Математика 6 санын қосу, азайту және санның құрамы 1 сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тақырыбы: 6 санын қосу және азайту. 6 санының құрамы.


Мақсаты:

  • 6 санын қосу, азайтудың тәсілдерімен таныстырып, санның құрамын еске түсіру. 6 санына байланысты есептер шығару, азайғыш пен қосылғыш комппоненттерін дұрыс айтып, ережелерді жатқа айтқызу. Сөз есептерді шығаруда берілгені мен есептеуін дұрыс жазып шығаруға үйрету.

  • Оқушылардың логикалық ойлауын, есептерді шапшаң шығаруын жетілдіру арқылы, математикалық сөйлеу тілін дамыту.

  • Ұқыптылыққ, сауаттылыққ және көркем таза жазуға тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру.

Пәнаралық байланыс: дүниетану.

Көрнекілігі: әуен, слайдтар, жұмбақ, үлестірмелі парақшалар.


Сабақтың барысы:


  1. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу, сабаққа әзірлік.

  • Топқа бөлу. /араластырып отырғызу мақсатымен/

  1. Өткенді қайталау:

  • Математикалық ережелер.

  • Қосылғыштар компоненттерін атаңдар.

  • Азайғыштың компонеттерін атаңдар.

  • 0-ге байланысты қандай ережені білесіңдер ? /-, +/

  • Қосылғыштарға бойланысты қандай ереже бар ?

  • Сандарды тура және кері, 2 сан аттап атау.

  1. Жаңа сабақ:

  • Сабақтың тақырыбын хабарлау.

  • Жұмбақ шешу.

Ауруларды емдейді,

Ақ халатын шешпейді

Егер сен де ауырсаң

Дәрі-дәрмек береді. /дәрігер/


Балалар қазір қай мезгіл ? Қыста жан- жануарлар мен аңдарға тонады, сонымен қатар тамақ табу қиындай түседі. Сондықтан олар аурып та қалады екен. Біз бүгін тапсырмаларды орындай отырып дәрігермен бәрге оларды емдейміз. Аңдар қайда мекендейді ? /орманда, тоғайда/ олай болса бәріміз сонда барайық.

  • /құстар дауысы / релаксация.

  • Көңіл- күйлерің қалай ? тапсырмаларды орындауға дайынбыз ба ?

  • 2 слайд.

  • Себетте 5 алма бар еді, оған тағы 1 алма қосылды. Барлығы неше алма ?

  • Өрнек түрінде қалай жазамыз ? 5+1 = 6

  • Дүкенде 6 доп бар, Бір добын Дарын сатып алды. Қанша доп қалды ?

  • Өрнек түрінде қалай жазамыз ? 6-1 = 5

  • Өрнектердің мәнін салыстырсақ қай сан үлкен ? қай сан кіші ? неше бірлікке кіші ?

  • 3 слайд.

  • Балалар мына суретке қарайық дәрігер аңдарды емдеуге жолға шықты. Бірақ ауа райы өзгерді. Не жауайын деп жатыр ? /жаңбыр/

  • Жаңбыр жауатын болса барлық аңдар мен жануарлар індеріне , апандарына кіріп тығылып қалады қой! Егер сендер берілген тапсырмаларға дұрыс жауап берсеңдер бұлттар арасынан күн шығып, ауа райы жылынады .

2, 3, 4, 5 – сандарының құрамын сұрау. Бұлт арасынан 6 саны бар күн шығады.

  • Ал, енді балалар жаңбырдан кейін жерге не шығады ? / саңырауқұлақтар/ 6 санының құрамын еске түсіру. Жауаптарымен салыстыру.

  • 1 тапсырма - 4 слайд.

  • Жануарлардың қайсысына көмек қажет ? Мәні 1-ге тең өрнектің жанында қандай аң ?. Сонда қоянға көмек қажет екен. Есептерді бірге шығару. /Қоян/

  • 2 тапсырма - 5 -6 слайд.

  • Сергіту сәті.

  • 3 тапсырма – 7 слайд.

  • Белгісіз санды табу. Мәні бойынша көмек көрсетілетін аңды атау. / түлкі/

  • 4 тапсырма - 8 слайд.

  1. Дәптермен жұмыс.

  • Күн ретін жаздыру.

  • Көркем жазуға 3, 4, 5 санын жазу.

  • Сызықтардың түрлерін сұрау. / кесінді, сәуле, ирек сызық, сынық сызық /

  • Кесігді сызу, оларды салыстыру. / қасқырға /

  • 4 тапсырма - 9 слайд.

  • Өздік жұмыс. Қосу және азайту таңбаларын дұрыс орналастыру.

  • Дәптерлерін ауыстырып , тексеру.

  • Слайд бойынша тексеру. /ит/

  • 5 тапсырма - 10-11 слайд.

  • Жолбарыстың көздері аурып қалыпты, егер біз мына жаттығуды жасасақ, ол жазылып кетеды.

  • 6 тапсырма – 12 слайд.

  • Сөз есепті оқып, берілгенін оқушылармен бірге құру. Өрнекті атап, мәнін табу. Дәптерге жаздыру. 13 слайд рахмет сөзі.

  1. Сабақты бекіту.

  • Біз сабақта қандай санға байланысты есептер шығардық ? /6 саны/

  • 6 санының көршілерін атаңдар.

  • 6 санының құрамын қандай сандар құрайды ?

  1. Рефлексия.

  • Сабақ сендерге ұнады ма ?

  • Математика сабағы қажетті сабақ па ? несімен қажетті ?

  1. Үйге тапсырма. Сандардың құрамын қайталау.

Бағалау. Белсенділігі бойынша.