Конспект відкритого уроку з письма у 1 – А класі ЕНВК №1
Вчитель: Павліщук Ніна Костянтинівна
Тема. Письмо великої і малої букви ї, складів та слів з нею.
Мета. Вчити учнів писати велику і рядкову букву ї, склади та слова з нею; вміння спів ставляти, порівнювати її з буквою і та друкованою ї; закріплювати вміння розрізняти рукописні й друковані літери; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять; виховувати бережливе ставлення до тварин.
Методи та методичні прийоми: словесні ( розповідь з елементами бесіди, пояснення); наочні (таблиці,комп’ютерна презентація ); практичні (вправи).
ФОПД: фронтальна, колективна.
Обладнання: баян, мультимедійна дошка, комп’ютер, таблиці .
Хід уроку
І. Організаційни й етап
Любі діти, до нас в клас
Завітали гості щирі
Привітайте ж в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Сіли, дітки, всі рівненько. Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли - Працювати почали.
ІІ. Контроль знань учнів.
- Яку букву вивчили на уроці читання?
- Які звуки вона позначає?
- Про що читали в букварі? Куди потрапили на екскурсію?
- Які слова запам’ятали з букво ї ?
- Скільки звуків завжди позначає ця буква в українській мові?
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
1. Читання слів (поїзд, Київ Україна) Слайд 1
- Які звуки ви чуєте на місці букви ї в цих словах?
- Чи вміємо ми писати букву «Ї»?
- Чи потрібно нам навчитися писати цю букву, щоб на письмі передавати свої думки?
- А яку ж букву ми будемо писати на уроці ви дізнаєтеся, коли прослухаєте казочку.
1. Читання казки під тиху мелодію.
Алфавітне королівство було квітучим і сонячним. Букви жили тут у
дружбі та злагоді. Правив ним король Мудрило. Але мали вони поганого сусіда–
заздрісного Кляксича. Не подобалося йому, що поряд із брудним, занедбаним
королівством світить сонечко і розкошують квіти. А найбільше їх цвіло біля
будиночка двох сестричок І та Ї. Були вони стрункі, гарні й дуже схожі. А щоб
інші букви могли їх розпізнати, І заплітала у волосся одну квіточку, а Ї – дві.
Вирішив Кляксич їм помститися. Підкрався вночі і витоптав усі квіти у їхньому садочку. Прокинулися сестри вранці та й заплакали від горя. І в Алфавітному королівстві здійнявся переполох, бо помилки – вірні Кляксичеві слуги – заполонили все королівство: адже тепер ніхто не міг відрізнити І від Ї. Вирішив тоді мудрий король покласти край цьому лиху. Покликав він до себе двох сестер і подарував їм чарівні зернятка: І – одне, а Ї – два, і сказав, щоб вони прикріпили ці зернятка до волосся замість квітів. З того часу помилки зникли разом зі своїм поганим Кляксичем.
- То ви , діти, зрозуміли, яку букву ми будемо сьогодні писати ( букву Її)
Проголошення теми уроку Слайд 2
IV. Вивчення нового матеріалу.
Ми будемо працювати добре, щоб у наших зошитах теж зникли помилки.
Отже сьогодні ми з вами навчимося писати велику і маленьку букву Її.
1. Показ букв і, ї, порівняння їх. Таблиця 1
- Порівняйте цих « сестричок».
- Знайдіть спільні ознаки.
- А яка відмінність між ними?
2. Читання вірша.
І без Ї не ступить кроку,
Проміж ними свар нема,
І до Ї моргає оком,
Ї – у відповідь двома.
3. Порівняння друкованої і письмової Її.Таблиця 2
4. Інструктаж щодо написання букви ї.
- Починаємо писати рядкову букву ї від верхньої лінії вниз прямою, а біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо і закінчуємо на середині рядка.
Потім ставимо дві крапочки. Дві крапки пишуться трохи вище верхньої рядкової лінії так, щоб перший елемент був ніби між ними. Щоб правильно поставити крапки, слід торкнутися паперу.
Буква ї така ж як і,
Тільки має крапки дві.
Зошити всі розгорнули,
Правильно за парти сіли.
Щоб спини не боліли,
Щоб здорові були діти,
Треба правильно сидіти.
Отже, сядьте всі рівненько,
Завдання слухайте гарненько,
Час не гайте ви дарма,
Приготуйтесь до письма.
5. Письмо в прописах 2 рядків букви ї по контуру.
6. Пальчикова гімнастика. Слайд 3
Оцей пальчик – наш дідусь,
Оцей пальчик – баба,
Оцей пальчик – наш татусь,
Оцей пальчик – мама.
А цей пальчик – хлопчик наш
І зовуть його Тарас.
V. Первинне закріплення знань учнів.
1. Письмо 3 і 4 рядків у прописі (пояснити з’єднання)
2. Написання слів з буквою ї в прописі.
VІ. Контроль і самоперевірка знань.
1. Гра «Впіймай букву Ї»
Їжак, їжаченя
Їздять по яблука щодня.
Їжачиха помагає,
Сироїжки їм збирає.
- Подивіться на Слайди 4,5,6,7
- У цьому вірші є слова в яких пишеться буква .
- Які це слова?
2. Письмо слів на дошці та в робочому зошиті.Слайди 4,5.
3. Письмо під диктовку слова «їжачиха» Слайд 6
4. Фізкультхвилинка. Пісня «Маленький їжачок»
Створення проблемної ситуації.
- Навіщо їжачок збирає яблучка-кислички? Чи ласує він ними?
Для боротьби з паразитами. Їжак через свої анатомічні особливості не може почухати собі спину. А яблуко на його голках через деякий час почне бродити, кислий сік потече на шкіру і прожене кровожерів. Їжаки яблук не їдять.
5. Робота за картками.(списати слово «сироїжки» письмовими буквами)Слайд7
6. Ігр. Гра «Знайдіть слово їжак».
р а ї ж а к н о ї ж а к ж у с а ї ж а к
VIII. Підсумок уроку.
1. Гра «Мікрофон».
- Яку букву вчилися писати? Слайд 8
- Скільки звуків позначає буква ї?
- Що нового дізнались про їжачка?
Щоб знання великі мати, Слайд 9
Треба розум розвивати.
Гостре око, слух, терпіння
І тоді прийде уміння.
І про тебе в сам кінець
Люди скажуть «Молодець!»
3. -Дітки, ви сьогодні гарно попрацювали і заслужили на мультфільм: «Їжачок і ведмежатко». Слайд 10
3