Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: |
Сабақтың атауы | Санды және әріпті өрнектер |
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,мұғалімге арналған нұсқаулық |
Сабақтың жабдығы | Сызба, деңгейлік тапсырма ,карточкалар |
Жалпы мақсаттар | Еңбектенуге, еңбекті бағалауға тәрбиелеу. Экологиялық тәрбие беру; Шығармашылық қиялын, жүйелі ойлау қабілетін дамыту. Сабақтың міндеті: меңгерген математикалық білімдерін нақтылы жағдайларға, практикалық есептерді шешуде қолдана білумен байланысты білік қалыптастыру Көрнекілігі: слайд, ұшақ макеті, сым, дәптер, әйнек, сызғыш |
Оқыту нәтижесі |
Топқа бөлу | Геометриялық фигуралар арқылы топтарға бөлу |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ынтымақтастық атмосферасы | Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! | Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріне сәттілік пен бестік баға тілеймін! |
Үй тапсырмасын сұрау
| Логикалық есептер *Екі адам шахматты 2 сағат ойнады. Бір адам неше сағат ойнайды? *Қос ат жегілген арба 40 шақырым жүрді. Бір ат неше шақырым жүрді? *4 жұмыртқа 4 минут піссе, бір жұмыртқа неше минут піседі? *2 кг мақта ауыр ма, 2кг темір ауыр ма? |
Қызығушылықты ояту |
Мағынаны тану
| Оқулықпен жұмыс. 1-топ №1,2 2-топ №2,3 3-топ 4,5 №6 Тақтада орындалады |
Сергіту сәті | Үйшікте мына бір сәулетті Тұратын қай мықты әулеті? Мен– тышқан-шиқылдақ, Мен– қоян-желаяқ, Мен– түлкі-керіммін, Мен– қасқыр-серімін. Бәрімізтұратынкөңілді, Қажетті сәулетті көр үйді! |
Оқушылар сергіп алады |
Ой толғаныс | Математикалық диктант |
Үй тапсырмасы | Тест тапсырмалары | Күнделіктеріне жазады |
Бағалау | Оқушылар алдымен бір бірін бағалайды. Содан соң мұғалім барлық оқушыларды бағалайды. Смайликтерді жабыстырады. |
Мақсаты: 8 және 9 сандарына көбейту кестесін меңгеру үшін педагогикалық жағдай туғызу.
Пәндік нәтиже: оқушылар 8 және 9 сандарына көбейту кестесін, оған сәйкес бөлудің жағдайларын анықтайды.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру бөлімі:
Психологиялық жаттығу
Білімдерін белсендіру. Біліміңді байқа Математикалық домино
7 * 2 = 14 14/ 2 =7 7 * 5 =35 35 /5 =7
7 * 8 =56 56 / 8 =7 7 * 7 = 49 49/ 7 = 7
7 * 9 =63 63 / 9 = 7 7 *1 = 7 7/ 1 = 7
7 * 3 = 21 21 / 3 = 7 7 * 4 =28 28 / 4 =7
Алма неше теңдей бөлікке бөлінген ? Қанша үлесі алынды ? 8\2,10\3, 4\1, 6\2
Жаңа сабақ Білгенге маржан
- Енді дәптерімізді ашып, күннің жадын жазып тақырыпты жазайық.
Балалар біз осыған дейін 7 көбейту кестесін білеміз. Яғни біз
7*8 =білеміз 7+7+7+7+7+7+7+7 =56 56+8= 64
8*8=8+8+8+8+8+8+8+8=64 64/8=8
8*9= 64+8=72 72/8=9
9*8=72+9=81 81/9=9
Тез есепте
1.Қауынның массасы 8 кг-ға тең.Қауының 2\1 бөлігі неше кг құрайды?
2. Асқабақтың массасы 12 кг-ға тең.Ширек асқабақтың массасы нешеге тең?
3.Жарты асқабақтың массасы 3кг -ға тең.Тұтас асқабақтың массасы нешеге тең?
