Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп: №69 мектеп-гимназия Күні: 18.05.16
Оқытушының аты-жөні: Темиртаева Қ.М
СЫНЫП: 1 «Ә»
Қатысқандар:23
Қатыспағандар:0
Сабақ тақырыбы
8-бөлім Дені саудың – жаны сау «Денсаулықты күтуді үйрену»
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
1.3.4.1 Тақырыпқа байланысты тірек сөздерді қолданып жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу.
1.3.11.1Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.
Жетістік критерийлері
- тақырыпқа қатысты сөздерді жинақтай алады; сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, қарапайым мәтін құрастырып жаза алады.
- сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя алады.
Тілдік мақсат
Денсаулық- здоровье-health, мәтін-текст-text, сөйлем-предложение-sentence
Құндылықтарды дарыту
Оқушылардың ұжымдық жұмысын дамыту
Пәнаралық байланыстар
Дүниетану, математика
АКТ қолдану
Бастапқы білім
Жай сөйлем құрастырып, жаза алады.
Сабақ барысы
Жоспарланған уақыт есебі
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
10 мин
Сабақ ортасы
20мин
Сергіту сәті
Сабақтың соңы
10 минут
Рефлексия
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру
Шаттық шеңбері
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Сәлем бердік сіздерге,
Құрметпенен біз.
Оқу мақсатымен таныстыру.
Сабақтың жетістік критерийлері құрастыру.
Жетістік критерийлерін құрастырады. «Жетістік баспалдағына» критерийлерді ілемін.
Критерийлер 1
Тірек сөзді пайдаланып, сөйлем құрай аламын.
2
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
3
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
«Болжау» арқылы мәтін оқыту
Тақтаға «Жұмбақ сурет» ілінеді.
-Осы суретте не суреттелген деп ойлайсыңдар? Оқушылардың пікірін тыңдау.
-Біз осы суретте не салынғанын білу үшін, сендерге мәтін бөліктері беріледі. Мәтінді болжау арқылы оқу. Мәтінді төрт бөлікке бөліп, бірінші бөлік оқушылардың алдына беріледі.
Оқушыларға «Балапан» мәтіні бөліктерге бөлініп беріледі.
Оқушылар бірінші сөйлемді оқиды.
Күз мезгілі.
Осы сөйлемнен кейін келесі сөйлемде не туралы айтылады деп ойлайсыңдар? Болжайық.
-Кім өз болжамын айтады?
Оқушылардың болжамдарын тыңдау.
Далада күн суытып, жаңбыр жауып тұрды.
2.Үйде отырған балапан анасының жоқтығын пайдаланып, далаға шықты.
-Тағы да болжайық, келесі сөйлемде не туралы жазылған? Болжайық.
Оқушылардың болжамдарын тыңдау.
3.Жаңбырдың астында балапан көп ойнады. Оған өте көңілді болды.
-Келесі сөйлемде не туралы жазылған? Болжайық.
4.Кешке балапанның қызуы көтеріліп, қатты ауырды.
Мәтін аяқталды, енді тақтадағы жұмбақ суретті ашу.
- Мәтіннен не түсіндіңдер? Балапанның іс-әрекеті дұрыс деп ойлайсыңдар ма?
Оқушылардың пікірлерін тыңдау.
-Қанекей балалар, біз балапанға көмектесейік. Ол үшін мен сендерге тапсырма беремін.
Әр топқа спорт құралы (доп,..), дәрігер құралы (апарат, дәрі....), тазалық құралдары (сабын, тіс жуғыш..), жемістер көкөністер қойылады.
Жеке ойлану, жұпта пікірлесу, топта талқылау, өз ойларын қорғау. Топтық бағалау.
«Сөздік гол» ойынын ойнайды. Ойынның мақсаты:
Тірек сөзді қатыстырып сөйлем құрастыру. Сөйлем дайын болған кезде оқушы «Гол!» деп айқайлады. Осылайша ойын жалғасып, бірінші болып 4 гол
соққан топ жеңіске жетеді. Ойын аяқталған соң сөйлемді мұғалім тексереді.
Жұбыңның жұмысын бағала.
Жұпта бір-бірінің жазған жұмыстарын бағалау парағы арқылы бағалайды
- «Мен ауырмау үшін не істеуім керек?» Эссе жазу. Жазуын ерте аяқтаған оқушылар жазған мәтіндегі жуан-жіңішке дауысты дыбыстарды белгілеу.
Эсселерін жұпта тексереді, бағалайды.
Жұбыңның жұмысын бағала.
Жұпта бір-бірінің жазған жұмыстарын бағалау парағы арқылы бағалайды.
Жұптық бағалау.
Топта бір-бірін тыңдап, әр топтан үздік эсселерді оқиды.
Жеке бағалау парағы таратылады.
Өзін-өзі бағалау
Жеке бағалау.
Бағалау парағы
Аты-жөні _________________________ағкр+
Критерийлер ++
-
1
Тірек сөзді пайдаланып, сөйлем құрай аламын.
