Завдання світлофорика: Обчислити значення виразів.
Засвітили вогники світлофориків.
а+в, в-а
[pic] Якщо а=2 458, в=6796,
(9 254,4 338)
[pic] Якщо а=24 850, в=48 961
(73 811, 24 111)
[pic] Якщо а=349 961, в= 589 971
(939 932, 440 010)
(Самоперевірка роботи)(Слайд)
V Фізхвилинка (Слайд)
« Серебряшка»
VI Закріплення вивченого
Це ж острів Цікавих задач. Ось тут під мушлею знайшла цікаві задачі. Давайте спробуємо їх розв’язати.
1.Усні задачі
* Лось чує нюхом мисливця на відстані 500м, а на слух удвічі далі.
На якій відстані лось чує вухом мисливця? (500*2=1000м)
*Бегемот з’їдає за добу 40 кг трави, а корова може з’їсти стільки трави, скільки два бегемоти. Скільки трави з’їсть за добу корова?(40*2=80кг)
*Ідучи з лісу, туристи залишили вогнище. Виникла пожежа, яку погасили через 8 годин. Скільки км лісу знищила пожежа, якщо вогонь рухався із швидкістю 4км/год? (4*8=32км)
- Які правила пожежної безпеки порушили учні?
-Ми повинні пам’ятати, що ліс – джерело здоров’я. Тому потрібно бережно ставитися у лісі до кожної травинки, кущика, дерева. Маленька іскринка може знищити ліс, який ріс багато років. Тому бережіть ліс!
Покидаємо острів Цікавих задач .( Слайд)
Наступна зупинка - порт Задач.
На кожному кораблі обов’язково є кок, який годує екіпаж обідами. І без картоплі йому не обійтися. Розв'яжемо задачу про картоплю.
2. С.51 Задача320
Аналіз задачі.
-Про що говориться в задачі?
- Що запитується в задачі?
- Що означає число 7 250? ( 3 240)?
- Які головні слова ви виділите у задачі?
-Хто вже знає як розв’язати задачу?( Слайд)
Працюємо із світлофориками.(Диференційовано.) За це завдання отримуємо перлинку –бал)
[pic] Розв’язати задачу самостійно. Додатково №321 склавши вираз.
[pic] Розв’язати задачу самостійно, опираючись на скорочений запис.
Було - ?
[pic] [pic] Вивезли – 725 кг
[pic] Залишилося - ?, на 3 240 кг менше,
[pic] За складеним планом під керівництвом вчителя.
1) Скільки кілограмів картоплі залишилося?
2) Скільки кілограмів картоплі було?
На задачу 5 хвилин, то ж розраховуйте свої сили.
Засвітили світлофорики.
( [pic] Колективна перевірка) Оцінили свою роботу і
отримали третю перлику-бал Молодці!
-Далі наш курс на порт Рівнянь. (Слайд)
Але на шляху у нас Рифи Невідомих.( Слайд)
3. Усне розв’язування рівнянь (Елементи кольорової терапії)
На слайді відповіді, по периметру класу –рівняння.
Щоб оминути рифи, треба до відповіді дібрати відповідне рівняння, вказати «імена» невідомих і як їх звільнити.
Х – 13 = 27 (х=40)
Х + 8 = 22 (х=14)
21 – х = 15 (х=6)
Благополучно обминули рифи.
4. А ось і порт Рівнянь.(Слайд)
Яке ж завдання нас чекає у порту? Давайте подивимося. (Слайд)
Самостійна робота. С 51 № 319
1 варіант №319 (1рівняння)
2 варіант № 319 (2 рівняння)
( Самоперевірка)( Слайд)
О [pic] сь ще одну перлинку знань ми отримали Молодці!
VII Підсумок уроку
Ось і кінцевий маршрут – Бухта Дванадцяток.( слайд)
Порахуйте, який бал отримали. Записали результат на велику перлинку.
-Усміхніться , хто задаволений своєю роботою на уроці.
Море усмішок. Тож прийшов час отримати « Перлину Успіху»( Слайд)
-Яка гарна, велика ,сяюча перлина. Такі ж гарні і ваші знання.
Як ви вважаєте. Чи вдалася нам подорож?
Що вам найбільше сподобалось під час подорожі?
Якими новими знаннями ви поповнили свій «багаж знань»?
-
VIII Домашнє завдання (Слайд)
С.52 №322, №323 (скласти обернену задачу) (Слайд)
Що ж урок минув не марно,
Працювали ви всі гарно.
То скажу вам у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці!