Тэма: Раздзел «Чалавек і яго здароўе».
“Чалавек - частка прыроды. Арганізм чалавека. Як чалавек успрымае навакольны свет “.
Тып: урок атрымання новых ведаў.
Выгляд навучальнага заняткі: урок-даследаванне.
Мэта ўрока: даць уяўленне аб структуры арганізма, пра тое, як чалавек успрымае навакольны свет і з'яўляецца часткай прыроды.
Задачы ўрока:
адукацыйныя:
садзейнічаць фарміраванню ў трэцякласнікаў ўяўлення аб значэнні прыроды для чалавека, пра ўплыў людзей на прыроду;
аб правілах захавання асабістай гігіены і здаровага ладу жыцця;
аб адзінстве прыроды і чалавека, разумення, для чаго трэба ведаць свой арганізм, аб тым, з дапамогай якіх органаў пачуццяў чалавек спазнае навакольны свет.
развіваючыя:
спрыяць развіццю элементарных даследчых уменняў, уменняў ўсталёўваць прычынна-выніковыя сувязі ў дыяпазоне «чалавек-прырода»;
забяспечыць развіццё ўмення планаваць сваю дзейнасць, ажыццяўляць ўзаемакантроль;
садзейнічаць развіццю камунікатыўнай культуры вучняў;
стварыць умовы для выпрацоўкі элементарных навыкаў гігіены органаў зроку і слыху, навыкаў беражлівых адносін да свайго здароўя і ацэнкі сваіх паводзін.
выхаваўчыя:
арганізаваць працэс фарміравання добрасумленнага стаўлення да працы, праявы даверу і талерантнасці ў навучальных узаемадзеяннях;
садзейнічаць выхаванню імкнення выконваць правілы асабістай гігіены, беражлівых адносін да свайго арганізму і захавання здаровага ладу жыцця.
Абсталяванне: падручнікі, мультымедыйны праектар, кампутар, прэзентацыя, табліцы, плакаты, раздатачны матэрыял, люстэрка, лабараторнае абсталяванне, матэрыялы для досведаў, энцыклапедыі, алоўкі.
Ход урока:
І. Арганізацыйны момант
Каб прыродзе сябрам стаць,
Таямніцы ўсе яе даведацца,
Усе загадкі разгадаць,
Навучыцеся назіраць!
Будзем разам развіваць
У сябе ўважлівасць,
А дапаможа всё даведацца
Наша дапытлівасць! (слайд 1)
II. Актуалізацыя ведаў
- Скажыце, а які цяпер год? (2016)
-А чаму ён у нашай краіне прысвечаны? (Культуры)
-Правільна. Прымаючы гасцей, прынята быць ветлівым, клапатлівым і ўважлівым. Вось і мы з вамі на папярэдніх уроках былі ў гасцях у прыроды. Ўспомніце, дзе мы з вамі гасцявалі? (Пустыня, Арктыка, экватарыяльныя лясы, саваны).
- А куды б вы яшчэ хацелі наведацца?
- А што ж такое прырода?
Абярыце з трох варыянтаў: прырода - гэта рака, стол, сшытак.
Што зроблена рукамі чалавека - вада, камень, тканіна.
Што адносіцца да нежывой прыроды - верабей, месяц, дрэва.
Да жывой прыродзе ставіцца - жывёлы, жывёлы і расліны, жывёлы, расліны і чалавек.
III. Этап мэтапакладання
- А вось чаму вы чалавека аднеслі да жывой прыроды?
-Чаму чалавек з'яўляецца часткай прыроды?
-І што ж атрымліваецца, мы зусім не былі ў гасцях у прыроды, а знаходзіліся ў сябе дома?
- Гэта першыя пытанні, на якія нам трэба будзе адказаць. Але будуць яшчэ і іншыя. Усе пытанні, на якія мы павінны адказаць на ўроку, знаходзяцца ў кнізе.
- Вось скажыце, калі ласка, што мы з вамі звычайна робім, каб знайсці адказы на пытанні, якія цікавяць нас? (Вывучаем, чытаем, даведваемся нешта новае, даследуем).
- Наш ўрок завецца «Чалавек і свет». Мы будзем даследаваць навакольны нас свет, праводзіць досведы, вывучаць, чытаць шмат цікавай інфармацыі аб прыродзе і чалавеку, каб адказаць на пытанні, якія цікавяць нас.