2
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын.
3
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын.
Оқушылардың кері байланысы.
Бүгінгі сабақта мен оқу мақсатына жеттім, себебі мен сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырдым.
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын.
Өзін-өзі бағаланған оқушылар тақтадағы өз аттары жазылған магниттерді «жетті» баспалдағына көтеріп қояды.
Мұғалімнің кері байланысы.
Үлестірмелі материалдар
Постерлер, маркерлер
Суретті мәтін, дәптер, қалам
[pic]
[pic]
Семантикалық карта
Көп отырып, қатты шаршаП
Өзіндік бағалау парағы
Оқушының аты-жөні ___________________________ағкр+
Критерийлер и Иә ә+++
Жоқ
-
1
Тірек сөзден сөйлем құрай аламын
2
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
3
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
Өзіндік бағалау парағы
Оқушының аты-жөні ___________________________ағкр+
Критерийлер и Иә ә+++
Жоқ
-
1
Тірек сөзден сөйлем құрай аламын
2
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
3
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
Өзіндік бағалау парағы
Оқушының аты-жөні ___________________________ағкр+
Критерийлер и Иә ә+++
Жоқ
-
1
Тірек сөзден сөйлем құрай аламын
2
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
3
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
Бағалау парағы
Аты-жөні ___________________________ағкр+
Критерийлер и Иә ә+++
Жоқ
-
1
Тірек сөзден сөйлем құрай аламын
2
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
3
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
Бағалау парағы
Аты-жөні ___________________________ағкр+
Критерийлер и Иә ә+++
Жоқ
-
1
Тірек сөзден сөйлем құрай аламын
2
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
3
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
Бағалау парағы
Аты-жөні ___________________________ағкр+
Критерийлер и Иә ә+++
Жоқ
-
1
Тірек сөзден сөйлем құрай аламын
2
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
3
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп: №69 мектеп-гимназия Күні: 18.05.16
Оқытушының аты-жөні: Темиртаева Қ.М
СЫНЫП: 1 «Ә»сынып
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы
8-бөлім Дені саудың – жаны сау «Денсаулықты күтуді үйрену»
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
1.3.4.1 Тақырыпқа байланысты тірек сөздерді қолданып жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу.
1.3.11.1Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.
Жетістік критерийлері
- тақырыпқа қатысты сөздерді жинақтай алады; сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, қарапайым мәтін құрастырып жаза алады.
- сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя алады.
Тілдік мақсат
Денсаулық- здоровье-health, мәтін-текст-text, сөйлем-предложение-sentence
хелс текст сентенс
Құндылықтарды дарыту
Оқушылардың ұжымдық жұмысын дамыту
Пәнаралық байланыстар
Дүниетану, математика
АКТ қолдану
Бастапқы білім
Жай сөйлем құрастырып, жаза алады.
Сабақ барысы
Жоспарланған уақыт есебі
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
10 мин
Сабақ ортасы
20мин
Сергіту сәті
Сабақтың соңы
10 минут
Рефлексия
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру
Шаттық шеңбері
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Сәлем бердік сіздерге,
Құрметпенен біз.
ОМ таныстыру.
Сабақтың жетістік критерийлері құрастыру.
Жетістік критерийлерін құрастырады. Тақтаға жетістік критерийлерін ілемін.
«Болжау» арқылы мәтін оқыту
Тақтаға «Жұмбақ сурет» ілінеді.
-Осы суретте не суреттелген деп ойлайсыңдар? Оқушылардың пікірін тыңдау.
Біз осы суретте не салынғанын білу үшін, сендерге мәтін бөліктері беріледі. Мәтінді болжау арқылы оқу. Мәтінді төрт бөлікке бөліп, бірінші бөлік оқушылардың алдына беріледі.
Оқушыларға «Балапан» мәтіні бөліктерге бөлініп беріледі.
Оқушылар бірінші сөйлемді оқиды.
Күз мезгілі.
Осы сөйлемнен кейін келесі сөйлемде не туралы айтылады деп ойлайсыңдар? Болжайық.
-Кім өз болжамын айтады?
Оқушылардың болжамдарын тыңдау.
Далада күн суытып, жаңбыр жауып тұрды.
2.Үйде отырған балапан анасының жоқтығын пайдаланып, далаға шықты.
-Тағы да болжайық, келесі сөйлемде не туралы жазылған? Болжайық.
Оқушылардың болжамдарын тыңдау.
3.Жаңбырдың астында балапан көп ойнады. Оған өте көңілді болды.
-Келесі сөйлемде не туралы жазылған? Болжайық.
4.Кешке балапанның қызуы көтеріліп, қатты ауырды.
Мәтін аяқталды, енді тақтадағы жұмбақ суретті ашу.
- Мәтіннен не түсіндіңдер? Балапанның іс-әрекеті дұрыс деп ойлайсыңдар ма?