Оқулықпен жұмыс
Апельсин , лимон туралы бейне баян көрсетіледі.
Лимон. Катарактаның қалыптасу қаупін азай-тады, кіші қан тамырлардың қабырғаларын қа-тайтады. Анемияны және ревматизмді емдеуге жәрдемдеседі. Құрамында С дәрумені 100 грамда 48 мг.
Апельсин. Ағзаны тазалап, қандағы холестерин деңгейін қалыпқа түсіреді. Астың қорыты-луын жақсартады. Құрамында С дәрумені 100 грамда - 65 мг.
№ 2. Майра дүкеннен 8кг-нан 5 жәшік апельсин және 9кг-нан 9 жәшік лимон алды.Лимон апельсинге қарағанда қаншаға артық?
Ш: (9*9)-(8*5)= 41кг
Ж. лимон 41 кг артық
ә) Бақшадан Әсет 9кг-нан 8 шелек алма жинады .Ол 50кг алманы сатты.Әсетте неше кг алма қалды?
Ш: (9*8)-50 =22 кг
Ж: қалды -22кг
Сергіту жаттығу
Бір топ бала өзеннен,
Он бес балық ұстадық
Бөліскенде оларды,
Тиді әркімге 3 балық
Сынайыншы мен сені
Бала саны қанша еді ?
Кім шапшаң ?
№ 4.
1 - қатар 659 - 167 =492 481 + 369 = 850 601- 45 =556
2 - қатар 501 - 328 = 173 491 + 276 = 767 27 + 156 = 183
3 -қатар 1000-459 = 541 98+ 685 = 783 405 - 165 = 240
№ 5
11+22+33+44+66+77+88+99=440
( 350+105+250) - (111+28 +459) =107
(450+20+50) + (450-20-50)=900
( 45 +12+95) -( 91+42+19)=0
№ 6
Сынық сызықтың ұзындығын тап. Кесінділер қандай бұрышты құрайды ? Сүйір, доғал бұрыштарды ата.Олардың арасында тік бұрыш бар ма ?
Ойлан , тап.
Шығармашылық тапсырма
1.Біз тұратын үйде Қарлығаш, Мәлік, Лаура тұрады.Мен кеше Қарлығаш пен Мәлікті көрдім.Олардың біреуі 9 жаста, екіншісі 8 жаста.Бүгін мен Мәлік пен Лаураны көрдім. Олардың біреуі 10-да , екіншісі 9 жаста.Олардың қайсысының жасы қаншада екендігін анықта. Жауабы:Мәлік 9 ж.Қарлығаш 8 жаста. Лаура 10ж
2.Әнуар Сабырдан 5 жас үлкен және Даниярдан 2 жас үлкен. Сабыр үлкен бе, Данияр үлкен бе ? Және неше жас үлкен ? Жауабы: Данияр Сабырдан 3 жасқа үлкен.
3.Бір қария 34 балмұздақ алған.Ол өзіне 4 балмұздақ қалдырып,әрбіреуіне 6 балмұздақтан келетіндей етіп өз немерелеріне бөліп берді.Қарияда қанша немере бар? Жауабы: 4 немере
Бекіту: Меңгере біл "Жұбын тап "
Қолғаптың сыңарын тауып өрнекті шешу
8, 9 көбейту бөлуге
Қорытынды
Біз бүгін сабақта не үйрендік ?
Не қиын болды ?
Үйге тапсырма № 7 81-бет
Бағалау
Математика 3 сынып
Ашық сабақ
Тақырыбы: Санды 7 - ге көбейту және бөлу.
Сабақтың тақырыбы: 7 - ге көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты: 7 - ге көбейту және бөлу тәсілімен оқушыларды таныстыру. Санды есе арттыру, артық ұғымдары жөнінде теңдеу құра білуге үйрету.
Сабақтың тәрбиелігі: Ұқыптылыққа, ақыл - ой белсенділігін арттыруға, еңбекке халықтық педагогикалық негізде тәрбиелеу.