ІІІ. Паведамленне тэмы і мэт урока
- Сёння мы пачнем вывучаць новы раздзел, але для пачатку вам трэба згуляць у гульню «Адгадай-ка!» І даведацца назву новага падзелу. Мы і наша здароўе. Чалавек і наша здароўе.
-Адкрыйце старонку падручніка на закладцы. Прагартайце старонкі хутка.
-Што вас зацікавіла?
-Што вам ужо знаёма?
-Якія словы вам здаліся не знаёмымі?
-Што б вам хацелася хутчэй даведацца?
-Так пра што ж мы будзем гаварыць на ўроках?
-Пра чалавека. Пра арганізм чалавека. Вось і тэма нашага ўрока.
-Вам цікава, як чалавек успрымае навакольны нас свет?
-Наш раздзел і прысвечаны вывучэнню чалавека, асаблівасцям будынка яго цела, рабоце органаў, а галоўнае ахове здароўя.
-Вы хочаце быць моцнымі, бадзёрымі і энергічнымі?
-Хочаце, каб вочы былі бліскучымі, яснымі, скура - чыстай, голас - звонкім, хада упэўненай?
-Так і будзе, калі вы навучыцеся жыць у ладу са сваім арганізмам. У гэтым нам і дапаможа наш курс.
-На працягу ўсяго ўрока вы будзеце за правільныя адказы атрымліваць фішкі. У канцы вы іх палічыць і ацэніце сваю працу на ўроку. (слайд 2 )
V. Вывучэнне новага матэрыялу
- Такім чынам, каб прыступіць да вывучэння арганізма чалавека, мы ўспомнім, што перад намі стаіць пытанне - з'яўляецца чалавек часткай прыроды. Адкажам на яго, выканаўшы першае заданне. Абвядзіце агульныя прыкметы для чалавека і для іншых жывых арганізмаў (раслін, грыбоў, жывёл).
Заданне 1
РАСЦЕ
РАЗВАЖАЕ
УЗБАГАЧАЕ ПАВЕТРА КІСЛАРОДАМ
РУХАЕЦЦА
ДЫХАЕ
РАЗВІВАЕЦЦА
КОРМІЦЦА
ПАКІДАЕ ПАТОМСТВА
ВАЛОДАЕ МОВАЙ
ПРАЦУЕ
(Слайд 2)
Праверце сябе.
-Робім выснову. Калі ў чалавека і іншых жывых арганізмаў ёсць падобныя рысы, ці можам мы сцвярджаць, што чалавек, як і жывёлы, як і расліны - частка прыроды? Так.
-Што неабходна чалавеку для жыцця? (Цяпло, ежа, вада, паветра).
-Чалавек можа знаходзіцца без паветра каля 5 хвілін. 70% нашага арганізма складаецца з вады. Чалавек можа пражыць без вады 10 дзён. Без ежы чалавек можа пражыць 30 дзён, выкарыстоўваючы ўнутраныя рэзервы.
-Адкуль чалавек бярэ ежу? Ваду? Паветра?
-Чалавек - частка прыроды таму, што ўсё неабходнае ён бярэ з прыроды: паветра з атмасферы, вады - з вадаёмаў, ежа - гэта расліны і жывёлы. Сонца дае святло і цяпло.
-Чым жа чалавек адрозніваецца ад жывёл і раслін?
-Што вы не абвялі? (Думае, валодае прамовай, працуе).
-А ўзбагачае паветра кіслародам - расліны.
(слайд 3)
Хто справіўся з гэтым заданне, пакладзіце перад сабой картку з яблыкам.
-Навукоўцы з універсітэта Масачусетс высветлілі, што яблыкі і яблычны сок дапамагаюць захоўваць яснасць розуму ў старасці. Таксама яблыкі дапамагаюць засяродзіцца.
-Што ж такое арганізм? Арганізм чалавека - гэта сістэма органаў, узаемазвязаных паміж сабой і ўтвараюць адзінае цэлае.
-Да нас прыйшоў у госці сёння вось такі смешны чалавечак. Ён нам пакажа, якія органы і сістэмы органаў ёсць у кожнага з нас.
(Схема на дошцы) слайд 4
- Якія ж органы і сістэмы органаў ёсць у чалавечым арганізме?
1. Нервовая сістэма ўключае галаўны мозг, спінны мозг і нервы.
2. Крывяносная сістэма: сэрца і крывяносныя пасудзіны.
Прыкладзеце далонь да грудзей з левага боку. Пачуйце грук сэрца.Мы з вамі раней праслухоўвалі пульс на руцэ. Гэта таксама доказ працы сэрца.