Оқушылардың пікірлерін тыңдау.
Қанекей балалар, біз балапанға көмектесейік.
Ол үшін мен сендерге тапсырма беремін.
Әр топқа спорт құралы (доп,..), дәрігер құралы (апарат, дәрі....), тазалық құралдары (сабын, тіс жуғыш..), жемістер көкөністер қойылады.
Жеке ойлану, жұпта пікірлесу, топта талқылау, өз ойларын қорғау. Топтық бағалау.
«Сөздік гол» ойынын ойнайды. Ойынның мақсаты:
Тақырып бойынша берілген сұрақтардың көмегімен әңгіме құрастыру.
Мәтіні дайын болған кезде оқушы «Гол!» деп айқайлады.
Осылайша ойын жалғасып, бірінші болып 4 гол
соққан топ жеңіске жетеді.
Ойын аяқталған соң мәтінді мұғалімтексереді.
Жұбыңның жұмысын бағала.
Жұпта бір-бірінің жазған жұмыстарын бағалау парағы арқылы бағалайды
-«Мен ауырмау үшін не істеуім керек?» Эссе жазу. Жазуын ерте аяқтаған оқушылар жазған мәтіндегі жуан-жіңішке дауысты дыбыстарды белгілеу.
Эсселерін жұпта тексереді, бағалайды.
Жұбыңның жұмысын бағала.
Жұпта бір-бірінің жазған жұмыстарын бағалау парағы арқылы бағалайды.
Жұптық бағалау.
Топта бір-бірін тыңдап, әр топтан үздік эсселерді оқиды.
Жеке бағалау парағы таратылады.
Өзін-өзі бағалау
Жеке бағалау.
Бағалау парағы
Аты-жөні _________________________ағкр+
Критерийлер ++
-
1
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
2
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
Оқушылардың кері байланысы.
Бүгінгі сабақта мен оқу мақсатына жеттім, себебі мен сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жазып, мәтін құрастырдым.
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын.
Өзін-өзі бағаланған оқушылар тақтадағы өз аттары жазылған магниттерді «жетті» баспалдағына көтеріп қояды.
Мұғалімнің кері байланысы.
Үлестірмелі материалдар
Постерлер, маркерлер
Суретті мәтін, дәптер, қалам
[pic]
[pic]
Семантикалық карта
Бағалау парағы
Аты-жөні_________________________ағкр+
- Критерийлер
++
-
1
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
2
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
Көп отырып, қатты шаршаП
Бағалау парағы
Аты-жөні___________________________ағкр+
Критерийлер +++
-
1
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
2
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
3
Сабаққа белсене қатыстым
4
Сабақта тәртіпті болдым.
5
Топтық жұмысқа белсене қатыстым
6
Өз ойымды айта алдым.
Бағалау парағы
Аты-жөні___________________________ағкр+
Критерийлер +++
-
1
Сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырып, мәтін құрастырып жаза аламын
2
Сөйлемді бас әріппен жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қоя аламын
3
Сабаққа белсене қатыстым.
4
Сабақта тәртіпті болдым.
5
Топтық жұмысқа белсене қатыстым
6
Өз ойымды айта алдым.
БАЛАПАН
Жазғы каникулда Арман мен Нұрлан атасы мен әжесінің ауылына қыдырып барды. Бірде олар аталарына аула ішіндегі бау-бақшаны арамшөптерден тазартып, ретке келтіруге көмектесіп жүр еді. Арман Нұрланды шақырды.
Барса, жерде шиқылдап сары ауыз балапан жатыр екен. Бұл ағаш басындағы ұядан құлап түскен торғайдың балапаны болып шықты. Өзі кіп-кішкентай, жүні жоқ, қызылшақа.Балапан шиқылдай береді.
Арман басқышқа мініп, балапанды ұясына қайта салды. Арман мен Нұрлан балапанға қарайлап, үнемі қамқорлық жасап жүретін болды.
Кері байланыс
Өзін-өзі бағалау
Жұбыңныңжұмысынбағала. Теректіңбос
шеңберлерін≪+≫, ≪-≫белгісіментолтыр.
Егер:
●Өлеңтақырыпқабайланыстыболса;
●Құрамындағысөйлемдермағынасыжағынан
байланысса;
●Ұйқассөздеркездессе;
●Жұмыстазаорындалса≪+≫белгісінқой
●Қандайұсынысайтаредің? 2 шеңберге 2
ұсынысыңдыжаз.
Қыс мезгілі.
Қыс мезгілі.
Қыс мезгілі.
Қыс мезгілі.
Асан үйде анасы жоқ болғанын пайдаланып, далаға ойнауға шықты.
Асан үйде анасы жоқ болғанын пайдаланып, далаға ойнауға шықты.
Асан үйде анасы жоқ болғанын пайдаланып, далаға ойнауға шықты.
Асан үйде анасы жоқ болғанын пайдаланып, далаға ойнауға шықты.
Мен ауырмау үшін не істеймін?