Қостанай облысы
Әулиекөл ауданы
Аманқарағай ауылы
«Әулиекөл ауданы әкімдігінің білім бөлімінің
№2 Аманқарағай орта мектебі» ММ
Бастауыш сынып мұғалімі: Багыткуль Какимбекқызы Дощанова
Теңдеуді шешу.
2-сынып
Сабақтың мақсаты: Қосу мен азайтудың өзара кері амалдар болатындығы қасиетіне сүйеніп, белгісіз азайғышы бар теңдеулерді шешеді, белгісіз азайғышы бар қарапайым теңдеулерді шешу әдісі туралы қорытынды жасайды; топта өрнектердің мәндерін тапқанда екі таңбалы сандарды қосу және азайту әдістерін бекітеді.
Сын тұрғысынан ойлау: Оқушылар өз бетінше теңдеу шешуге дағдыланады, ауызша тұжырым жасауға жаттығады.
Сабақ түрі: Қайталау сабақ
Оқыту әдісі: Өздігінен білім алу, сұрақ-жауап әдісі, «Әр адым сайын».
Күтілетін нәтиже: Теңдеу ұғымын танып біледі. Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік екенін, белгісіз санның мәні теңдеудің түбірі екенін яғни теңдеудің шешуі болатынын меңгереді.
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, үлестірмелі қима қағаздар, слайдтар, бағалау кестесі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Бір, екі, үш
Отырамыз тып-тынышы.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
Үй тапсырмасын тексеру.
“Өзімізді өзіміз тексерейік”
№5
50+(4+2)=56
а+(5+3), а=40
40+(5+3)=48
30+(а+6), а=2
30+(2+6)=38
Қызығушылықты ояту:
Жаңа сабаққа дайындық
«Керек санды жаз» үлестірмелі қима қағаздармен жұмыс.
8 [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] + 11+5+
[pic] [pic]
7 [pic] [pic] + 14+3+
Көршілерін тексеріп, бағалау.
«Әр адым сайын» бұрыннан білетін білімдерін тексеру.
Шырша деген сөзден математикалық термин құрастыру.
Шырша –шаршы
-Шаршының қасиетін айт.
-Шаршының периметрін қалай табамыз?
«Кім шапшаң?» ойыны
Оқушыларға өрнектердің мәндерін тауып, әріптерді жауаптың өсу ретіне қарай орналастыру ұсынылады:
11-3=ң 6+8=е 18-9=д
12-7=т 7+8=р 7+6=у
15-9=е 6+6=л 9+2=е
Жаңа білімді игеру кезеңі:
Математикалық диктант
(8+2)+4=14
(30+7)-5=32
№1
Азайтудың компоненттерін қайталау
Теңдеуді жаз. х пен 40 санының айырмасы 9-ға тең. Берілген теңдеуден қосу амалымен байланысты теңдікке көш.
Ендеше, х=40+9
Бұдан х=49
Тексеру: 49-40=9
9=9. Тура санды теңдік шығады.
Есеп құрастыру.
а) Сатылды – 30 кг
Қалды - ?, 7 кг артық
Болды - ? кг
30+7=37
30+37=67 (кг)
Жауабы: барлығы 67 кг алма болды.
б) Қағаздан – 25 ойыншық,
Матадан - ?, одан 10 ойыншық кем.
Барлығы - ? ойыншық
25-10=15
25+15=40
Жауабы: Үйірме мүшелері барлығы 40 ойыншық жасады.
Мағынаны тану: Теңдеуді шешу:
64-х=4
53+х=56
а-10=35
Теңдеу дегеніміз не? Классер толтыру. «Ойлан, жұптас, бөліс» стр.
- Белгісіз саны бар теңдікті теңдеу дейміз.
- Теңдеуде белгісіз сан латын әріптерімен белгіленеді.
- Теңдеу шешу дегеніміз - теңдеуді дұрыс сандық теңдікке айналдыратындай белгісіз санның мәнін табу.
-Жай теңдеу тек бір арифметикалық амалмен шығарылады.
Теңдеу жай, күрделі болады.
Сергіту сәті
Математикалық өлең есеп шешу.
1. Көлден ұшты 50 қаз,
Қайтып қонды 20 қаз
Қонбады оның нешеуі,
Қане кім тез шешеді?
2. Аулада 60 үйрек,
Қорада 20 үйрек,
10 үйрек тығылды
10 үйрек жығылды,
Қалғаны неше үйрек?
3. 100 асықтың 30-ын,
Досым сұрап алады
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолымда қалады.
Тақтамен жұмыс
Сырға, тауық деген сөзден математикалық термин құрастыру.
Сырға-ғасыр
Тауық-уақыт
Қайсы артық?
Уақыт және оның бірліктері табу.
Ережені еске түсір
Көрсетілген бірліктермен өрнекте:
1 сағ 10 мин = мин
1 сағ 3 мин = мин
1 тәул. 5 сағ = сағ
95 мин = сағ мин
Алма деген сөзден математикалық термин құрастыру.
Алма-амал
Ережені еске түсіру: Жақшаның ішіндегі амал алдымен орындалады.
№6 Топпен жұмыс: Ой шапшаңдығын жаттықтыру
1-топ: 2-топ: 3-топ:
(57-7)+40=90 20+(45-5) =60 35-(28-8) =15
(20+60)-10=70 60-(39-9) =30 44+(30-10) =64
(60+9)-40=29 70+(16-6) =80 80-(67-7) =20
Ребусты шеш:
W +W +W=12 W =
W + S =9 S =
S - А =3 А =
W+ S +А =11
Шығармашылық тапсырма:
«Аққалаға қалпақ кигіз» үлестірмелі қима қағаздармен жұмыс.
Қосудың қандай қасиетін пайдаландың?
[pic]
Қорытынды.
Үйге тапсырма беру:
№7, 105-бет.
Білім баспалдағы белгілеу
А - түсінбедім, маған көмек керек
Б - түсіндім, әлі де қайталауым керек
В - толық түсіндім, өзгелерге көмектесе аламын
Бағалау, мақтау, күнделікпен жұмыс.