3. Стрававальная сістэма: стрававод, страўнік, кішачнік, печань (кроветвороный орган) і некаторыя іншыя органы.
4. Дыхальная сістэма: лёгкія і іншыя органы. Надзьміце шарык.Гэта паветра перапампаваць з лёгкіх.
5. Вылучальная сістэма.
6. Апорна-рухальная сістэма. (СЛАЙД 5)
-Органы, якія выконваюць агульную працу, утвараюць сістэму органаў. Для дапытлівых. Больш падрабязна пра яго будынку можна даведацца з энцыклапедыі «Цела чалавека».
Такім чынам, скажыце мне, якая падзея адбывалася ў горадзе Менску - сталіцы нашай Рэспублікі Беларусь у 2014 годзе? Чэмпіянат свету па хакеі. Талісманам гэтага чэмпіянату быў зубр. Ён адлюстроўвае асаблівасці нацыянальнай культуры, дэманструе моц і сілу хакеіста, ён лёгкі і зразумелы мільёнам заўзятараў і гледачам усяго свету, а таксама выклікае станоўчыя асацыяцыі. А вось так зубр выглядае ў дзікай прыродзе. Паглядзіце на малюнак. Якога зубр колеру? Памеру? Ён цёплы ці халодны? Мяккі ці цвёрды?Якія ён выдае гукі? (слайд 6)
- Давайце шукаць адказ на наш наступны пытанне - як чалавек успрымае навакольны свет і што вам дапамагло прааналізаваць карціну з зубрам? Для аналізу навакольнага свету чалавеку дадзены аналізатары - сэнсарныя сістэмы - органы пачуццяў. Давайце выявім, якія органы пачуццяў ёсць у чалавека і як пры іх дапамозе чалавек атрымлівае інфармацыю пра навакольны свет.
-Да іх ставяцца органы гледжання, нюху, слыху, дотыку, густу.
-Давайце даведаемся, якія ёсць органы пачуццяў. Мы глядзелі на зубра і вызначылі, якога ён колеру, памеру, формы. Для гэтага мы выкарыстоўвалі орган зроку - вочы. (слайд 7)
Вопыт № 1
Заданні: Вазьміце люстэрка і разгледзьце сваі вочы.
-Якой яны формы?(Круглай)
-За тое, што вока круглае і шчыльнае, яго назвалі «вочным яблыкам»
-Што вы яшчэ бачыце? (У вочным яблыку ёсць белая абалонка, а сярэдзіна вока не белая, а афарбаваная - гэта вясёлка)
- Вызначым, колькі вучняў
кареглазых –
шэравокі –
блакітнавокі –
зялёнавокі –
-Якіх вучняў больш па колеры вачэй?
-Менш?
- Зараз мы падрабязна даведаемся пра будынак нашых вачэй, паглядзеўшы відэа. Што вы запомнілі? (слайд 8, відэа пра зрок)
-У чалавека акрамя гледжання, ёсць органы дотыку і нюху, але менавіта вочы з'яўляюцца праваднікамі 80% інфармацыі, якая распавядае пра тое, што адбываецца навокал.
-Устаньце з-за партаў.Мы пагуляем у гульню "А што гэта ў чалавека?»
-У птушкі гэтае крыло - у чалавека ... рукі (памахаць рукамі)
-У звера лапа - у чалавека ... нага (3 прысяданні)
-У сабакі морда - у чалавека ... асоба (павароты вакол сябе)
-у рыбы жабры - у чалавека ... лёгкія (3 глыбокіх ўздыху)
-у экскаватара коўш - у чалавека ... далонь (3 бавоўны)
-у машыны матор - у чалавека ... сэрца (3 скачка)
-у льва пашча - у чалавека ... рот (ўсміхнуліся суседу).
Селі. (схема на дошцы,)
-Такім чынам, для таго, каб захаваць зрок здаровым, мы павінны выконваць шэраг правілаў. Стайд 9
-Нас у госці запрасіла Алена Малышава з тэлеперадачы «Жыць здорава!» Яна прапануе нам скласці рэкамендацыі па захаванні добрага зроку.
-Для пачатку прачытайце пра сябе артыкул з падручніка на стар. 108. Зачыніце іх.
-Вашым трэцім заданнем будзе стварэнне памяткі аб захаванні гледжання.
- І так, я зачытаю, якая памятка ў вас атрымалася. (свывешваю на дошцы)
Заданне № 3
Памятка «Беражы зрок»
1) Праводзь ля тэлевізара не больш за два гадзін у дзень.
