Күні:
Сынып: 2 сынып
Пәні: Қазақ тілі.
Сабақтың тақырыбы: Жалқы есім мен жалпы есім.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жалқы есім мен жалты есім туралы түсінік қалыптастыру, жаттғулардыорынедаув арқылы сөйлем ішінен оларды таба білуге үйрету.
Дамытушылық: Дамытудың тиімді әдісін пайдаланыпОқушыларды сауатты көркем жазуға дағдыландыру,сөздік қорын сөйлеу м әдениетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа,Таза сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауа, түсіндіру, венн диаграммасы.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, сызба. Ойын, «кім жылдам»
Сабақтың барысы:
I.ұйымдастыру кезеңі:
-Оқушылармен сәлемдесу.
-сынып тазалығын текскру.
-Оқушылар назарын сабаққа аудару
А) Психологиялық дацйындық.
Сендерді өмірде не таңқалдырады?
Ал мен күнге таңқаламыын. Өйткені ол нағыз сиқыршы сияқты, жылы әрі мейрімді сәлемдесе біледі. Күнге қолдарыңдысозыңдар күннің жомарт сәулелері ананың нәзік қолдары сияқты, аялайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мене мұңды жібітеді.
Ендеше барлығымыз тақтадағы өлең жолдарын оқиық.
Күн жорығыне алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық мейрімді,
Басып кетер сонда дереу жан-жағын.
Міне жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастайық.
II.үй жұмысын тексеру.
Үйге қандай тапсырма берілді?
-Үйге 4-5-жаттығу 134 бет
III.Ойын «Кім жылдам» деп аталады.
Сыныпты топқа бөліп, сөз табына сөздер ойлау тапсырыады..
Мысалы : кітап, оқушы, жүгірді оқыды, қой ,сиыр, тас қасқыр сұлу, екі жасыл ойнады,
Сөздерді айтқызу оқушыларға .
IV.Жаңа сабақ.
Ертегі: Ертеде зат есім деген сөз табының Жалқы есім және Жалпы есім деген ұлы болыпты.Жалқы есім деген өзімшіл, тек қана өз атын айта беріпті.Ал Жалпы есім , жалпылама ұғымдым білдіріпті. Зате есім болса екі ұлыныңда мінезін біліп, олармен тіл табысып екеуінде орынды жұмсай біліпті. Оларда әкелерін сыйлапты.Ендеше бізде осы сабақта бір-бірімізді сыйлап, тыңдап Жалқы есім мен Жалпы есім туралы білетін боламыз.
V.Ереже жаттау кезеңі.
Кісінің аты-жөні, жер су аттары, жан –жпнуарға қойылатын атаулар Жалқы есім деп аталады,
Жалқы есімдерден басқа зат есімдер Жалпы есім деп аталады. Мысал: Оқушы, кітап, қарбыз, ара.
VI.Оқулықпен жұмыс кезеңі:
1-жаттығу 137 бет .Жаңылпашты көшіріп жазып, Жалқы есім мен жалпы есімді табу.
VII.Терме диктант «Кім зерек» ойын кезеңі:
Жалқы есім мен жалпы есімді ажырату.
Сөздер: Астана, ауыл, құлын, парта, Маржан, ана, Зайсан, жылқы, Дайық Әсел, әке, көл, Алатау, машина. VIII.Сергіту сәті:
Видео жаттығу арқылы «қара жорға биі»
Орынымыздан тұрайық ,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып бір тұрып,
Орынымызды табайық.
IX.Семантикалық картамен жұмыс кезеңі:
X. Үйге тапсырма беру кезеңі: Үйге 4-5 -жаттығу 13-137 бет.
XI.Бағалау Кім көп бесбұрыш жинағанына қарап бағалау. Сабақ аяқталды сау болыңдар.
Сөздер: Астана, ауыл, құлын, парта, Маржан, ана, Зайсан, жылқы, Дайық Әсел, әке, көл, Алатау, машина.
Семантикалық картамен жұмыс кезеңі:
Семантикалық картамен жұмыс кезеңі:
Сөздер: Астана, ауыл, құлын, парта, Маржан, ана, Зайсан, жылқы, Дайық Әсел, әке, көл, Алатау, машина.
Сөздер: Астана, ауыл, құлын, парта, Маржан, ана, Зайсан, жылқы, Дайық Әсел, әке, көл, Алатау, машина.
Семантикалық картамен жұмыс кезеңі: