Математика пәнінен сабақ «Үлес»

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Ақмола облысы

Астрахан ауданы

«Қызылжар орта мектебі» ММ









Математика

Сабақтың тақырыбы

«Үлес»







Өткізген: Дюсембекова К.Е.

3 «А» сынып












2015-2016 оқу жылы

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:Бөлшек, үлес туралы алғашқы ұғымдарын қалптастыру,бөлшектің алымы,бөлімі туралы түсінік беру, материалды бекіту.

Дамытушлығы:Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Тәрбиелігі:оқушыларды тез шешім қабылдай алуға,ұжым болып жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Түрі:Жаңа сабақ.

Әдісі:түсіндіру,сұрақ-жауап,көрнекілік.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру.Психологиялық ахуал.Балалармен бір-бірімізге сәттіліктілеу.

2.Өткенді еске түсіру.

5 ті 3 есе арттыр 3 ті 5есе арттыр

Көбейткіштер туралы ереже.

1дм = …см 1ғасыр = ...жыл

1км = …м 1тәул = ...сағ

а) Ұзындығы 4см шаршының периметірін тап.

ә) Ұзындығы 4см тіктөртбұрыш құрастырылыды. Осы тіктөртбұрыштың периметрін тап?

Қант-15кг

Күріш-?

Барлығы-39кг

Кері есеп құрастыр.

Х×3=9 Х:5=6 21=3

3.Жаңа сабақ.

Балалар біз бүгін серндермен жаңа сабақ өтеміз. «Ерте заманда ұзындықтарды, аудандарды, уақыт аралығын өлшеу қажеттілігі туындаған кезде жаңа сандар-бөлшектер пайда болды, өйткені өлшеу нәтижесінде үнемі бүтін сандармен өрнектелген жоқ. Адамдардың бірінші танысқан бөлшегі бүтіннің жартысы, яғни екіден бір бөлшегі болды деп жорамалайды. Дәл өлшеуге деген қажеттіліктен белгілі бір өлшем бірлігін бірнеше бөлікке бөлу шықты. Алғашқы өлшемдердің әр бөлшектерінің өзінің атауы болды.Мысалы,қазақтарда жартысы,ширегі,т.б. деп аталды.Бөлшекті алымы, бөлімі түрінде жазу 8-ғасырда Үндістанда және 4-ғасырдан кейін Еуропаға келді. Ежелгі Римде бөлшек жүйесі массаның өлшем бірліктерін бөлу негізінде болды»

4.Оқулықпен жұмыс: Алма теңдей неше бөлікке бөлінген.

а) 2 үлеске бөлінді жарты алманы математиеада былай жазады 2 /1 екіден бір деп оқиды. Бұл сан бөлшек деп аталады.Сызықтың астындағы сан неше бөлікке бөлінгенін көрсетеді және бөлшектің бөлімі деп аталады,ал сызықтың үстіндегі сан неше бөлігі алынғанын көрсетеді және бөлшектің алымы деп аталады. Алымы/ бөлімі.

Қалай ойлайсыңдар бүтін үлкен бе, әлде екіден бірі үлкенбе?

ә) Алманы 4 үлеске бөлейік, бұл алманың ширек бөлігі немесе 4/1төрттен бір бөлігі. Енді осы үйренгеніміздің көмегімен келесі есепті шығарайық.

Дөңгелек, жолақ теңдей қанша бөлікке бөлінген?

Жолақтың теңдей үшке бөлінген бөлшектерінің бір бөлігі қалай аталады?

Дөңгелектің төртке бөлінген бөліктерінің бір бөлігі қалай аталады?

Суретті қарастырайық.Фигуралардың қандай бөлігі боялған?

Сергіту сәті.

Топтық жұмыс.

Берілген фигураларды өздері ойлаған бөліктерге бөлу,бір бөлігін бояу.

Боялған бөлігі неше тең бөлшек түрінде жазу, боялмаған бөлшегін жазу.

Практикалық жұмыс.

Қорытынды.

Бағалау.

Үйге тапсырма 72-бет 4 есеп

































3 «А» сыныбындағы математика пәнінен ашық сабақтың сараптамасы.


Сынып жетекшісі: Дюсембекова К.Е.

Сабақтың тақырыбы: «Үлес»


Мақсаты:

Білімділігі:Бөлшек, үлес туралы алғашқы ұғымдарын қалптастыру,бөлшектің алымы,бөлімі туралы түсінік беру, материалды бекіту.

Дамытушлығы:Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Тәрбиелігі:оқушыларды тез шешім қабылдай алуға,ұжым болып жұмыс істеуге тәрбиелеу.



Сабақтың мақсаты.

Мен сабақтың мақсатын дұрыс және тура қойдым.Оның орындалуына оқушылардың жасаған қорытындысы мен бүкіл сабақ барысы куә. Сабақтың әрбір минуты тиімді қолданылды.Сабақтың басталуы жақсы ұйымдастырылды.

Сабақ барысында білім берудің әр түрлі жолдарын қолдандым.Көптеген көрнекіліктер, интерактивті тақтамен жұмыс істедім.Сабақта белсенділік тудыру үшін балаларғы мәселе тудырып, ізденіс жасап, сұрақ-жауап арқылы шешіп отырдық.Балаларға сабақ барысында тапсырма орындау кезінде көмек және кеңес беріп отырдым. Жаңа тақырыпты меңгеру жоспар бойынша жүргізілді. Осы сабақ кезінде презентацияны тиісті жерінде қолданып отырдым.Сабақ барысында өткен тақырып балалардың қызығушылығын оятты, ол рефлексия кезінде байқалды. Алдыма қойған мақсатым мен міндеттерімді орындадым. Оқушылардың білімдерін жұлдызшалармен бағаладым.