2) Праводзь у кампутара не больш за 10-15 хвілін за 1 сеанс.
3) Глядзі тэлеперадачы седзячы, на адлегласці не менш за два з паловай метраў ад экрана.
4) Больш за гуляй на свежым паветры, май зносіны з сябрамі.
5) добра харчавацца, не забывай пра вітамін А.
6) Чытай пры добрым асвятленні.
7) Ня тры вочы рукамі - так можна занесці парушынку або небяспечныя бактэрыі.
-Паспрабуйцце звярнуцца з нашай напамінкам на дошцы.Хто правільна ўсё зрабіў, вазьміце карцінку з бананам. У банане змяшчаецца шмат вітаміна А, В, вітаміны групы В, вітамін Е. Усе гэтыя вітаміны неабходны для таго, каб наш зрок быщ добрым.
Фізхвілінка для паляпшэння зроку
Моцна заплюшчыце вочы вочы на 3 секунды.
Адкрыйце на 3 секунды.
Паўторыце.
Хутка паміргаюць 5-10 секунд.
Зачыніце вочы і памасіруйце з кругавымі рухамі.
Паглядзіце ўдалячынь ў акенца.
Паглядзіце на суседа па парце, не паварочваючы галавы.
-Зараз зачыніце вочы.
-Што вы зараз пачулі?
-А зараз?
-У гэтым нам дапамаглі нашы вушы - орган слыху. Але не толькі. Нам дапамог 1860 году вядомы французскі навуковец і вынаходнік Эдуард-Леон Скот дэ Мартинвилл, які ўпершыню ў сусветнай гісторыі зрабіў гукапіс пры дапамозе прылады "фоноавтограф", якая ў цяперашні час захоўваецца ў парыжскім архіве. Сёння роўна 156 гадощ мінула з гэтай падзеі. А падрабязней аб органе слыху мы даведаемся з відэа. (видэа пра слых)
-Што цікавага вы ведаеце пра вушы? У панамскіх залатых жаб адсутнічаюць знешняе і сярэдняе вуха. Тым не менш, яны здольныя адрозніваць і апазнаваць гукі. Першаснае ўспрыманне гукавых хваль адбываецца ў гэтых жаб у лёгкіх. Праўда, навукоўцы пакуль не высветлілі, як гук з лёгкіх даходзіць да ўнутранага вуха.
(слайд 10,гуки)
- Як вы думаеце, што дапаможа зрабіць наш слых здаровым?
-Нас зноў з вамі запрашае Алена Малышава. Да яе таксама ў госці прыйшлі і іншыя лекары.
-Ваша чацвёртае заданне. Прачытайце, што карысна і што шкодна для органа слыху чалавека. Адказ запішыце з дапамогай лічбы ў табліцу. Вось наша памятка. (слайд 11 ) вывешваю памятку
Заданне 4
Памятка аб захаванни слыху
1)Штодня мыць вушныя ракавіны цёплай вадой з мылам.
2) Абараніць вушы ад рэзкіх гукаў і шуму.
3) Слухаць спевы птушак, шолах лісця, іншыя гукі прыроды.
4) Абараніць гукі ад холаду і ветру.
5) Берагчы вушы ад траплення вады.
6) Пры болі ў вушах неадкладна звяртацца па дапамогу да ўрача.
-Праверце сябе.
-Хто правільна зрабіў гэта заданне вазьміце фішку з пірамідкай. Палічыце, колькі на ёй звёнаў.
-Пяць. Столькі і органаў пачуццяў у чалавека. Мы пра іх паспрабуем коратка пазнаёміцца. (Слайд 12)
Вопыт № 3
- Вызначыце па паху: мыла, карыца, кава.
- Нам дапамог у гэтым орган нюху - нос.
-У рубрыцы «Для дапытлівых» вы зможаце даведацца, як ён уладкованы.
-Пра што нас могуць папярэдзіць пахі?(Аб небяспецы. Напрыклад, пах гару папярэджвае аб узгаранні)
(слайд 13)
Вопыт № 4
- А зараз самая смачная гульня «Вызначы на смак».
- (Дзеці апісваюць словамі смакавыя якасці вады).
-Нам дапамог у гэтым наш чацвёрты орган-аналізатар - язык. Язык - орган густу. (слайд 14, 15 - видэа)
- Разгледзьце ў люстэрка свой язык. Зверху язык пакрыты незлічоным мноствам сосочков. У іх закладзены заканчэння нерваў, якія ўмеюць адчуваць, што трапляе ў рот. Салодкае і салёнае язык адчувае сваім кончыкам, кіслае - бакамі, а горкае - коранем.
