Конспект уроку з природознавства 1 клас за темою Хто такі риби

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема. Хто такі риби?

Мета: ознайомити учнів з відмінними ознаками риб, з особливостями їх будови; формувати уявлення учнів про різноманітність навколишнього середовища; розвивати уміння порівнювати та узагальнювати отримані знання; виховувати бережне ставлення до живої природи.

Обладнання : роздатковий матеріал (хмаринки, сніжинки, сонечко, краплинки, пазли «риба»), малюнок моря, річки, акваріуму, презентація, аудіо запис.



Хід уроку

І. організація класу.

Вправа «Погода».

Діти , давайте пограємо в гру «погода»

  • Який сьогодні день, ясний чи похмурий? (діти піднімають хмаринку чи сонечко)

  • Чи йшов сніг, дощ?

  • Подивіться у вікно, якого кольору небо?

(отже сьогодні ясний день, без опадів)

II. Формування нових знань, умінь і навичок.

  1. Повідомлення теми і завдань уроку.

Послухайте музику а потім скажіть , які звуки природи ви почули?

Спробуйте уявити те що почуєте.

  • Які звуки ви почули? (шум води, моря, річки, спів чайки)

  • А як ви гадаєте. Чому ці звуки ми слухали?

  • Про що ми сьогодні будемо розмовляти? (воду)

_- Хто живе у воді?

І сьогодні ми продовжуємо знайомитися із живою природою. А з ким ми познайомимося ви скажете тільки тоді, коли відгадаєте загадку.

2. Відгадування загадки.

Живе вона у воді,

Не ходить по землі,

Плаває під мостиком

І виляє хвостиком. (риба)

Сьогодні ми вирушаємо у підводну експедицію для спостереження за рибами, вивчення їх будови та визначення характерних ознак.

А хто знає, що таке експедиція?

Експедиція –це подорож

  1. Створення проблемної ситуації.

Діти, подивіться, як багато мешканців водних глибин .. А чи всі вони є рибами? Щоб точніше відповісти на це питання треба ознайомитися із будовою та характерними ознаками риб.
2. Відкриття нових знань.

  1. Робота в парі

Діти вам необхідно побудувати із окремих частин свою рибку, назвати усі її частини тіла та дати їй ім’я:


(Діти виконують завдання)

Хто знає, як називається ця риба?

Це окунь річковий. Він поширений у річках та озерах. Окунь –хижак. Він поїдає інші риби, раків, водяних комах.

Скажіть їз яких частин складається тіло рибки? (голова, хвіст, плавці, тулуб вкритий лускою).

Чим вкрите тіло риби?

А що таке луска? (це тверді пластинки на шкірі риб)

Для чого потрібна луска?

Луска сприяє швидкому пересуванню риб у воді ,а також захищає тіло риб від пошкодження.

Навіщо рибам потрібні плавники та хвіст?

Хвіст потрібен для поворотів при русі, а плавники для збереження рівноваги. 
Мікровисновок: 
Скажіть, які характерні ознаки риб ми сьогодні розглянули?
(Тіло риби вкрито лускою, вона має плавці, хвіст. )

Фізкультхвилинка (танок «танцювала риба з раком»)

2 . Де можуть жити риби? 
А на які групи можна розподілити рибок за місцем їх проживання?

як називаються риби, що живуть в морі? Річці? Акваріумі?

Робота за підручником.

Давайте відкриємо підручник ст.. 78.

Риби проводять все життя у воді. Тільки одні риби обирають солону воду (в морях і океанах), а інші можуть жити тільки у прісній воді. (в озерах, ставках, річках)

-що таке прісна вода?

Прісною водою називають у природі несолону питну воду.

Розгляд малюнків у підручнику ст.. 78

Камбала - на дні лежить на одному боці камбала. Цікаво, що обидва її ока знаходяться на верхньому боці, щоб краще було пильнувати здобич. Камбала поширена у Чорному та Азовському морях, там солона вода.

Тріска - живе в північних морях, має на спині три плавці. Це - зграйна, придонна риба.

Отже ці риби морські (вивішую малюнок моря)

Сом - одна найбільша з річкових риб. В річках прісна вода. Тіло у сома видовжене, округле, стиснуте з боків. Рот великий, на верхній щелепі - два довгих вуса, а на нижній - чотири коротких вуса. Живе на дні водойм у глибоких ямах, серед корчів, у водоймах із повільною течією. Живиться рибою, жабами, іноді - водоплавними птахами.

Щука - ненажерливий хижак. Живиться раками, рибами, пташенятами, щурами. Має стрімкі рухи, здобич швидко схоплює у величезну пащу. Спина темного кольору, черево біле, на сірувато - зелених боках добре видно поперечні смуги, які допомагають їй маскуватися в зарослях. Живе у річках та озерах.

Ці риби називаються річковими (вивішую малюнок річки)


А як називають риб, які живуть в акваріумі? Наведіть приклади.
(вивішую малюнок акваріуму)

Практична робота.

А зараз я вам пропоную створити свій підводний світ. На партах у вас лежать шаблони різних рибок. Кожен з вас зараз пригадає те, про що ми розмовляли протягом уроку та свою рибку розташуйте там, де вона живе.



  1. Хвилинка-цікавинка

Підводний світ дуже цікавий.В морях і океанах живуть дивовижні риби з такими цікавими назвами. Презентація 2.

Спробуйте пояснити. Чому риби отримали такі назви: летюча риба, риба - пилка, риба – меч

Поміркуйте, що буде, якщо виловлювати занадто багато риби.

- Отже, потрібно бережливо ставитись до риб - жителів водойм. Вони очищають водойми, з деяких риб виготовляють ліки.


Додаткове завдання Гра «хто зайвий»

V. Підсумок.

1. Продовж речення.

 - На уроці я дізнався…

- Рибу можна впізнати за ознаками…

2. Оцінка роботи учнів на уроці.

•    Працювали – старанно!

•         Відповідали – чітко, правильно!

•         Отримали – відмінно!

4