Сабақтың дамытушылығы: Оқушылардың ақыл - ойын, байқағыштық қабілеттерін, өз бетімен жұмыс істей білуін, ізденушілігін дамытып, қиялын ұштау.
Сабақтың әдістері: Оқулық, көрнекілік, ауызша, жазбаша шығармашылық.
Сабақтың түрі: Жарыс сабақ.
Пән аралық байланысы: Ана тілі, қазақ тілі, музыка.
Сабақтың көрнекілігі: Көбейту кестесі, 2 есеп шарты, суреттер, қоржын.
Сабақтың барысы.
• Ұйымдастыру кезеңі.
1. Ертең қандай мереке? (Ертең тәуелсіздік күні)
2. Тәуелсіздік алғанымызға неше жыл толады? (15 жыл)
3. Тәуелсіздік үшін күрескен кім деген батырларды білесіңдер? (Қайрат, Ләззат, Сабира)
Олай болса, қаламызда үлкен мереке, той болады. Бүгінгі сабаққа жақсы қатыссақ, біз де сол тойға барамыз. Сабаққа 2 топ болып, жарыса қатысамыз.
• Үй тапсырмасын тексеру.
№3 а) Қалдықпен бөлуді орындау
19: 6=3 (қалд 1)
45: 6=7 (қалд 3)
46: 6=7 (қалд 4)
26: 6=4 (қалд 2)
34: 6=5 (қалд 4)
59: 6=9 (қалд 5)
ә) Қалдық бөлгіштен кіші болу керек.
Математикалық диктант
2*7=14 ------------- 14: 7=2
3*7=21 ------------ 21: 7=3
4*7=28 ------------- 28: 7=4
5*7=35 -------------- 35: 7=5
6*7=42 -------------- 42: 7=6
Нешеге көбейтуді аяқтадық?
Нешеге көбейтуді өтеміз?
• Жаңа сабақ. Кестемен жұмыс
7 - ге көбейту және бөлу. 7 санын 6 - ға дейін көбейтуді білеміз бе?
7*6=42
7*7=7*6+7
7*7=49
49: 7=7
8*7=8*6+8
8*7=56
56: 7=8
9*7=9*6+9
9*7=63
63: 7=9
• Сонымен, қандай санды көбейту, бөлумен таныстық? (7)
• Қазақ 7 санын қасиетті сан деп есептейді. Ата - бабаларымыз бұл сандарды қасиеттеп келген. Ендеше, осы 7 саны туралы не білеміз, балалар?
• 7 ата, 7 қазына, 7 күн, 7 жұт, 7 шелпек, 7 теңге садақа. (Әр оқушы жеке - жеке атау)
Сергіту сәті.
Оқулықпен жұмыс.
Ш: 63 - 7*7=14 ------------------ Ш: 2*7+12=26
Ж: Қалғаны 14 тері ----------- Ж: Барлығы 26 тері болған
Ұқсастығы:------------------------------------ Айырмашылығы:
• Екі амалмен орындалады ------------ 1. Жұмсалған тері әр түрлі
• Екеуі де тері туралы -------------------- 2. Мәндері әр түрлі
• Екеуі де 7 киім ----------------------------3. Бірінде барлығы белгісіз, бірінде қалғаны белгісіз.
№3. Өрнектер құру, мәндерін табу.
а) 8*7=56
5. Өрнектерді пайдаланып тура теңдіктер құру.
20: 2+5=3*5
120: 10=2*6
4*3=6*2
9*2=3*6
4*6=6*4
90: 3 - 2=7*4
200: 10=4*5
5*4=4*5
7*4=9+19
5*3=5*3
7. Мәні 24 - ке тең көбейтінді жазу
3*8=24
4*6=24
8*3=24
6*4=24
Шығармашылық жұмысты орындайық.
Ш: (2+7)*7=63
Ж: Атасы 63 жаста.
• Сабақты қорытындылау.
Сонымен, бүгін қандай санға көбейту, бөлумен таныстық? Мысал келтіру
• Үйге тапсырма: №5.
• Оқушыларды бағалау