-Паглядзіце на слайд.
-А што цікавага вы ведаеце пра язык?
- Самы вялікі язык - у сіняга кіта, ён важыць прыкладна пяць ці шэсць тон. Сам сіні кіт-паласацікі можа важыць 150 тон, як 50 афрыканскіх сланоў. Толькі адно яго сэрца вагой ў цэлую тону. Самы маленькі язык - у карлікавай бурозубки: яна сама важыць-то ўсяго 3 грама.
Вопыт № 5
-Правядзем гульню «Чароўная скрыначка»
-У нашай скрынцы знаходзяцца розныя прадметы. Вы, не гледзячы, павінны вызначыць, якія яны. Слайд 16
-Што мы можам адчуваць з дапамогай скуры?(Цяпло, холад)
-Скура - орган дотыку. У нас будзе цэлы ўрок для вывучэння пятага органа пачуццяў - скуры.
-Што вы ведаеце пра скуру?
-Самы вялікі орган чалавека - яго скура. Гэты орган займае плошчу да двух квадратных метраў і ўвесь час абнаўляецца. За ўсё жыццё ў чалавека выпрацоўваецца каля 17 кілаграмаў скуры.Аб скуры мы даведаемся на наступных уроках больш падрабязна.
-Давайце паўторым, якія сістэмы органаў, органы, органы пачуццяў мы вывучылі.
- Ну, што ж, праверым свае сілы і выканаем крыжаванку па тэме: «Арганізм чалавека».
VI. Замацаванне вывучанага
(слайды 17-25)
VII. Кантрольна-дыягнастычны этап
Праца ў парах
-Ваша апошняе пятае заданне. Злучыце стрэлкай орган і назву сэнсарнай сістэмы. Праверце выкананне задання.
-Хто справіўся цалкам?
вока – орган зроку
Галаўны мозг – орган стрававання
Вушы – орган слыху
Нос – орган абаняння
Скура – орган асязання
Язык – орган смаку
- Хто заўважыў памылку? Вядома, галаўны мозг не орган стрававання. Усімі органамі пачуццяў кіруе галаўны мозг. Усе звесткі, якія атрымліваюць органы пачуццяў, яны пасылаюць у галаўны мозг.Мозг аналізуе атрыманую інфармацыю, а потым дае загад на выкананне. Але пра гэта на наступных уроках. А зараз праверце правільныя адказы. Хто правільна зрабіў, вазьміце апошнюю фішку з мячыкам. Наш урок падыходзіць да канца і я хачу каб вы крыху пагулялі з ім. (слайд 26)
VIII. Падвядзенне вынікаў урока
Такім чынам, мы з вамі многае даведаліся пра чалавечае цела, аб арганізме, пра сувязь чалавека з прыродай. Так давайце ўспомнім наш самы першы пытанне ўрока: хто ж чалавек прыродзе? Вядома, ён з прыродай адно цэлае. Мы высветлілі, што чалавек да свайго цела павінен ставіцца беражліва. Дык як жа ён мусіць ставіцца да прыроды? (Беражліва, акуратна, клапатліва) Што для вас азначае здаровы лад жыцця? (слайд 27)
IX. Дамашняе заданне
С. 105-111, чытаць. Знайсці цікавыя факты аб так званым шостым органе пачуццяў.
-Дзякуй за ўрок!
-Малайцы (слайд 28)
Памятка «Беражы зрок»
1) Праводзь ля тэлевізара не больш за два гадзін у дзень.
2) Праводзь у кампутара не больш за 10-15 хвілін за 1 сеанс.
3) Глядзі тэлеперадачы седзячы, на адлегласці не менш за два з паловай метраў ад экрана.
4) Больш за гуляй на свежым паветры, май зносіны з сябрамі.
5) добра харчавацца, не забывай пра вітамін А.
6) Чытай пры добрым асвятленні.
7) Ня тры вочы рукамі - так можна занесці парушынку або небяспечныя бактэрыі.
Памятка беражы слых
1)Штодня мыць вушныя ракавіны цёплай вадой з мылам.
2) Абараніць вушы ад рэзкіх гукаў і шуму.
3) Слухаць спевы птушак, шолах лісця, іншыя гукі прыроды.
4) Абараніць гукі ад холаду і ветру.
5) Берагчы вушы ад траплення вады.
6) Пры болі ў вушах неадкладна звяртацца па дапамогу да ўрача.